Blog

Dev Yazı Dizisine Başlangıç: EMAYE

EMAYE NEDİR?

Vitreus Emaye

Vitreus emaye – Ateşten doğan doğal bir malzeme, korozyona karşı dayanıklı ve cam kadar saftır, zaman ve atmosfer koşullarından etkilenmeyen ve çok çeşitli renklerde şekillenebilen, her zaman geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Her türlü sanayi sektörünün gereksinimlerine tamamıyla karşılaştırabilir.

Tüm eski kültürler mücevher ve süs eşyalarını üretmiş ve onlara parlaklık ve renk vermek için emayeyi uygulayıp kullanmışlar, hatta son derece yaratıcı teknikler geliştirmişlerdir.Emayenin sağlamlığı sayesinde bu nesneler, süslemelerin ihtişamını yüzyıllar boyunca sağlam bir şekilde korumuşlardır.

Emaye Nasıl Üretilir

Porselen emaye, metaller üzerinde koruyucu, fonksiyonel ve dekoratif amaçlar için kullanılan inorganik ve camsı bir kaplamadır. Ana yüzeye emaye uygulandıktan sonra vitrifikasyon ateşlemesi çok yüksek bir sıcaklıkta gerçekleşir. Bu işlem, cam ( hijyen ve sertlik ) ve ana metalin özelliklerini ( direnç, şekillendirilebilirlik, ve hafiflik) birleştiren yeni bir malzeme oluşturur. Bu da iki yüzeyin kimyasal ve fiziksel reaksiyonlarını tetikler. Nadiren hem estetik hem de performans açısından bu kadar parlak ve çok yönlü sonuçlar verilen iki farklı malzemenin birleştirilmesi vardır.Bu nedenle porselen emaye, tamamen artan gereksinimlere uygun yeni kullanım alanları ve formüller aramaya paralel olarak her zaman artan bir talep büyümesi yaşamıştır.

Özellikleri

Emayenin kimyasal bileşimi taban yüzeyine ve son üründe arttırılacak özelliklere göre değişir.

Genel olarak tüm emayeler şunları sağlar:

Direnç

*Ateşe

*Soğuğa ( -50° C ) ve ısıya ( 450 ° C )

* Termal şoka

*Ortam sıcaklığında asitler ve alkali, organik çözücüler ve atmosferik maddeler, çizilme ve aşınma ( Mohs sertliği 5.5 – 7.5 )

Hijyen ve Toksik Olmama

* Gözeneksiz yüzey bakteri kolonilerinin, küf ve kirin birikip gelişmesini önler. Kimyasal olarak etkisiz, kokuları emmez ve zararlı maddeler yaymaz.

Temizlik

* Özel bakım gerektirmez

Görünüm

* Son derece geniş bir parlaklık, mat ve yarı mat tonlarda renklendirilebilir.Yüzey pürüzsüz, kompakt ve mükemmel bir yüzeye sahiptir.

Renk

Renkler ışık, UV ışınları ve atmosferik etkenlerin etkisi altında bile canlı ve parlak kalır.

Çevreye Saygı

Tamamen geri dönüştürülebilir, doğal ve çevre dostu bir üründür.

Uygulamaları

Endüstriyel ölçekte, emaye her şeyden önce hızlı bozulma, pas ve korozyona maruz kalan demir içeren malzemeler ( çelik ve dökme demir ) için bir koruma olarak kullanılır; emaye ile kaplamak bu tarz ürünleri zamanında korur, yüksek bakım ve değiştirme maliyetlerini önler. Son yıllarda uygulamalar giderek daha az korozyona uğrayan ( alüminyum, bakır, paslanmaz çelik ) taban yüzeyli ürünlere de genişlemiştir.Bu malzemenin estetik ve fonksiyonel değerinin geçerli bir şekilde onaylanması ve aynı zamanda koruyucusudur.Bu nedenle porselen emaye evde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Tavalardan mutfak gereçlerine, sıhhi tesisattan elektrikli ev aletlerine ve bina bileşenlerine kadar.

MİMARİ

Yeraltında Emaye Uygulamaları

Emaye birçok kalabalık dünya şehirlerindeki büyük yapılar ve metro istasyonlarında sıklıkla tercih edilir.Emaye kimyasal, atmosferik ve insan etkilerine karşı daha koruyucudur.Vandal arkadaşların spreylerle yazdıkları yazıları kolaylıkla temizleyebilirsiniz mesela yüzeylerden. Harita, işaret sistemi ve bilgi üretmek için harika parlak ve farklı renk alternatifleri sunar, dekorlama için çok müsaittir. Son zamanlarda camsı emaye paneller ve dekorun kullanıldığı tüm yer altı demiryolu sitemlerinde bunu hissedebilirsiniz. Büyük ve çok kişinin kullandığı geçitlere ve bekleme alanlarına baktığımızda ilk izlenim canlı bir parlaklık,hafif bir parıltı, renklerin doğasından kaynaklanan temizlik ve hijyen hissidir. Işıkları yansıtırlar. Dikkat çeken bir diğer unsur ise, emayenin diğer bağlantı elemanları ve dekorlar ile ne kadar uyum içerisinde olduğudur. Renklerin ve desenlerin modüler kullanımı için büyük panelleri ve aradaki geometrik işaretleri canlandırıyor, en ağır ve en müdahaleci şekilleri bile aydınlatıyor canlılık katıyorlar.Fotoğraflar, görünüş ve desenlerle yapılabileceklerin çarpıcı, renkli çeşitliliğini, emayeyi her yerde popüler kılan nitelikleri, özellikle de güneş ışığının yoğun olmadığı bölgelerde gösteriyor. Özellikle çok popüler metropollerin metro istasyonlarındaki geniş alanlarında yer yön bilgisi ve büyük fresklerin baskı üzerinde gösterilen panellerin hepsi emaye kaplamadır.

Emaye geçmiş yüzyıllarda yaygın olarak kullanıldığından ( ve hala bazı ülkelerde ) yerel yer adlarını ve çeşitli türdeki bilgileri bildiren yol işaretleri için geçmiş gelenekleri sürdürmektedirler. Emaye, genellikle yer altı tren ve metro istasyonlarında bulunan oturma grupları, çöp sepetleri ve diğer dekorlar için son derece uygundur.Çünkü emaye her zaman büyük insan kalabalıkları tarafından kullanılan yerler için ideal bir malzemedir. İklim ve sıcaklıktaki ani değişikliklerin yanı sıra hem iç hem de dış mekanlarda kirliliğe karşı ideal bir malzeme olduğundan kolay temizlenebilirliğinden dolayı idealdir.Kimyasal unsurların yanında eksantrik hava koşullarına ve insan etkilerine karşı çok dayanıklı bir malzemedir.Başta vandal grafiti ve sprey ile yazı yazanlara kötü haber, emaye kaplama duvarlar basit bir çözeltiye sahip deterjanlar ve sıcak su ile kolaylıkla çıkarılabilirler.

Ek olarak, yangın riski olan bölgelere ya da teknik tesisata hızlı ve kolay bir şekilde monte edilebilirler. Neredeyse hiç bakım gerektirmezler ki bu ilk maliyeti yüksek olan malzemenin tercih edilmesindeki en önemli unsurlardan birisidir.Hayatımızın çılgın ritminin etkisiyle tren istasyonları ses, koku ve diğer unsurlarla yıpranan bu alanlara, tazelik ve ışık hissi, temizlik ve huzurlu renkler ile soyutta olsa bir değer katar. Sonuç olarak sosyal ve ekonomik olarak önemli yansımaları vardır.

Vitreus Emaye Çelik Panellerle Tünel Kaplama

Monte Blanc geçidindeki ( Fransa ve İtalya arasında ) ve Avusturya’daki Tauer tünelindeki ve İsviçre’deki Gottard tünelindeki trajik yangınlar, karayolu tüneli güvenliği konusunu gündeme getirmiştir. Gelişmiş ülkeler insan sağlığı ve güvenliği konularına daha özenlidirler.Tercih edilen tünel duvar kaplama sistemi vitreus ( camsı) emaye çelik panellerdir.Çeşitli kaplama malzemelerinin karşılaştırılması ( alüminyum, fiber beton, camsı emaye ) diğer tüm sistemlere bariz üstünlük göstermektedir. Düzenleyici standartlar, emaye panellerin uzun ömürlü, montajı kolay ve daha az bakım maliyeti olduğundan, camsı emayenin karayolu tüneli yeniden kaplamak için en uygun ürünlerden biri olduğunu öngörmektedir.

Kalın çelik emaye paneller şunları sağlarlar:

* Işığı yansıtma özelliğine sahip olduğu için düşük maliyetle gelişmiş ve düzgün aydınlatma

* Havalandırmada enrji tasarrufu

* Duvarlardan sızan sulara etkin kontrol

* Acil çıkışları veya yardım noktalarını doğrudan panellerle göstermek için mimari motiflerin ve işaretlerin basılması olasılığı ( serigraf veya transfer )

* Kablo kanalları ve teknik servislerle kolay entegrasyon

* Camsı yüzeyin daha kolay temizlenebilirliği

* Trafikten kaynaklanan basınç ve depresyon direnci

* Daha fazla akustik konfor

 

Ses Yalıtım Bariyerleri

Bu tür bariyerler, seyahati yolcu için daha keyifli hale getirmeye ve gittikçe daha çevre dostu olmaya odaklanan yasal eğilimler ışığında yol ve otoyollar boyunca giderek daha sık uygulanmaktadır.

Binalar

Vitreus ( camsı ) emaye paneller mimari uygulamalarda çok yönlüdür. Hem yeni bina çalışmalarında ( havalandırmalı cepheler, cephe tamponlama, cephe kaplaması ) hem de mevcut binaların yenilenmesinde ve modernizasyonunda kullanılabilir. Vitreus emaye paneller mimara estetik ve işlevsel bir zenginlik sunar.Bina cephesi veya ilgili bina kısmı, panellerin mevcut yapıya sabitlenmesine göre tasarlanabilir. Bu paneller, gerekli olabilecek herhangi bir havalandırma sistemi için duvarları, teknik bölmelerin kapılarını, asma tavanları ve delikli panelleri değiştirmek için kullanılabilir.

Panel böylece özel bina gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına uyarlanabileceğinden her yeni projede yeni bir uygulama unsuru haline gelir. Her ne kadar yüzeylerin bileşimi standart olsa da, belli şekillerin kutulu ve eliptik kesit parçalarının üretimi için sınırsız kapsam vardır.Mimaride kullanılan paneller tüm üretim aşamalarında büyük bir titizlikle üretilmelidir; panelin görünümünde herhangi bir kusur olmamalıdır. Son olarak, yüzey kalitesi, parlaklığı ve sunduğu sonsuz renk potansiyeli olduğundan mimarlar tarafından ayrıca tercih sebebidir.

Günümüzde mevcut modern transfer baskı teknikleri, çok sayıda grafik seçeneğiyle ve en yüksek düzeyde çözünürlülükle panelin kendisini yazma, çizim ve dekorasyon imkanı sunar.Yüksek mekanik direnç vitre emaye seviyesi ve yukarıda belirtilen özellikler sayesinde, küçük çarpışmalar veya Vandalizm gibi olayların yaygın olduğu şu dönemlerde, grafiti ve yangın çıkması durumlarında oluşacak lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Özellikle toplu taşıma araçlarına, havaalanına,metro istasyonlarına ve tren istasyonlarına uygundur.Diğer özelliği ise çok yönlü olması ve gerektiğinde uyarlanabilmesidir.

 

Ameliyathaneler

Ameliyathanede vitreus emaye.

Dayanıklılık, maksimum hijyen, kolay kurulum ve teknolojik kurulumlarda entegrasyon, iyileşmeyi destekleyen çok çeşitli renklerle birlikte, ameliyathane ve hastane gibi yerlerde iç mekanlar için vitreus ( camsı ) emaye panellerin sunduğu avantajlar çoktur.

