Blog

Emaye Bakraç Modası Yeniden

EMAYE BAKRAÇ HAKKINDA

-Emaye nedir?

Silisyum, soda, boraks, kurşun oksit ve renk verici metaller bir araya getirilerek emay dediğimiz karışım oluşturulur. Ardından 800 derece fırında pişirilir. Bu işlemlerden sonra mutfakta kullandığımız mutfak aletleri veya dayanıklı emaye ev aletleri hazır hale getirilir. Neredeyse evin her köşesinde emaye ürünlere rastlamak mümkün. Annelerimiz ve babalarımızın gençlik yıllarında ülkemizde emaye oldukça popülerdi. Şimdilerde tekrardan emaye ürünler moda olmaya başladı. 2023 yılında hala emaye ürünler popülaritesini koruyor. Emaye ürünler son zamanlarda yeni bir hobiye daha olanak sağlıyor. Boya firmalarının üretimini yaptığı emaye boyası ile eski eşyalarınıza emaye görünümü verebilmektesiniz. Gençliğinizden kalan hatıra dolu eski eşyalarını atmak yerine emaye boyası uygulayabilirsiniz. Bu sayede eski eşyalarınızı yeni bir ürün görünümüne kavuşturabilirsiniz.

-Emaye hangi alanlarda kullanılır?

Günümüzde emay birçok alanda kullanılmaktadır. Mutfak aletlerinden dayanıklı ev eşyalarına, sıhhi tesisat malzemelerinden süs eşyalarına kadar her alanda emaye ürünlere rastlamak mümkündür. Emaye ısıya oldukça dayanıklı bir maddedir. 250 derece ısıya kadar dayanıklıdırlar. Aynı zamanda yere düşürmedikçe veya üzerinde güç uygulanmadıkça kırılmazlar. Bu yüzden dayanıklı ev eşyalarında (buzdolabı vs.) madde kullanılmaktadır. Hemen hemen bütün evlerin mutfağında kullanılan emaye lavabo türleri mermer lavabolar ile yarış halindedir. Kullanım alanlarına aksesuarları da eklersek emay hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Lüks kafelerde bile emaye ürünler sıklıkla kullanılır. Emaye ürünler ile yapılan sunumların zarif ve nostaljik olduğunu söyleyebiliriz. Mutfağınızın en güzel köşesin de yemeklerinize tat katmak için yer alan baharatlıklar emaye ev gereçleri arasında olmazsa olmazıdır.

-Emaye bakraçlar

Bakraç nedir? Nasıl bir gereçtir? Özellikleri ve tarihçesi hakkında kısa bir bilgi verelim. Bakraçlar geniş ağızlıdır. Üzerilerin de oynar kulpu olan bir tür emaye bakraçdır. Bakraçların tunçlardan yapılanları da vardır. Bu bakraçlar genellikle su, süt ya da yağ koymak için kullanılır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde üretilen bakraçlar Rumeli bakraçlardan pek az farklılık gösterir. Yaygın olarak bakraçların gövdesi silindir biçimindedir. Çoğu bakraç aşağıya doğru çan şeklinde açılır. Daha sonra sert bir dönüşle tabana bağlanır. Tabanları hafifçe dışa doğru kavislidir. Belirgin bir şekilde yuvarlak olabilir. Bakraçların tarihi Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemdeki bakraçlar ile günümüzdeki bakraçlar arasında küçük farklar vardır. Selçuklu döneminde bakraçlar küre şeklinde ve yüksek ayaklar üstünde durur. Bazı Selçuklu bakraçların da kazıma tekniği ile bitki ve hayvan figürleri görülmektedir. Bunların arasında gümüş kakma yöntemiyle süslenmiş öğelerde vardır. Horosan okulu diye bilinmektedir. Rumeli halkı arasında düz yüzeyliler ve kabartmalarla süslü bakraçlarda yaygındır. Çok küçük bakraçlar olduğu gibi çok büyük bakraçlarda bulunmaktadır. Emaye bakraçlar oldukça sağlıklıdır. Etrafınızdan emayelerin zararlı olduğunu duyabilirsiniz. Ancak emaye ürünlerinin yüzeyi çizilmediği sürece sağlığa bir zararı yoktur. Emaye bakraçları kullanırken metal cisimler kullanmamalı daha çok plastik veya tahta kaşık kullanılmalıdır. Emaye ürünleri çizildiğinde içerisinde ki kimyasal