Vitreus emayenin hastanelerde ve genel olarak sağlık hizmet yerlerinde ameliyathaneleri ve diğer alanları astarlamak için ideal bir malzeme olduğunu belirtmek için birçok sağlam neden vardır.Listenin en tepesinde vitröz doğasından  türeyen ve sertliğinden, hijyen garantisi sunan gözeneksiz, geçirimsiz doğasına kadar birçok nitelik var. Aşınmaya karşı direnci çok önemlidir, çünkü daha sonra tutunması ve çoğalması için mikroplar ve küfler tarafından kullanılabilecek bakteri, çatlak ve aralıklar olmamasını sağlar. Bu yüksek pürüzsüz ve geçirgen olmayan yüzeyi hijyen açısından sürekli temizlik ve dezenfektasyon yapılan hastane ortamları için elzemdir.

Panellerin özellikleri de bazı avantajlar sunar: Çift kenarlı kutu çerçeve sürgü / T kare ekleri kullanılarak alt yapının çerçevesine montajı ve bağlantıları kolaylaştırır.ek olarak, paneller arasında ince bir boşluk oluşabilir, burada herhangi bir bakteri ya da kirliliğe sebep olmamak için bir dolgu malzemesi ile doldurulabilir.Bu panellerin yatay bağlantıları olmadığı için, bir ameliyathaneyi işlevsel hale getirmek için gerekli olan tüm sistemlerin muhafazaları için idealdir.Tıbbi gazlar, cerrahi el aletleri ve atıkları geçirmek için pencereler, sterilizasyon ekipmanlarının yanı sıra güç ve klima devreleri.Bu arada panelin içindeki boşluklar, tüm gizli teçhizat sistemlerini barındırabilir ve her şeyin düzgün ve kolay bir şekilde korunmasını sağlar.

Vitreus emaye panellerin belirlediği geniş renk aralığı, genel olarak sağlık hizmeti iç mekanlarını tasarlarken göz önünde bulundurulan önemli bir faktördür.Bunun nedeni, rengin daha da artan bir öneme sahip olmasındadır.Rengin psikolojik etkisi, sadece bu tür yapılarda çalışan insanlar üzerinde değil, hastalar üzerindedir.Hastanede kalanlardan daha iyi bir deneyime sahip olmalarına ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak olumlu hislerle ilham verebilecek huzurlu, dinlendirici bir ortam yaratmak gerekir.

Emaye Kaplama – Fonksiyonel Özellikler

 

Karakteristik Özellikleri Referanslar
Vitreus emaye kaplamalar

mimariye yönelik çelik panellere uygulanır

  EN 14431

 

Çelik yüzey   EN 10209
temizlenebilirlik Vitreus emaye kolayca temizlenebilir. Genellikle nemli bir sünger, kir izlerini silmek için yeterlidir. NF A 92-032
temizlik Bakterilerin çoğalmasına izin vermez. Yüksek hijyen, hastane ortamlarında özellikle önemlidir. Modena Hastane Enstitüleri tarafından gerçekleştirilen bakteriyolojik çalışma
Sıcaklık dayanımı artar Emaye yüzeyler, ani sıcaklığa maruz kaldığında, önemli olsa bile, hiçbir şekilde değişmez ISO 2747
Yangına dayanıklılık yanmaz ISO 1182

 

 

 

Kimyasal direnç Özellikleri Referanslar
Asitlere karşı direnç Oda sıcaklığındaki asitler emaye yüzeylere saldırmaz. Bu, hızlı temizlik, dekontaminasyon ve dezenfeksiyon işlemleri için bazen çok güçlü deterjanlar ve çözücülerden sıkça yararlanılması gereken hastanelerde çok önemli bir noktadır.
Hidroflorik asit, camsı emaye yüzeylerde kullanılmamalıdır.
EN 14483-1
Normal deterjanlara karşı direnç (pH> 7) Sıvı ve krem ​​deterjanlar emayeyi çizmez veya değiştirmez ISO 4533
EN ISO 4535
UNI 8026
Organik çözücülere karşı direnç Emaye alkol, trikloroetilen, aseton vb. NA
Mekanik direnç Özellikleri Referanslar
bağlılık Emaye kaplama çelik desteğe uygun olmalıdır EN 10209 ek D
UNI 8883
Sertlik 5-7 Mohs Skalası Emaye kaplama serttir ve kolayca yontulmaz EN 101
Çizilme direnci Vitreus emaye kolayca çizilmez EN ISO 15695
Yangına dayanıklılık yanmaz ISO 1182

 

 

İşaretler

 

EV ALETLERİ

Su ısıtıcıları

Kazan : Düşündüğünüzden daha değerli bir öğe

Yani her kazanın değerine benzediğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Emaye astarlı kazanlar çok daha değerlidir.Daha uzun ömürlüdür ve suyunuzu daha hijyenik tutarlar. Hangi tür kazanın sizin için en verimli seçim olduğuna karar vermenize ve paranız için en iyi değeri elde etmenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Kazan kazandır ve herkes bunu gayet iyi biliyor. Ama maalesef yanlış. Çoğu kullanıcı bu temel iç donanımın içinde neler olup bittiğine dair çok fazla bilgiye sahip değildir. Çünkü çok daha uzun ömürlü, daha hijyenik su üreten ve pasa karşı diğerlerine göre daha yüksek bir koruma sağlayan bazı kazanlar vardır. Emaye astarlı kazanlar. Emaye kazanlar çok farklı boyutlarda farklı mekanlar için tasarlanabilmektedirler. Bir yat veya motorlu tekne için özelleştirilmiş modelleri bile vardır.

 

Teknik Özellikler

Emaye kaplamaya uygun bir bileşimin çelik sacı, kazanın gövdesini, üst ve alt sızdırmazlık kapaklarını, serpantinleri ve temel kazanı yapmak üzere birbirine kaynaklanmış bağlantı borularını yapmak için kullanılır.Uygun ön işlemlerden sonra, bir ya da iki kat emaye uygulanır.Bu emaye, su ve buhara karşı mükemmel direnci, insan sağlığı ve çevre için yüksek derecede koruma garanti ettiği için seçilen özel bir tiptir.Kazanın içinde, kullanım için her seferinde sıcak su çekilir,ısıtılmış su taze bir kaynakla değişir.

    

Bu normalde tatlı suda çözünmüş bulunan oksijen ve mineral tuzların kazanı aşınması ve sonunda delinmesine neden olur.Bu sorunun tek güvenilir ve ekonomik olarak uygun çözümü vitre emaye ile kaplanmasıdır.Emaye ile kaplanmış bir kazanın beş ila on yıl dayanması garanti edilirken, biri organik bir epoksi reçine boya ile kaplanmış malzeme, sadece iki veya üç yıl garantilidir.Ve galvanizli bir kazanın garantisi sadece bir ya da iki yıldır.

Vitreus emayenin bu kadar güvenli olmasının nedeni;

* Bileşimi inorganiktir.

*Mine tabakası ile metal yüzey arasında kimyasal bir bağ vardır.

800 ° C’nin üzerinde ateşleme ve vitrifikasyondan sonra, çelik mekanik dirence katkıda bulunurken, vitre emaye paslanmaya karşı korumayı garanti eder, çünkü suyu emmez ve iyonları iletmez. Emaye, az da olsa kaplanmamış nokta olabileceğinden, kazana % 99,9 paslanmaya karşı koruma sağlar. Kalan % 0,1 magnezyum anotlar eklenerek garanti edilir. Bunlar kazanın içine monte edildikten sonra, paslanmaya neden olabilecek elementlerin etkisini kontrol ederler. Genellikle 200 – 500 litreden fazla kapasiteye sahip daha büyük kazanlarda, bir alternatif, pas oluşumuna karşı etkili olan basınçlı anotları kullanmaktır.Emaye kazanlar için çelik destekler ve emaye kaplamalar alanında özel özelliklere sahip ürünler geliştirilmiştir.UNI standardı 9905 “ Su kazanları için camsı emaye – Önkoşullar ve testler”, bir emayenin paslanmaya karşı dayanıklı olması için uyması gereken ön koşulları listeler.Kazan üreticileri tarafından uygulanan bir diğer standart DIN 4753-3’tür.

Emaye kaplamada yüzey görünümü

İyi derecede pas yalıtımı garanti etmek için, bir kazanın içini korumak için kullanılan emaye 150 ila 500 mikron kalınlığında, kompakt ve düzgün olmalıdır.

Hat kazanlarında kullanılan genel yüzeylerin pas yalıtım özellikleri
Kaplama türü Yıllar içinde garanti
Vitreus emaye 5-10
Epoksi reçine tozları 2-3
Galvanizleme 1-2
Galvanizleme artı organik kaplama en fazla 5 yıl

 

Yüzey görünümü

karakteristik Deney standardı
Kalınlık EN-ISO 2178
Tekdüzelik Görsel kontrol
yoğunluk EN-ISO 8289

 

Kazanlar için emaye kaplamalar : Fonksiyonel Özellikler

karakteristik Özellikleri Deney standardı
Temizlik Bakterilerin çoğalmasına izin vermez Modena Hastane Enstitüleri tarafından gerçekleştirilen bakteriyolojik çalışma
Fizyolojik zararsızlık Kazanlarda kullanılan emayeler kurşun veya kadmiyum içermemelidir EN 12873-1
UNI 9905

 

Kimyasal ve Fiziksel Direnç

Kaynar suya ve buhara karşı direnç Cıvatalama suyu ve buhar emayeyi paslandırmaz. UNI 6722 – ISO 2744
Asitlere karşı direnç Kazanlarda kullanılan emayeler en az A sınıfı olmalıdır. EN14483-1
ISO 2722
Ani sıcaklık değişimlerine karşı direnç 150 ila 15 ° C arasındaki ani sıcaklık değişimi emaye yüzeye zarar vermez. ISO 4530
UNI 9905

 

Mekanik Direnç

Bağlılık Kaplama desteğe uymalıdır. UNI 8883
Aşınmaya karşı direnç Kaplama zamanla yıpranmaz. UNI 7233
Şok direnci Belirli sınırlar içinde, kazan taşınırken ve monte edilirken yanlışlıkla uygulanabilecek şoklar kaplamaya zarar vermez. ISO 4532

 

OCAKLAR

Ayaklı ocak temasında bir evrim olan bu ürünlerin en popüler özellikleri, çeşitli model ve bağlantı parçalarında estetik bir görünüm, rahatlık, işlevsellik, teknolojik, güvenli ve kullanılabilirlik. Ve camsı emaye bu özelliklere kendi has tüm özelliklerini ilave eder.

Bir başarı hikayesinin bileşenleri

Ayaklı ocaklar, yenilikçi bir ürün olsa da, özellikleri onu en çok satanlarda en üst seviyeye taşıdı.Ocak fırından ayrılmış, böylece fırın, yemek pişirmek için ayrılmış mutfak alanında daha uygun bir yere yerleştirilebilir; genellikle bağımsız modellere göre biraz daha yüksek seviyede, bu da fırını şef için daha kolay erişilebilir hale getirir.Estetik ve fonksiyonel özellikleri, teknolojisi,hızlı ve rahat kullanımı genellikle pişirme ocaklarını kullanıcıların artan sofistike ve özelleştirilmiş talep ve zevklerine hitap edebilecek orta ve yüksek ürün yelpazesine yerleştirir. Mevcut renk aralıklarını ve teknolojik donanımları çeşitlendirmenin yanı sıra ürünlerin işlevselliği, rahatlığı ve güvenliğine de özel önem verilmektedir.

Teknik Özellikler

* Farklı boyutlarda 30,60,70,90 x 30,60,70,90 cm …; bazı modellerde ayrıca yerleşik bir lavabo, elektrikli ocak ve balık tavası için özel bir bölüm bulunur; her durumda ortak özellikler genellikle temizlenmesi ve bakımı kolay pürüzsüz, hijyenik yüzeyleri içerir.

* Tüm gaz brülörleri ( göz ) ya da elektrikli ocak gözleri kolayca yakılabilir, takılıp sökülebilir, daha hızlı yanabilir bazı büyük tavalar için farklı tasarımlarda olabilirler.

* Ergonomiktir, klasik ve ya rustik olabilirler. Kontrol düğmeleri önde ya da yanda olabilir

* Tek bir tava desteği veya her brülör için bir tane, emaye tencere destekleri dökme demir veya çekilmiş çelik telden yapılmış olabilir.

* Alev çıktığı zaman gaz akışını kesen ya da çocuklar gibi kazara yanan hızlı etkili emniyet valfleri özelliği de mevcuttur

* Bir veya daha fazla programlanabilir zamanlayıcı brülör ile; özel işlevler ve elektronik sensörler ile ( kullanılan tava destekleri olduğu sürece açık kalan LED’ler sıcaklıklarını korurlar, böylece kullanıcılar yanmaktan ve haşlanmaktan kaçınırlar)

Vitreus Emaye Kaplama :  Estetik Özellikler

 

Renk aralığı Çok geniş, diğer malzemelerle herhangi bir eşleşmeyi karşılayabilir. Tüm renkler dayanıklıdır, kimyasal olarak inerttir ve deterjanlar, ışık veya UV radyasyonu ile değiştirilmez.
Özelleştirilebilir yüzey parlaklığı Mattan tam parlaklığa.

 

Özelleştirilebilir yüzey kalitesi Pürüzsüz, çekirdeksiz, damlacıklar, benekli, metalik, granit görünüm

 

Ekstra değer katmak için camsı emaye

Model tip, şekil veya konfigürasyon camsı emaye ne olursa olsun, güzellik, renk, parlaklık, dayanıklılık, asitlere karşı direnç, kolay temizlik, hijyen ve çevre dostu olması ürünlerin daha da cazip hale gelmesindeki etkenlerdir.

Emaye Kaplama Fonksiyonel Özellikler

karakteristik Özellikleri Deney standardı
400 ° C’ye kadar yüksek sıcaklıklara dayanıklılık Doğrudan alevler emayeye zarar vermez, solmaz veya yanık izleri bırakmaz ISO 4530

 

Ani sıcaklık değişimlerine karşı direnç Emaye yüzeyler 300 ° C sıcaklık değişikliklerinden etkilenmez ISO 2747

 

Temizlik Temizlemesi kolay: tüm kir izlerini silmek için nemli bir sünger yeterlidir. NF A 92-032
temizlik Bakterilerin çoğalmasına izin vermez. Modena Hastane Enstitüleri tarafından gerçekleştirilen bakteriyolojik çalışma
Kimyasal direnç Gıdalarda bulunan asitler leke veya leke bırakmaz. EN 14483-1
En 14483-2
Normal deterjanlara karşı direnç (pH> 7) Sıvı ve krem ​​deterjanlar emayeyi çizmez veya değiştirmez. ISO 4533
EN ISO 4535
UNI 8026
Organik çözücülere karşı direnç Emaye alkol, trielin, aseton vb. NA

 

Sertlik: 5-7 Mohs ölçeği Kaplama serttir ve normal mutfak eşyaları tarafından yontulmaz. EN 101

 

Aşınmaya karşı direnç Kaplama zamanla yıpranmaz. UNI 7233
Çizilme direnci Vitreus emaye normal mutfak eşyaları tarafından çizilmez. EN ISO 15695

 

Ayaklı Ocaklar

Dünyadaki her evin mutfağı için uygun olanı ayaklı ocaklardır.Özellikle sıcak bölgelerdeki ayaklı ocak ve fırınların emaye olması bir zorunluluktur.Vitreus emaye, dünya çapında ocak endüstrisine önemli bir katkı sağlar.Vitreus emaye, fırınlar ve ocaklar gibi sıcak alanlarda özellikle önemlidir. İşlevselliği ve hijyenik yapısı, diğer alanlarda olduğu gibi açık olarak güzel ve pürüzsüz görünür özellikle birleşme yerlerinde.

Ankastre ocaklar modern bir mutfağın olmazsa olmazlarından olsa da – her küresel mutfakta rol oynamak için gerekenlere sahip ürünler, bağımsız ocaklar, adından da anlaşılacağı gibi, daha çok yönlü, herhangi bir alana çeşitli renk ve boyutların bir sonucu olarak her türlü dekora uyarlanabilir. Bu da sizi seçimlerinizde özgür kılar. İhtiyacınız olan şey, zarif ve modern bir ifade ise rustik ya da demode olup olmadığına bakmaksızın bulabileceğiniz çok fazla alternatif vardır. Bağımsız ayaklı ocaklar her türlü güç kaynağını kullanırlar, bazıları gazla bazıları elektrikle çalışır.

Bu da onları kırsal kesimdeki bir ev ve doğal gazın bulunmadığı tüm alanlar için ideal çözüm haline getirir.Farklı beklentileri bir arada bulunduran fırınlar ve kullanım alanlarına göre çok fazla özelliği aynı anda bünyesinde bulundurmak zorunda kalabilir. Izgara ve fırın gibi özelliklerden bahsediyoruz. Bu tarz şeyler yiyeceklerin mutfak boyunca oradan oraya taşınması sıkıntısını giderecektir. İşlevlerinden açıkça ortaya çıkan nedenlerden dolayı ( yüksek sıcaklıkların kullanılması, gıdaların ve asidik maddelerin kullanılması, deterjanların kullanılması…) ocaklar gerçekten bir emaye kalitesini test eder.Ortaya çıkan performans, diğer kaplama malzemelerine üstünlüğü konusunda şüpheye yer bırakmaz.Emaye doğrudan alevlerden zarar görmez, ıslak kalan zeminde ve ani ısı değişikliklerinde bile leke bırakmaz, yüzeyi camsı olduğundan, temizlenmesi kolaydır, kesinlikle hijyeniktir.Günlük mutfak eşyaları tarafından kolayca çizilmez, kömürleşmiş yiyecek kalıntıları, emaye üzerinde herhangi bir çizik ya da iz bırakmadan sıvı veya krem deterjanla kolayca çıkarılabilir.

Kısacası, dünyadaki her bölge ve her mutfak türünde, her zevke uygun, ideal bir ocak türü vardır ve o ocağın güzelliğine kalite katan her biri için camsı emaye vardır.

 

Camsı Emayenin Fonksiyonel Özellikleri

Karakteristik                        Özellikleri                                                           Referanslar

400 ° C’ye kadar yüksek sıcaklıklara dayanıklılık

Yüksek sıcaklıklara dayanma kabiliyeti, camsı emayeyi fırınları sıralamak için kullanılabilecek tek kaplama malzemesi yapar. Doğrudan alevler ona zarar vermez, sararmaz veya yanık izleri bırakmaz. UNI-ISO 4530

Sıcaklık dayanımı artar

Emaye yüzeyler, ani sıcaklığa maruz kaldığında, önemli olsa bile, hiçbir şekilde değişmez  UNI 7232

Temizlemesi kolay

Emayenin temizlenmesi çok kolaydır. Çoğu durumda, kir izlerini temizlemek için nemli bir sünger yeterlidir. NF A 92-032

Temizlik

Emaye, bakterilerin çoğalmasına veya mantar ve küf tutmasına izin vermez  Modena Hastane Enstitüleri tarafından yürütülen bakteriyolojik araştırma

Gıda maddeleriyle temas

Vitreus emaye, gıda maddeleriyle temasla ilgili yasal ve standart gerekliliklere uyacak şekilde tasarlanmıştır.ISO 4531/1  ISO 4531/2   UNI EN 1388/2

Kimyasal direnç      EN 14483-2

Asitlere karşı direnç

Gıda maddelerinde bulunan asitler leke veya iz bırakmaz EN 14483-1  EN 14483-2  ISO 2722

Normal deterjanlara karşı direnç (pH> 7)

Kömürleşmiş yiyecek kalıntıları, emayeyi çizmeyen veya değiştirmeyen sıvı veya krem ​​deterjanlar kullanılarak çıkarılabilir.ISO 4533 EN ISO 4535 UNI 8026

Mekanik direnç  bağlılık

Emaye kaplama çelik desteğe uygun olmalıdır UNI 8883 EN 10209 Ek D

Sertlik 5-7 Mohs ölçeği

Emaye kaplama zordur ve kolayca yontulmaz EN 101

Aşınma

Camsı kaplaması olduğundan, vitre emaye uzun süre sonra bile kolayca aşınmaz UNI 7233

Çizilme direnci

Vitreus emaye normal mutfak aletleri tarafından çizilmez EN ISO 15695

Şok direnci

Sadece oldukça önemli şoklar emaye parçalayabilir. Genel bir kural olarak, iyi bir emaye, 20 N’lik bir şoktan sonra Ø 2mm’den 24 saat sonra yüzey hasarı olmamalıdır.  ISO 4532 UNI 9613

 

Fırınlar: Şimdiki ve Gelecek

 

Küçük olabilirler, ancak bu önemli bileşenler olmadan hiçbir ocak başarılı olamaz.Fırınlar hızlı teknolojik gelişme yaşamıştır ve daha fazlası henüz gelmemiştir. Her türlü sağlıklı yemek pişirmek için kullanılabilirler. Ancak emaye bir fırının ateşli kalbindeki yeri doldurulamaz.Güvenli, dayanıklı, kolay temizlenir.

Pişirme yöntemleri, geleneksel ya da statik ya da termal radyasyon ile, ısı yukarıdan, aşağıdan ya da her ikisinden gelirken, fırının içindeki yemeğin herhangi bir şekilde pişmesini ve klasik altın kabuğunu yaratmasını sağlayan bir fırın hareketi ile birleştirilebilir.Yiyecekler, sadece alt elemanla birlikte fan kullanılarak hassas bir şekilde pişirilebilir; veya zorla havalandırmalı havalandırma ile pişirilebilir.: fan ve dairesel eleman arasındaki kombinasyon, farklı yiyeceklerin aynı sıcaklıkta ve aynı tipte pişirme yapabildikleri sürece farklı seviyelerde pişirilmesini sağlar. Ancak, havalandırmalı ve hızlı ve verimli bir şekilde pişirmek için kullanılabilen bir turboventilasyon da vardır.

Tüm bunların anlamı, tüketicinin sadece bir seçim yapmak için gerçekten zor bir görevi olmasıdır.Camsı emayeler tüm bu teknolojik evrimi hevesle sürdürdüler. Yüksek ve ani sıcaklıklara karşı direnç, kimyasallara, hem asit hem de deterjanlara karşı direnç, mekanik direnç :  bunlar emayelerin temel teknik özellikleridir.Kolay temizlik.Çoğu zaman, kirleri temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey nemli bir bezdir.Katalitik veya pirolitik temelde çalışan özel “ kendi kendini temizleyen” emayeler, fırın kaplamaları için bu gelişmelerden önce kömürleşmiş gıda kalıntılarının üstesinden gelmenin çok zor olduğu özelliğe sahiptir.Eski durumda, fırın, gerçek pişirme döngüsü sırasında yağları, katı yağları ve gıda kalıntılarını emme ve yok etme yeteneğine sahip, kendi kendini temizleyen katalitik emaye kaplı panellerle kaplanmış paneller içerir.

Pirolitik emayeler farklı çalışır: kalıntıları yakar ve 500 ° C’ye kadar yüksek sıcaklıklara ulaşan ayrı bir pirolitik döngüde doldurulurlar. Bu döngünün sonunda, sadece küçük bir kül yığınını süngerle temizlersiniz.Fırınların teknoloji ve görünümde gelişmeye devam edeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Mutfaktaki şahıslar, onları bir cep telefonu ile uzaktan kumanda edebilecekler. Bu fırınlar tarifleri hatırlayacak, etkileşime girecek, yağlara ve kalorilere dikkat edecek.Ama şimdilik, fırın zemini ve tavanları veya duvarları için hangi malzemenin emayeyi değiştirebileceğine dair hiçbir belirti yok.

 

Vitre Emaye Kaplama Fonksiyonel Özellikleri

karakteristik Özellikleri Referanslar

 

400 ° C’ye kadar yüksek sıcaklıklara dayanıklılık Direkt alevler camsı emayeye zarar vermez, sararır veya yanık izi bırakmaz ISO 4530
Sıcaklık gezisine direnç Emaye yüzeyler, ani sıcaklık gezisine maruz kaldığında, 300 ° C’ye kadar bile hiçbir şekilde değişmez. ISO 2747
Temizlemesi kolay Emayenin temizlenmesi çok kolaydır. Çoğu durumda, kir izlerini temizlemek için nemli bir sünger yeterlidir.
Kömürleşmiş gıda kalıntılarının çıkarılmasının zor olabileceği fırın astarları için hem katalitik hem de pirolitik özel kendi kendini temizleyen emayeler geliştirilmiştir.
NF A 92-032
Katalitik kendi kendini temizleyen emayeler Yemek pişirme döngüsü sırasında yağları, katı yağları ve kömürleşmiş yiyecek artıklarını emdirin. ISO 8291
Pirolitik kendi kendini temizleyen emayeler Yemek piştikten sonra pirolitik bir döngüde yemek artıkları NF A 92-031
temizlik Emaye, bakterilerin çoğalmasına veya mantar ve küf tutmasına izin vermez Modena Hastane Enstitüleri tarafından yürütülen bakteriyolojik araştırma
Kimyasal direnç    
Asitlere karşı direnç Gıda maddelerinde bulunan asitler leke veya iz bırakmaz EN 14483-1
EN 14483-2
ISO 2722
Normal direnç
(pH> 7)
Kömürleşmiş yiyecek kalıntıları, emayeyi çizmeyen veya değiştirmeyen sıvı veya krem ​​deterjanlar kullanılarak çıkarılabilir. ISO 4533
EN ISO 4535
UNI 8026
Mekanik direnç    
bağlılık Emaye kaplama çelik desteğe uygun olmalıdır UNI 8883
EN 10209 Ek D
Sertlik 5-7 Mohs ölçeği Emaye kaplama zordur ve kolayca yontulmaz EN 101
aşınma Vitreus kaplaması olduğundan, vitreus e namel uzun bir süre sonra bile kolayca aşınmaz UNI 7233
Çizilme direnci Vitreus emaye normal mutfak aletleri tarafından çizilmez EN ISO 15695
Şok direnci Sadece oldukça önemli şoklar emaye parçalayabilir.
Genel bir kural olarak, iyi bir emaye, 20 N’lik bir şoktan sonra 24 saat içinde Ø 2 mm’den büyük yüzey hasarına sahip olmamalıdır.

 

 

Tava Destekleri ve Brülör Kapakları

 

 

Küçük olabilirler, ancak bu önemli bileşenler olmadan hiçbir ocak başarılı olamaz. Ancak güzel bir tava desteği ve brülör kapağı olmadan, en iyi ocaklar bile kullanılmaz ve rahatsız edici, tehlikeli ve eksik bir şey olacaktır. Gerçek şu ki, karmaşık bir nesneyi güzel yapan şey, tüm bileşenlerinin işlevselliğidir.

Tava destekleri görünüm ve üretimde çok basit görünür değil mi? Aslında, çok fazla yaratıcılık ve uzun süreli personel eğitimi gerektirirler ve bu ucuz değildir. Ayrıca içlerinde kullanılan tüm yatay ve dikey çizgiler, beyaz ocağın karşısında öne çıkan ve dekorunuzu yapan her türlü geometrik varyasyonu oluşturur. Bir de renkleri var. Daha cesur ve yenilikçi üreticiler bunu kavramış durumdalar. Şimdi daha bireysel yaratımların akışını takip etmek için tasarlanmış olağandışı destekleri ortaya koyuyorlar.

Tava destekleri gelişti ve anlatılacak bir hikayesi var. Onlarca yıldır kullanılan vitröz emaye dökme demir, kullanıcıların daha hafif ve daha ucuz olduğu için hemen takdir ettiği yuvarlak kenarlı haddelenmiş çelik tel şeritlerden yapılmış kaynaklı desteklerle birleştirilmiştir. Dökme demir daha ağırdır, daha fazla ısıyı emer ve üretimi oldukça pahalıdır. Son zamanlarda, dökme demir, sınıfının en iyisi ürünler için moda haline geldi.Tel şerit bağımsız ocaklarda tava destekleri için popüler. Pazar ayrıca krom kaplama tel şerit destekleri de sunuyor, ancak çok iyi görünmüyorlar ve kolayca bozulma eğilimi gösteriyorlar.

Birçok düz cam seramik ocaklar güvenilir tava desteğine çok fazla giriş yapamadılar.Çok pahalı ve çok “ soğuk “ bu yüzden insanlar onlardan memnun değiller. Tava desteği, “ brülör sisteminin “ tamamen daimi bir üyesi olmak için gereken her şeye sahipken, son kullanıcılar brülörün alevini görmek istiyor.Bu yüzden tava desteğine ihtiyaç vardır.Neyse ki, bireysel ve grup psikolojisinin birçok bölümü, pazarlama tahmincilerinin kötü propagandalarını çöpe atmaktadır.Tüm bunlar geçerli olduğu sürece, “brülör Sistemi” ile ilgilenen herkes emin olabilir: kullanıcılar, tava desteğinin altında, alev, brülör kapağı tarafından açık mavi dillere bölünmüş alev görmek ister. Böylece üreticiler, yaratıcı geometrik şekiller ve emaye renkler ile her zaman işlevsel olan tava destekleri ve brülör kapakları üretmeye devam edecekler.

 

İtalyan standardı UNI 10822 (şu anda Avrupa’da var olan tek) “Emaye ızgaralar ve brülör kapakları” emaye çelik ve dökme demirden yapılmış ızgaraların ve brülör kapaklarının kalite gereksinimlerini tanımlar ve uygun test yöntemlerini belirler.

 

Emaye Kaplama – Fonksiyonel Özellikler

 

Karakteristik         Özellikleri  Referanslar

 

 

Emaye Soba Borusunun Dönüşü

 

Çardaklarda ve kır evlerinde ve hatta birçok yerleşkede yıllar sonra, soba boruları çarpıcı bir geri dönüş yapmaya başladı. Neden? Cevap teknik yenilikler, pazarın evrimi ve değişen zevkler. Ve sadece emayenin ekleyebileceği dayanıklılık, güzellik ve güvenlik kombinasyonudur.Son zamanlarda artık genel olarak soba boruları ve sobalar hakkında bir şakaya başlamadan önce biraz daha dikkatli olmaya başladınız.Her ne kadar ürünün yenilgiyi kabul etmeden, durumu savuşturmak için hiçbirşey yapmadan adil bir zaman harcadığı söylenmelidir.Her zaman bir yerlerde duran sıkışmış, biraz kırılgan ve bir şekilde oldukça ince, kahverengi veya beyaz ihmal edilmiş bir güzellik.Şimdi ortaya çıkan değişiklik, soba borularının yenilenmiş ve pazarları son derece büyüdüğü için yenilenmiş olmasıdır.

 

Ham petrol ve benzin, mazot ve doğal gaz fiyatlarındaki artıştan ve kıtlık tahminlerinde ve dünyanın bir gün tükenmesine rağmen, bir çok aile odun sobası ve ısıtma sistemlerine geri dönmüştür.Evdeki tüm odalar için mükemmel derecede yanma ve ısıyı garanti eden ekipman şimdi mükemmelleştirildi. Ayrıca yaklaşık on beş yıl önce Kanadalılar ilk önce uygun yakıt pelet sistemini, yangını telafi etmek için bazen de bir günden fazla bir süre boyunca yanmasını sağlamak için kullanılabilecek sıkıştırılmış talaşın küçük silindirlerini geliştirdiler.Sonunda, sobaları ve şömineleri evdeki en zayıf öğelerden en kullanışlı ve çık görünümlü ve işlevsel öğelere dönüştürdüler.Dumanı basınç altında ve ayrıca güvenlik nedeniyle dışarı attığından, özellikle pelet sobaları, özel sabitleme ve contalarla birlikte 1,2 ve 2 mm arasında daha kalın soba borularının geliştirilmesini gerektiriyordu. Onlar için Pazar her zaman büyüyor. Ve emaye, her şeye karşı direnç ve böylece dayanıklılık, güvenlik, parlaklık ve renk sağlayarak rolünü üstleniyor.

İyi donanımlı ve rekabete karşı hazır olan emayeler, bir tarafı boyunca kaynak yapılmış ve farklı renklerle ve parlak, yarı mat yüzey seçenekleri ile emilen daha kalın soba boruları geliştirdi.Sonuç olarak,piyasayı yeni modellerler ile kapladılar.İçeride emayeler, yani diğer kaplamalardan çok daha uzun dayanacakları anlamına gelir. Yüksek sıcaklıklar renklerini değiştirmez, duman ve dumanların asidik yoğunlaşmasıyla korozyana karşı bağışıktırlar, çizilmezler ve sadece az bir deterjan ve sünger ile kolayca temizlenebilirler.Ayrıca sadece uzun bir çalışma ömrü ve kalıcı güvenlik garanti ettikleri başka bir uygulama olan baca gazı için de idealdir.Buna ek olarak, geleneksel soba boruları kendi başlarına tutuyor ve Doğu Avrupa’nın gelişmekte olan pazarlarından gelen talep daha acımasız hale geldiğinden, aslında bazılarını yakalıyor.Sonuçta, soba boruları her tarafta bir geri dönüş yapıyor ve vitre emaye dönüşleriyle çok ilgili.Bu kaba bir başarı değil aksine bir zafer. Bu soba borularından çıkan duman beyazdır, çünkü savaşlarını kazanmışlardır. Baca gazları ve ocak boruları EN 1856 – 1, EN 1856 – 2  ve EN1859 standartlarına tabidir.

Sıhhi Tesisat Malzemeleri

Küvetler :  Her Banyonun Odak Noktası

Banyolar geliştikçe küvetler de gelişti. Ama yine de her banyoda odak noktası, güzel, fonksiyonel ve dayanıklı. Özellikle vitre emaye ile kaplanmışlarsa.Her banyonun anımsatıcı parçası küvetler, aynı zamanda banyonun merkez parçası olarak tanımlandı.Oldukça basit bir şekilde, bir banyo küvetsiz düşünülemez. Bu eskilerden beri böyle süre geldi ve her zaman odak rolü oynadı.Değişen stilleri ve malzemeleriyle, küvet her zaman tarihin akışına ayak uydurarak bugünlere kadar varlığını sürdürdü.

Günümüzde banyo muhtemelen evriminde zirveye ulaştı : kapının her zaman kapalı tutulduğu, evin geri kalanından kapatıldığı zamanlar, şimdi fitness ve vücut bakımı ile kendimizi şımarttığımız bir vitrin mekanı haline geldi, misafirlerimize gururla sergilediğimiz bir yer.

Mobilyaların ve bağlantı elemanlarının ( duş kabinleri, hidro masaj küvetleri, spor salonu ekipmanları, kabinler ve hatta radyo tv ve bilgisayar bağlantıları…) değişen eğilimleri, bireylerin kişisel zevklerini ifade etmelerini sağlar.Uzaklaştırarak değil, her zaman banyoda işgal ettiği odak konumunu savunmaya ikna ederek, aynı talepkar bireyler artık her türlü yeni şekil ve renkten ve sürekli çok çeşit ekleyen işlevsel modellerden seçim yapabilirler.kalite ve hizmet her zaman camsı emaye küvet içinde keyif aldık.Bir küvet sadece güzel olmaktan daha fazlası olmalıdır.Küvet hijyenik değilse, temizlenmesi kolay ve dayanıklı değilse, güzellik tek başına bir işe yaramaz.Bunlar, emaye küvetlerin diğer kaplamalara ve malzemelere göre önemli ölçüde daha yüksek bir dereceye kadar övünebileceği nitelikleridir.Ancak tüketiciler her zaman farkın farkında olmayabilirler ve tam ve net bilgilendirme yapılmadan satın alınabilirler. Vitreus emaye camsı bir maddedir ve cam gibi sert, suya, ısıya ve ani sıcaklık değişikliklerine, kimyasal elementlere( hem asit hem de alkalin) ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.Temizlemek için sıvı veya krem bir deterjan kullanabilirsiniz, istediğiniz tüm şampuanlar, parfümler ve sabunları kullanabilirsiniz.plastik ve diğer materyallerden yapılmış küvetlerin aksine emaye ile kaplanmış küvetlerin renkleri asla solmaz.Emaye küvetler çelik veya demirden yapılabilir. Bugün mevcut olan teknoloji, zeminlerdeki ve duvarlardaki tüm karoları kırmak zorunda kalmadan küvetinizi değiştirebileceğiniz anlamına gelir.Son yıllarda banyolarda çok şeyler değişti ancak gördüğünüz gibi küvetler, uzun süredir işgal ettikleri konumu korumaya devam ettirmeye kararlılar.

 

Küvet ve Duş Tekneleri İçin Emaye Kaplamalar : Fonksiyonel Özellikler

 

 

Lavabo

Emaye Lavabo

Saygıdeğer bir tarihe, bir dizi ritüel anlam ve anıya sahip bir nesne.Bugünkü ticaretin Lavabolar dediği şey büyük ölçüde camsı emayenin özelliklerinden dolayı basit, zevkli ve işlevseldir.Lavabo : stil ve tasarımda bir zorlu ve büyüleyici unsurdur. Oldukça görünür, yani varlığı ve estetik nitelikleri banyo ortamının stili hakkında bize bir açıklama yapıyor.Zorlayıcıdır, çünkü banyoda dolaşmak için mevcut alan sınırlıdır, bu da yapılacak ve icat edilen her şeyin zaten yapıldığı ve icat edildiği izlenimi edinmenin kolay olduğu anlamına gelir.Kısmen, bir nesne olarak lavabo, bugün bildiğimiz ve kullandığımız aksesuar ve kolaylıklarla dolu geniş oda anlamında, banyodan çok daha geriye giden bir tarihe sahip olduğundan. Ürünün adı antikliğini doğrular. Lavabo başlangıçta rahipler tarafından kişileri kutsamak için kullanılan bir havza idi.Elli’li yılların sonuna doğru her yere akan su döşenene kadar, çoğu İtalyan evinin yatak odasında bir lavabo vardı.Metal ve taş stand üzerine oturan emaye bir havza idi.

Son yıllarda banyonun evrimine paralel olarak, lavaboların stil ve tarzlarında önemli değişiklikler olmuştur.Lavabo ve onu destekleyen yüzey arasında, geleneksel ve ultramodern malzemeler arasında ve işçilik ve sofistike teknolojiler arasında kombinasyonun nasıl ortaya çıktığını çok iyi göstermektedir. sadelik ve zarafet hem tat hem de pratik işlevsellik ile sorunsuz bir şekilde harmanlanır.Emaye burada da ünlü niteliklerini tüm gücüyle gösteriyor.sertlik ve çizilmeye, aşınmaya, ani sıcaklık değişikliklerine, asitlere karşı direnç.Bunların yanında çok geniş renk yelpazesi ile fark yaratmaktadır.Tüm bu özellikleri sayesinde eskilerden bu zamana ve tüm banyolarda tercih sebebi olmasını sağlıyor.ve banyolarımızın dekorasyonunu çok daha keyifli hale getiriyor.

 

Emaye Kaplama – Fonksiyonel Özellikler

 

 

 

Tencere ve Tava

Alüminyum Mutfak Eşyaları İçin Camsı Emaye

Günümüz tencere ve tavaları daha pratik ve çekici. Camsı emaye bu ürünleri aynı zamanda daha eğlenceli ve uzun süre dayanıklı hale getirmiştir. Bir süredir, camsı emaye kaplı mutfak eşyalarında bazı değişiklikler meydana geldi. Çünkü günümüz koşullarında yediklerimizde ve onları hazırlama şekillerimizde değişiklikler meydana geldi. Çünkü artık daha sağlıklı yemek pişirme özellikle büyük şehirlerde bir zorunluluk olmaya başladı. Mutfaklarda harcanan zaman kısıtlandı. Bu ve buna benzer nedenlerden tercihlerimiz de farklılıklar göstermeye başladı.

Camsı emaye ile kaplanmış mutfak ürünleri son yıllarda yeni bir değişim geçirdi, çünkü tüm bu ihtiyaçlara güzel bir şekilde hitap ediyor.Kaplandıkları malzeme (daha ziyade çelik sac) diğerlerinden daha hafif olan ve hijyen garantisi ile gelen bir malzeme olduğu için kullanışlı ve işlevseldir.Aynı zamanda tüm pişirme sistemleri için uygundur. Direk ateş, elektrikli ocak, fırın vb.

Emaye kaplama mutfak ürünleri tasarımcılarına heyecan verici bir meydan okuma sunma geleneğine sahiptir.Formatları gereği küçük olabilirler ancak tüm zarafetlerini sergileme olanağına sahip çok geniş renk ve tarz yelpazesine sahiptirler.Klasikten ultra moderne. Sıra dışı renkler ve şekillerle karşımıza çıkabilirler.Camsı Emaye normalde olduğu gibi dayanıklılık, parlaklık ve hijyeni bünyesinde bulundurur.Tasarımcı dostudur. Ürün üzerinde çalışmaları kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir.Yeterince hayal gücüne sahipseniz, emaye, yaratıcılara bir zemin sağlamak, ve son trendleri uygulayabilmeniz için size ihtiyacınız olan her şeyi verebilir. Bu nedenle vitre emaye kaplı mutfak eşyalarından tencere ve tavalar sadece ilginç ürünler değildir; aynı zamanda kitle pazarı için de idealdir ve alıcıyı dengeli kalite/fiyat oranı ile ikna ederler.Hem yapışmaz iç kısımlar hem de vitre emayenin uygulandığı dış taraflar için, her zorluğun üstesinden gelmek için hazır bekleyen, büyüme ve daha fazla iyileştirme için hala geniş bir alana sahiptirler.

 

Emaye Kaplama Fonksiyonel Özellikler

 

YARATICI UYGULAMALAR

Dekor Aksesuarları

Günlük yaşamı ömür boyu sürdürmek için daha çekici hale getirmeye yönelik nesneler için renkli, parlak ve yaratıcı masalar, lambalar ve diğer dekor ürünleri olağanüstü emaye kaplamasından yararlanabilir. Emaye, ev aletleri, kazanlar, banyolar, endüstriyel paneller vb. için bariz bir sonuçtur.Peki daha hafif objeler için emaye kaplama neden olmasın ki.Öyle ki emaye kaplama ilk yüzyıllarda süs eşyalarını kaplamada bile sıklıkla kullanılagelmiştir.Ve bugün bile birçok sanatçı, yaratıcılıklarını emaye kaplamaların potansiyelini göstermek için kullanıyor.

Masa dediğimizde, hem ofislerde hem de barlarda, bireysel masalarda ve toplantı masalarında veya masalarda kullanılmak üzere tasarlanmış olanlardan bahsediyoruz.Hangi tür masaya uygulanırsa uygulansın, emaye dayanıklılıktan iyi görünüme kadar çeşitli avantajlar sunar.Renkler her daim canlılığını korur solma ve yıpranma olmaz. Her türlü renk yelpazesini kolaylıkla uygulayabilir ve diğer eşyalar ile kombinleme şansına sahip olursunuz.Burada küçük ama farklı bir tipte vermek gerekirse. Çelikten yapılmış bir masanızı emaye kaplatmışsanız eğer, hatırlatma notlarınızı yerinde tutmak için renkli mıknatısları kullanabilirsiniz.

 

Şu anda, emaye kaplama çubuklu masaların çoğu, nemli, tuzlu deniz havasına karşı çok dayanıklı oldukları için yolcu gemileri için özel üretilmektedir.Malzemeler herhangi bir görüntünün veya rengin çoğaltılmasına izin verdiği için üst kısımlar genellikle serigrafi ile dekore edilmektedir. Bu da onları hem tarihi şehirlerde çok daha fazla turist çeken küçük barlar hem de daha büyük lisanslı tesisler için çok uygun kılan şeydir. Nereye koyarsanız koyun, emaye belirli bir canlılık ve parlaklık ve güçlü bir yapıyla günlük yaşamınızın kalitesine adeta katkıda bulunuyorlar. Sokak mobilyaları için vitre emaye kullanmanın avantajlarını daha önce de yazmıştık. Bir kez daha bu malzemenin harika görünüşünü işlevselliği ile birleştiren bir başka uygulama saksıların emaye ile kaplanmasıdır.Bu da parlak renklerin sürekli sulama ve güneşin etkisiyle dış mekanlarda atmosferik etkenlerin ve korozyona dayanmasını sağlar.Her gün yaşadığımız ev ve binalara ayrı bir canlılık katan emayeler neden aydınlatmalarda da olmasın.Emaye unutulmamalıdır ki sadece endüstriyel bir ürün değildir.Saygı değer bir sanatsal mirasa ve bu kadar büyük bir gelişme potansiyeline sahiptir.Orijinal, zarif, kaliteli nesneleri emaye ile kaplamak, aynı zamanda daha iyi yaşamlar için gerekenlerin bir parçasıdır.

 

 

Emaye Kaplama – Fonksiyonel Özellikler

 

ENDÜSTRİYEL UYGULAMALAR

Isı Eşanjörleri

Döner ısı eşanjörleri ve emayeler.Döner ısı eşanjörleri ısı geri kazanımı ve duman işleme sistemlerinde bulunur. Önemli asidik ve termal şoklara maruz kalan küçük metal levhalar kullanırlar. Emaye çalışma ömrünü uzatır.Isı eşanjörleri nedir ve vitre emaye ile ilişkileri nelerdir? Bu soruyu 25 yıldan fazla süredir yakıt yakan elektrik santrallerine monte edilmiş döner ısı eşanjörlerinde kullanılan değişim elemanlarını ( küçük metal levhalar ) emanet eden, tecrübeyi uygulayan şirketlerin yardımıyla cevaplayabiliriz.Ve tüm uluslar arası standartlara ve spesifikasyonlara uygun emaye için gerekli teknik bilgi.Döner ısı eşanjörleri (RA), egzoz dumanlarının ısısını geri kazanacak ve yanma havasına aktaracak ve duman arıtma tesislerinde (GGH), kazanların çıkışında, öncesi ve sonrası dumanlar arasında ısı alışverişi yapacak şekilde bulunur. saflaştırma işlemi.Isı değişim matrisi, dönüş sırasında veya buhar üfleyicilerin veya yıkama işlemine maruz kaldıklarında hareket etmemelerini veya titreşmemelerini sağlamak için, rotorun içine yerleştirilmiş, kapların ( sepetler ) içine paketlenmiş şekilli tabakaları içerir.

Döner hareket sırasında, dumanlar tarafından verilen ısı, atık duman alanından geçerken rotorun her dönüşüyle değişim yüzeyi tarafından emilir ve daha sonra giriş havası alanından geçtiğinde yanma havasına verilir.Değiştirme elemanları, özellikle düşük sıcaklıklarda dumanların agresif asidik doğasının bir sonucu olarak bozulmaya maruz kalır.Çalışma ömürleri kullanılan yakıtın türüne, duman ve havanın sıcaklığına ve yanma havasının nemine bağlıdır.Bu nedenle, yüzeyler ciddi korozyon çalışma koşullarına maruz kalırsa, emaye, çalışan elemanların ömrünü oldukça önemli ölçüde arttırır.

Bu nedenle camsı bir emaye kaplama, tabakları, asidik dumanların agresif etkilerine ve dumanlar içinde süspansiyon haline getirilmiş parçacıklar tarafından aşınmaya karşı korumak için son derece uygundur.Bu günlerde çok yüksek bir kaplama kalitesini garanti eden emaye tekniklerinden biri, vitröz emayenin sıvı haline “ otomatik daldırma ve ardından sac kenarlarının elektrostatik kaplaması” uygulanarak elde edilmektedir.Bu işlemden önce tabaklar yağ arındırma, dekopaj, ve nikel kaplama aşamalarıyla ön işlemden geçirilir.Başka bir olasılık elektrostatik toz emayedir.Tamamlandığında, emaye katın yüzeyi mükemmel olmalıdır.

Emaye Kaplamaların Fonksiyonel Özellikleri

Reaktörler ve Kaplar

Emaye malzemeler kimya endüstrisi tarafından bir asırdan fazla bir süredir kullanılmaktadır ve geliştirilmesinde temel öneme sahiptir.Kullanılan bu tür ekipmanların kapsamı çok geniştir ve reaktörler, proses ve depolama tankları, kolonlar, filtreler, kurutucular, ısı eşanjörleri, sıhhi tesisat ve daha fazlasını içerir.Tamamen kaynaşmış emaye çeliğe sahip kompozit çelik, kimyasal ve farmasötik endüstrilerinde, aşındırıcı maddeler veya hijyen ve sterilizasyon gerektiren uygulamalar içeren proseslerle karşılaşıldığında ekipmanlarda kullanılmak üzere sağlam bir konuma sahiptir.Kimya endüstrisi için ekipman için kullanılan özel emayelerin mükemmel pürüzsüz, stabil ve kimyasal olarak inert yüzeyi, bir ürünün hijyenik olması ve herhangi bir saf olmayan tortudan kaçınılması gereken yerlerde mükemmel bir başlangıç noktası oluşturur.

 

Silolar

Vitreus emaye, toplam temizlik ve hijyen, korozyon ve aşınmaya karşı mükemmel koruma, yangına karşı direnç ve asit ve kirletici maddeler tarafından saldırıya karşı garanti sağladığı için, sanayi, kamu hizmeti tedarik ve arıtma tesislerinde ve tarımda depolama siloları ve tankları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Vitre emaye kimyasal olarak inert olduğundan, bakteri üremesini önlediğinden ve hijyenik olduğundan, yiyecek ve su emaye silolarda ve tanklarda kolayca ve mükemmel bir şekilde depolanır.

 

Vitreus emaye ateşten doğan, korozyona karşı bağışık, cam kadar saf, zaman içinde ve her türlü atmosfer koşuluna sabit kalan çok çeşitli renklerde mevcuttur.Geri dönüştürülebilir.Birçok farklı sektöre son derece çok yönlü, küresel bir yanıt sunan bir kaplama sanayi.

Doğal bir malzeme, tam olarak teknik olmasa da, bu tanım bize birçok önemli şeyi anlatıyor.Vitritli mine için başlangıç malzemesi, “frit” olarak adlandırılır, doğada bulunan farklı maddelerin bir karışımıdır: silikatlar, boratlar, karbonatlar, oksitler vb.

Ateşten doğar, frit bu malzemelerin eritilmesinin ve daha sonra tekrar soğutulmasının bir ürünüdür.Nasıl soğutulduğuna göre ( suda veya iki metal silindir arasında), ya ufalanan granüller ya da küçük pullar şeklinde olur.

 

 

Korozyona karşı bağışıklık

Fritin bileşimi, yani emayenin vitröz bileşeni, aşağıdakilere göre önemli ölçüde değişir.

* Uygulandığı destek ( çelik, alüminyum, dökme demir, cam)

* Kullanım gereksinimlerini karşılamak için emayeye teslim etme işlevi

Genel bir kural olarak, tüm camsı emayelerin aşağıdakilere dayanıklı olduğu söylenebilir:

* Tüm organik çözücüler

* Tüm normal deterjanlar ( pH >7)

* Tüm nötr tuzlu çözeltiler (pH=7)

* Tüm asitler ( oda sıcaklığında) hidroflorik asit hariç

Cam kadar saf

Emaye, gözenekli alanları olmayan ve sıvıları geçirmeyen, sert, kompakt bir yüzey veren amorf bir yapıya sahip bir borosilikat camdır.Kokuları ve aromaları ne emer ne de iletir.Bakterinin çoğalmasını engeller. Temizlenmesi kolaydır.

Çok çeşitli renklerde mevcuttur

Emayeler genellikle öğütme aşaması sırasında frite eklenen inorganik pigmentler veya metal oksitler kullanılarak renklendirilir.

Süslemesi Kolay

Emaye yüzeyler, her türlü renge izin vermenin yanında çeşitli endüstriyel sistemler ( dekalmanya, serigrafi) ve sanatsal yöntemler kullanılarak da dekore edilebilir.

Geri Dönüştürülebilir.

Hem frit yapımında kullanılan elemanlar hem de emayelerin uygulandığı destekler ( çelik, dökme demir, alüminyum ve cam ) hiçbir kirletici madde içermediğinden sorunsuz bir şekilde geri dönüştürülebilir.Emaye bir ürünün kullanım ömrü sona erdiğinde, tekrar çelik veya alüminyum üretmek için kullanılabilir.

Geri dönüşüm ile ilgili bazı küçük bilgileri bulabileceğinizi ve aradaki farkların ne anlama geldiğini açıklayan  link’i aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.recyclenow.com/recycling-knowledge/packaging-symbols-explained

 

Vitreus Emaye Tipik Kompozisyon

 

Bileşen                         Mineral                                       Fonksiyonlar

SiO 2     Kuvars – Feldspat Refrakter bileşen, vitröz sistemi sertleştirir, kimyasal direnç ekler ve viskoziteyi arttırır.

2 O 3 borat Vitre matrisi üreten akı, viskoziteyi azaltır ve yüzey sertliğini arttırır.

Na 2 O
2 O
LiO 2Albit Feldspat – mikroklinden Spodumen – petalitCamın yumuşadığı sıcaklığı düşüren, esnekliğini azaltan ve parlaklığını arttıran alkalin bileşenler.

Al 2 O 3    Feldspat – Korindon Viskoziteyi ve kimyasal, mekanik ve termal direnci arttırır, genleşme katsayısını azaltır ve opak bir yüzey elde eder.

ZrO 2   Zirkonyum Asitlere, darbelere ve darbelere karşı direnci arttırır, opaklaştırıcı görevi görür.

ZnO  Çinkoit, Blende, Wurzit Mükemmel akı, genleşme katsayısını düşürür, parlaklık ve yüzey kalitesini artırır.

CoO kobaltit Çok güçlü bir yapışma maddesi, çok sayıda küçük, iyi dağıtılmış kabarcık içeren bir yapı üretir.

NiO Niccolite İkinci bir yapışma maddesi, az sayıda büyük baloncuklu bir yapı üretir.

CuO Bakır Birincil bağlarla birleştirildiğinde, düşük sıcaklıklarda yapışma reaksiyonunu tetikler.

MnO 2 Mangan dioksit Kahverengi renkli fritler üretir, koyu renkleri yoğunlaştırır ve oksidan ve zayıf bir bağ görevi görür.

Sb 2 O Antimonit Yüksek derecede opaklık üretir ve asitlere karşı direnci arttırır.

TiO 2 Rutil, Anataz, Brookit Opaklaştırıcıların epitomu, beyazlığı, parlaklığı ve asitlere ve ısıya karşı direnci arttırır.

BaO
CaO
MgOBarit Dolomit-Kireçtaşı PeriklazAnti-asit emayeleri birleştiren, dirençlerini, eritme tesislerini ve viskozitelerini artıran alkali-toprak bileşenleri.

2 O 5     apatit Finişin opaklığını değiştirir, renk kararlılığını artırır ve kimyasal direnci azaltır.

2   Florit Camı yumuşatır ve opaklığı etkiler.

 

Tablo a – Zemin kat emayesinin tipik bileşimi
Feldispat                                                                                                                                                           21,0 21,0
Boraks                                                                                                                                                              35,0 35.0
Kuvars                                                                                                                                                              28,0 28,0
Sodyum hidrojen karbonat                                                                                                                                4,5 4.5
Sodyum nitrat                                                                                                                                                    4,0 4,0
Potasyum ve Sodyum Fluosilikat                                                                                                                      5,0 5.0
Kobalt oksit                                                                                                                                                        0,5 0.5
Nikel oksit                                                                                                                                                          0,5 0.5
Mangan dioksit                                                                                                                                                   1,5

 

Tablo b – Beyaz Ti kaplama katının tipik bileşimi
Feldispat                                                                                                                                                              4,5 4.5
Kuvars                                                                                                                                                                25,6 25,6
Sodyum hidrojen karbonat                                                                                                                                 24,2 24.2
Sodyum nitrat                                                                                                                                                      2,4 2.4
Kalsiyum karbonat                                                                                                                                              3,4 3.4
Kriyolit                                                                                                                                                                2,6 2.6
Sodyum antimonat                                                                                                                                              0,8 0.8
Titanyum dioksit                                                                                                                                                 17,2 17.2
Çinko oksit                                                                                                                                                          19,5 19.5

 

Özellikleri

Neden Emayemiz

İki dizi nedenden dolayı :

* İşlevsel nedenler

* Estetik nedenler

Fonksiyonel Özellikler

*Fiziksel

* Kimyasal

*Mekanik

*Hijyenik

*Çevresel

Fiziksel özellikleri Şunlardır :

*Yanmazlık

*Yüksek sıcaklıklara dayanıklılık

*Termal şoka karşı direnç ( ani sıcaklık değişimi)

Vitreus yüzeyleri ısı ile, çıplak alevle veya ateşle temas ettiğinde hiçbir şekilde bozulmaz. Yangın durumunda toksik gaz çıkarmazlar.

Kimyasal Özellikler :

* Korozyona karşı direnç

* Kimyasal maddelere karşı direnç

* Atmosferik maddelere karşı direnç

* Sıvılara karşı geçirimsizlik

Kimyasal Direnç :

Atmosferik etkenlere maruz kaldığında, demirli metaller oksitlenir, hızla paslanır ve yıkım noktasına kadar bozulur. Vitreus emayenin işlevi, metal ürünleri bu dayanılmaz süreçten korumak ve dayanıklılıklarını onlarca yıl uzatmaktır.

Mekanik Özellikleri Şunlardır :

*Sertlik

* Çizilmelere karşı direnç

* Aşınmaya karşı direnç

* Darbelere ve çarpmalara karşı direnç

Mekanik Direnç :

Emaye yüzeylerin sertliği camın sertliği ile karşılaştırılabilir.Kaba bir rehber olarak, Mohs ölçeğinde 5 derece ( apatit) ve 7 derece ( kuvars) arasında bir yerdedir.

Emaye aşınmaya ve çizilmeye karşı direnci sertliğiyle yakından ilişkilidir.

Hijyenik Özellikler :

Emaye yüzeyler ve diğer materyaller ve kaplamalar üzerinde yapılan karşılaştırmalı bakteriyolojik araştırmalar, emayenin bakterilerin gelişimini engelleme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu eğilim paslanmaz çelikten daha fazladır.

Emaye ve Çevre

* Emaye toksik madde içermez.

* Emaye çevreyi kirletmez

* Emaye ürünler geri dönüştürülebilir.

 

Emayenin özellikleri

Karakteristik                                                                      Özellik                                      Referanslar

Yangına dayanıklılık                                                              yanmaz                                                         UNI ISO 1182

 

Yüksek sıcaklıklara (400 ° C) dayanıklılık    Açık alevler emayeye zarar vermez, sararmaz veya yanık izleri bırakmaz. UNI ISO 4530
UNI 10822

 

Ani sıcaklık değişimlerine karşı direnç     Emaye yüzeyler, sıcaklık 320 ° C değişse bile hiçbir değişiklik geçirmez.  UNI ISO 9227

 

Korozyona karşı direnç             Vitreus emaye desteği korozyona karşı korur.                                                          UNI ISO 9227

Asitlere karşı direnç  TA asitleri mineye zarar vermez. Hidroklorik ve hidroflorik asitler emaye yüzeylerde kullanılmamalıdır. UNI EN 14483-1
ISO 2722

Normal deterjanlara karşı dayanıklılık pH> 7 Emaye yüzeyler, emayeyi çizmediği veya değiştirmediği için sıvı ve krem ​​deterjanlarla

temizlenebilir.  UNI 8026

 

Bağlılık   Emaye metal desteğe uymalıdır.               UNI 8883  UNI 8527

 

Sertlik    Emaye kaplama serttir ve kolayca işaretlenmez (Mohs ölçeğinde 5-7).              EN 101

Çizilmelere ve grafitilere karşı direnç   Emaye kaplama kolayca çizilmez.     UNI EN 15695

Darbelere karşı direnç Sadece belirli bir kuvvetin çarpması emayeyi parçalayacaktır. UNI 9613 ISO 4532
y

 

Dielektrik Özellikler

Emaye Yüksek derecede elektrik direncine sahiptir ve özellikle oda sıcaklığında mükemmel bir yalıtkan görevi görür.Bu özellik, emaye bir ürünün kaçak akımları önleyen veya engelleyen korozyona karşı koruma özelliklerini geliştirir.

Bazı yalıtım malzemelerinin elektriksel özellikleri

 

Not :

* 103 cps’de ölçülmüştür, TA

* “ Maksimum kullanım sıcaklığı” , kullanım sıcaklığına ve tipine bağlı olduğundan, her durumda bir sıcaklık aralığı verilir.

Parlaklık

Yüksek parlaklığa sahip bir yüzeyin kullanılabilirliği, diğer yüzeylerin aksine vitre emayenin eşsiz bir özelliğidir. Organik yüzeyler cam gibi pürüzsüz bir yüzeye ulaşamaz, bu da vitre emaye ile elde edilebilir.Bununla birlikte, vitreus emaye, genellikle inşaat endüstrisi, sokak mobilyaları ve iç tasarımdaki uygulamalar için tercih edilen mat ve yarı mat emaye olarak mevcuttur.

Estetik Özellikler

* Parlaklık

* Renk aralığı

* Dekorasyonlar ve özel efektler

* Renklerin baskınlığı

 

Renk Aralığı

Vitre emayeler çok çeşitli renk ve tonlarda renklendirilebilirler.Emayeler genellikle öğütme aşaması sırasında frite eklenen inorganik pigmentler veya metal oksitler kullanılarak renklendirilir. Pişirme sırasında tam renk gelişecektir.

Dekorasyon ve Özel Efektler

Emaye yüzeyler serigrafi, tampon baskı, dekalmani ( trasferler) dahil çeşitli endüstriyel işlemlerle özel emayeler kullanılarak veya ayrıca bir sanatçı tarafından elle boyanabilirler. Bu baskı, uygulandığı camsı emaye kadar dayanıklıdır.Bu şekilde dekore edilebilme yeteneği, örneğin işaret sistemlerinde olduğu gibi işlevsel bir tarafa sahiptir. Özel efektler ( metal, granit vb. ) de mümkündür.

Renklerin kararlılığı

Zaman, atmosferik maddeler, ışık ve UV radyasyonu, somadan, saramadan veya emaye parlaklığını kaybetmeden zamanla değişmeden kalan emaye renklerini değiştirmek için hiçbir şey yapamaz.

Uygulamalar – Bina, İç ve Dış Mimari, Sokak Mobilyaları

Son yıllarda, camsı emaye uygulamaları aşağıdakileri içerecek şekilde genişledi.

Sivil ve endüstriyel binalar,
Dış ve iç mimari
Sokak mobilyaları

Malzemenin belirli bir performans sağlama kabiliyetinin tasarımının önemli bir yönünü oluşturduğu tüm sektörleri memnun eder.

Peki bu uygulamalara ne yol açtı?

Bazıları büyük, diğerleri küçük olmak üzere birkaç kademeli dönüşüm.

* Bakım ve temizlikle ilgili iş gücü maliyetindeki artış, bu maliyetlerin daha sonra düşük tutulması şartıyla biraz daha yüksek bir ilk yatırım yapmak için sağlam bir ekonomik yaklaşım haine geldi.

*Çevre kirliliğinin neden olduğu meteorolojik etkenlerin artan şiddeti

* Mimari suistimallerde ve kamusal kullanım için tasarlanan mobilyalarda ortaya çıkan kültürel bir bozulma; bu suistimaller, duvar yazısı, sprey yazı ve daha genel olarak her şeyi, alt üst etme eğiliminin somut biçimini alır.

Bu sorunların çözümü

Camsı emaye kaplama bu sorunları çözebilir. Atmosferik etkenlere ve kimyasal ürünlerin agresifliğine karşı dayanıklıdır, çalışma ömrü neredeyse sınırsızdır, özel bir bakım gerektirmez ve temizlenmesi son derece kolaydır.

Camsı emaye ile kaplandığında, basit bir çelik sac, sihirli bir şekilde, bir panele, bir ameliyathanenin veya yer altı tren istasyonunun içini kaplamak için kullanılan panellerden birine dönüştürülebilir, bir masa üstüne, bir kapı üstüne veya bir bank’a kolaylıkla uygulanabilir ve uygulandığı ürüne değer katar ve ömrünü uzatır.

Bina, iç ve dış mimari ve sokak mobilyası uygulamaları

Camsı ( vitreus ) emaye, konut, ticari ve endüstriyel olmak üzere her türlü uygulama için mevcut ve gelecekteki tüm bina tasarımlarında yıldız oyuncu olmak için tüm en önemli özelliklere sahiptir. Kullanımı, olağanüstü işlevsel sadakatle sonsuz dekoratif potansiyeli bir araya getiren bir malzemeye güvenebilen mimarin yaratıcılığına bağlıdır. Camsı emaye, mimara küresel, son derece çok yönlü bir yanıt sunar., tüm yapması gereken, bu malzemenin mümkün kıldığı çok çeşitli farklı uygulamaları keşfetmek.

 

 

Teknik uygulamalar

 

* Termoelektrik santrallerdeki kükürt giderme tesislerindeki ısı eşanjörleri

* Endüstriyel araçlar için susturucular

* Silolar

* Kimya endüstrisi için reaktörler vb.

 

Ev Uygulamaları

 

* Evye ve lavabolar

* Su kazanları

* Küvetler

* Duş plakaları

* Serbest duran ocaklar

* Pişirme ocakları

* Ankastre fırınlar ve mikrodalgalar

* Tencere destekleri ve gazlı alev başlıkları

* Tencereler

* Sobalar ve tüpler

 

Camsı emayenin evsel ortamlarda geniş bir uygulama yelpazesine sahip olması oldukça doğaldır.Isıya ( hem çıplak alevlere hem de ani sıcaklık değişikliklerine ) direnme ve kimyasal reaktiflerin ve mekanik aşındırıcıların ( her gün suyla temas ettiği ve hijyenin büyük önem taşıdığı mutfak ve banyo gibi ortamlara uygun bir malzeme haline getiren deterjanlar ) bulunduğu ortamlarda kullanımı yaygındır.

 

Emaye Kaplama Teknolojisi

 

* Çelik

* Alüminyum

* Dökme Demir

* Alüminize Çelik

 

Emaye Çelik – Emaye Kaplanabilen Çelik

 

Türleri belirli parametreler tarafından belirlenir.

 

* Emayenin reaktivitesi ve aderansı için kimyasal bileşim

* Kusurları önlemek için karbürlerin ve diğer çökeltilerin kütlesi ve dağılımı ( balık pulu oluşumu)

* Karbon içeriği

* Parçayı biçimlendirmek ve bastırmak için gerekli mekanik özellikler.

 

Ne tür çelikler emaye kaplanabilir?

 

Emaye kaplamaya elverişli çelik türleri üç kategoride özetlenebilir.

* Karbon çeliği ( C 0,035 /% 0,065 )

* Karbonsuz çelik ( C <% 0,0040 )

* Geçişsiz çelik ( C 0,0015 /% 0,0050 )

 

Ne tür alüminyum emaye kaplanabilir?

 

 

Alüminyum destek ( saf alüminyum, alaşımlar veya metal kombinasyonları), yalnızca belirli malzemelerde bulunan belirli ön koşullara sahip olmalıdır. Bunlar:

* Saf alüminyum A1>% 99,5

*Alüminyum – mangan alaşımları

* Saf alüminyum ile kaplanmış çeşitli metal destekler.

Ne tür dökme demir emaye kaplanabilir?

 

Emaye Kaplanabilen tek dökme demir, UNI 8762’ ye uygun gri dökme demirdir.

Dökme demir, perlitik veya perlitik – ferritik bir yapıya sahip olmalıdır.Her ne pahasına olursa olsun, yalnızca lokalize sementit ( beyaz dökme demir ) varlığından kaçınılmalıdır.

 

Ne tür camlar emaye kaplanabilir?

 

Her türlü cam emaye kaplanabilir. Cam emayenin üzerinde herhangi bir koruyucu veya korozyon önleyici işlevi yoktur, ancak daha işlevsel ve dekoratif bir işlevi vardır. ( örneğin fırın kapları, araba camları, cam süsleri vb. ).

 

Emaye kaplama nasıl yapılır?

 

Emaye kaplama işleminin üç veya dört aşaması vardır.

 

* Ön işlem

* Kurutma
* Uygulama

* Pişirme

 

Metal için ön işlem

 

Genelde metali emaye kaplamaya hazırlamak gerekir.

“ Ön işlem” olarak bilinen bu işlem, metal ve emaye arasında iyi bir aderans ve kusursuz bir yüzey elde etmek için çok önemlidir. Ön işlem, desteğe, ürünün geometrisine ve kullanılacak uygulama sürecine göre değişir.

 

Ön işlemin amacı

 

Ön işlemin iki amacı vardır.

 

* Metal yüzeyini temizlemek, haddeleme ve / veya preslemede kullanılan yağ kalıntılarını ve ayrıca pas ve diğer kirleticileri ( örneğin dökme demir durumunda döküm kumu ve toprak ) ;

 

* Metal yüzeyine belirli bir pürüzsüzlük kazandırmak için, emayenin mekanik olarak desteğe yapışmasına yardımcı olmak daha iyidir.

 

Ön işlem türleri

 

* Kimyasal ön işlem : genel bir kural olarak çelik ve alüminyumu ön işlemden geçirmek için kullanılır.

* Fiziksel ön işlem ( zımparalama ) :  Bu daha çok dökme demir ve kalın sıcak haddelenmiş çelik saclar için kullanılır.

 

Kimyasal ön işlem

 

Kimyasal ön işlem, bir dizi asit ve / veya alkali banyodan, ardından yıkama ( sıcak ve soğuk suda ) ve son kurutmadan oluşur.

 

 

Sprey bazlı kimyasal ön işlem süreci

 

* 60 – 80 ° C alkali yağ giderme

* 60 – 80 ° C alkali yağ alma

* 50 ° C sıcak yıkama

* Akan su altında soğuk yıkama

* Gerekirse, demineralize su ile bir kez daha yıkama

 

 

Fiziksel ön işlem

 

Neredeyse yalnızca dökme demir ve kalın haddelenmiş çelik levhalar için kullanılan fiziksel ön işlem, ürüne metal granül veya kumun püskürtülmesinden oluşur.

 

Camın Ön İşlemden Geçirilmesi

 

Bir deterjan solüsyonu ile yıkanması ve ardından demineralize su ile durulanmasıdır.Özel bir hazırlığa gerek yoktur, çünkü bu ön işlemin tek amacı emaye kaplanacak yüzeydeki kir ve gres kalıntılarını çıkarmaktır.

Emayenin uygulanması, camsı emayeyi metallere uygulamak için çok çeşitli teknikler kullanılmaktadır.

Emayenin kuru bir durumda ( toz emaye ) veya ıslak bir durumda, bir su süspansiyonunda ( emaye astar ) öğütülmesine göre, kuru veya ıslak uygulamada çeşitli varyantlar vardır.

 

Emaye kaplama döngüleri

 

Arasında yapılacak ilk ayrım, uygulanacak emaye kat sayısına göre olandır. Bu temel iki ana alana ayrı bir sınıflandırma yapılabilir..

* Toz emaye

* Islak emaye

 

Emaye Kaplama Döngüleri                                                    Uygulanan Emaye ve Fırınlama Sayısı

Çok Katlı                                                                                  2 kat / 2 Fırınlama

2 kat / 1 Fırınlama

3 kat / 2 Fırınlama

Tek Kat                                                                                     1 Kat / 1 Fırınlama

 

Vitrifikasyon pişirimi 

Kuru veya kuru bir kat olarak uygulanan emayenin desteğe yapışmasını sağlamak için sonucun uygun bir süre yüksek bir sıcaklığa ısıtılması gerekir. Bu pişirme veya vitrifikasyon sırasında, emaye ile desteğin metali arasında yapışmayı sağlayan önemli kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar gerçekleşir.

 

Çelik ve emaye arasındaki arayüz.

Camsı emaye, iyonik tipte bağların hakim olduğu katı, yaygın olarak kristal olmayan bir yapıya sahip, katılaşmış bir camsı kütledir.

Öte yandan çelik, atomları metalik tipte bağlarla bir ızgara örgüsüne yerleştirilmiş kristal yapılı bir malzemedir. Birbirinden çok farklı olan bu iki malzeme arasındaki kimyasal ve fiziksel bağ, iki aşamalı bir mekanizma sürecinde gelişir.

* İlk aşamada, ısıl işlem sırasında desteğin metali oksitlenir. Vitrifikasyon fırınının oksitleyici atmosferinde.

* İkinci aşamada, emaye sıvı hale gelir ve oluşan demir oksidi çözer, bu daha sonra emayeyi doyurur ve oksit indirgeme reaksiyonları sürecinde nikel ve kobalt oksitlerle reaksiyona girer. Çelik ve emaye arasındaki ara yüzde bu reaksiyonlardan sonra, yüzey hala sıvı haldeyken emayenin nüfuz ettiği, ardından sonraki soğutma döngüsü sırasında katılaşan küçük pürüzlü özelliklerle dolu bırakılır ve ayrıca çelik arasında fiziksel bir yapışma şekli geliştirdiği küçük pürüzlü özelliklerle dolu bırakılır.

Aşağıdaki tablo, çelik ve emaye arasındaki arayüzün nasıl geliştiğini göstermektedir.

 

Fırınlama  Sıcaklıkları

Deskek                                                                Sıcaklık ° C

Çelik                                                                     790-860

Alüminyum                                                            500 – 550

Dökme Demir ( Toz )                                             900 – 950

Dökme Demir ( Islak )                                           730 – 800

Bardak                                                                   550 – 700

 

Tasarım ve yapılış detayları

Tasarım

Tasarımcılarına, emaye kaplama teknisyeniyle önceden iletişime geçmeleri ve ürünün kullanımının bir işlevi olarak ürünün ön koşullarını belirlemeleri tavsiye edilir. Ayrıca şunları da hatırlatmakta fayda var.

* Bir ürün emaye kaplandıktan sonra, artık mekanik işlemler ( kesme, bükme ve benzeri gibi ) yapılamaz;

* İyi emaye kaplama sonuçları elde etmek için belirli önemli kurallara uymanız gerekir.

Bükümler kaplamanın

* İç çapı 4 mm’den büyük olmalıdır.

* Kesilerek oluşturulan keskin kenarlar, gerekli özen gösterilmedikçe emaye kaplama sırasında sorunlara neden olur.

* Estetik nedenlerle yuvarlatılmalı, yuvarlanmalı veya açık buklelerle bitirilmelidir.

Kolay Eğriler                                                             Keskin Virajlar

 

 

Kabul edilir                                                                  Kaçınılır

 

Haddelenmiş Kenarlar                                                                  Kapalı Mekanlar

 

Kabul edilir                                                                                                     Kaçınılır

 

 

Nervürleme

 

Ürünü daha sert hale getirmenin bir yolu olarak kenarlar katlanmışsa, bu kıvrımların kaplama ve pişirme aşamalarında kusurlara neden olabilecek yağların, deterjan sıvılarının veya camsı emayenin tutulması problemleri oluşturmamasını sağlamak önemlidir.

Alternatif olarak boncuklar önerilir.

Boncuklar                                                                       Katlanmış uçlar

 

Kabul edilir                                                                           Kaçınılır

 

Katlanmış Bağlantılar

Katlanmış bağlantılar ayrıca sıvıların tutulduğu su birikintileri oluşturabilir. Ayrıca kaplama kalınlığının homojen olmadığı alanlar oluştururlar ve bu, pişirme sırasında istenmeyen bir durumdur.Mümkün olduğunda, uçtan uca kaynaklar katlanmış derzlere tercih edilmelidir.

Kaynaklı Bağlantılar                                                   Katlanmış Eklemler

 

 

Kabul edilir                                                                           Kaçınılır

 

Kaynak

 

Birleştirmeler elktro kaynak kullanılarak yapıldığında, çeliğin metalografik yapısı, kaynağı hemen çevreleyen alanda değişir; bu, emaye yüzeyde estetik kusurların oluşmasına neden olabilir.

 

 

Kabul edilir                                                                   Kaçınılır

 

Bunu önlemek için, bitmiş nesnenin son görünümünü etkilemeyen alanlarda elektro kaynaklı birleştirmeler yapılmalıdır.

Sürekli Kaynak                                                      Nokta Kaynağı

 

 

Eklerin Birleştirilmesi

Bitmiş nesnenin görünümünü korumak için, bu bağlantıların mümkün olduğu kadar gizlenmesi tavsiye edilir. Her durumda önerilen kaynak bağlantılarının tipi, nesnenin kendisiyle aynı malzemeyi kullanan ve eklerin kaynaklandığı nesneden daha ince veya aynı kalınlıkta olmasını sağlayan projeksiyon kaynak türüdür.

 

Eklere Katılma

 

Kabul edilir                                                                  Kaçınılır

 

Delikler

Delikler genellikle işlevsel ve / veya işlem amaçları için açılır.

Çapakları olmamalıdır.

Olası çatlak oluşumunu önlemek için, tüm deliklerin dairesel veya eliptik şeklinde yapılması tavsiye edilir.Proses amaçları için gerekli delikler ( prosesin çeşitli aşamalarında nesnenin dengelenmesi, kavranması ve kancalanması), ürün bittiğinde görünmeyecek pozisyonlarda da açılmalıdır. Bu şekilde görünümünü bozmaktan kaçınırlar.

 

Delikler

 

       

Kabul edilir                                                                          Kaçınılır

 

Kesme ve Delme

 

 

Kabul edilir                                                               Kaçınılır

 

Bükümler ve çıkıntılar iç yarıçapı > 4 mm olmalıdır.

                            Dirsekler ve çıkıntılar  

          

Kabul edilir                                        Kaçınılır

 

Üzerinde durulması gereken ilkeler

* Bu camsı emaye ile kaplanmış olan çelik, alüminyum, dökme demir ve camdan yapılmış ürünlerin dizaynında fark yaratan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

* Desteğin özellikleri

* Ağırlığı ve boyutlar

* Tasarım

* Üretim süreci

Özellikle aşağıdakileri hatırlatmakta fayda var

* Desteğin geometrik özellikleri

* Emaye kaplama işleminin kendisinde oluşan sıcaklıklardan kaynaklanan deformasyonlar.

* Ek olarak aşağıdakilerden emin olmalısınız.

* Maksimum koruma sağlamak için kaplamanın sürekliliği.

Desteğin Özellikleri

 Destek ( çelik, alüminyum, dökme demir veya cam ) aşağıdakileri garanti etmek için emaye kaplamaya uygun olmalıdır.

Emaye ve destek arasında iyi bir yapışma, kusurların olmaması

Ağırlık ve boyutlar

Emaye kaplanması hedeflenen ürünlerde boyut ve / veya yapı sınırı yoktur. Tek kısıtlama üretim süreci tarafından getirilenlerdir.

Bu nedenle, çok büyük ürünler söz konusu olduğunda, bunları emaye kaplamaya yönelik kurucu parçalarına indirgemek ve daha sonra bunları monte etmek tavsiye edilir.

Ürünleri tasarlarken, aşağıdaki noktaları hatırlamakta fayda vardır.

* Pişirme fırının boyutları,

* Üretim sürecinde parçaların nasıl işleneceği

* Pişirme sürecinde oluşabilecek herhangi bir deformasyon

Geometrik özellikler

Ürünün geometrisi tamamen kaplamasına ve olası serigrafik uygulamalara izin verecek türden olmalıdır.Emaye kaplama işleminin belirli gereksinimlerini hesaba katmalıdır.

İşlemin aşamaları

Emaye kaplama işleminin her bir aşaması.

* Desteğin ön işlemden geçirilmesi

* Camsı emaye kaplamanın / kaplamaların uygulanması

* Ve vitrifikasyon fırınlaması

Kendine ait özel tasarım çözümleri gerektirir.

Emaye Dünyası

Desteğin ön işlemi

Nesnenin, işlemde kullanılan ürünlerin ve / veya malzemelerin hem kolay girişine hem de kolay drenajına izin veren drenaj noktaları ile tasarlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Camsı emaye kaplamanın / kaplamaların uygulanması

Kaplama için maksimum kaplama elde etmek için, kullanılan teknolojinin bir fonksiyonu olarak, emaye kaplanacak tüm yüzeyin emaye tarafından kolayca erişilebilir olması önemlidir.

Vitrifikasyon uygulaması

Deformasyonların, pişirme için kullanılan yüksek sıcaklıktan kaynaklanabileceğini unutmamak gerekir.

Emaye

Camsı emaye, örneğin hijyenik ve sıhhi tesisat armatürleri alanında çok tanıdık bir malzemedir. Bu Malzemenin uygulanmasının çoğu banyo ile ilgilidir çünkü hijyen, dayanıklılık, zarif görünüm ve seri üretim gereksinimlerini karşılar. Camsı emaye çeşitli cam ve çelik malzemelerle birleştiğinde, her ikisinin de en iyi nitelikleri ortaya çıkar ve ikincisini kimyasal maddelere karşı son derece dirençli hale getirir ve hem bitmiş ürün performansına hem de hoş görünümüne katkıda bulunur. Bu emaye ile kaplanmış tüm horeca grubu emaye ürünlerde de hem emaye mutfak ürünlerinde de geçerlidir. Sağlıklı yapılarını sonsuza kadar korumalarını mümkün kılar. Bu aynı zamanda emaye ürünlerin canlı renklerle çok daha cazibeli hale gelmesini de sağlar. Tüm emaye kaplama mutfak gereçlerinin hayatımızın vazgeçilmezi olması dileğiyle. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

emaye

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir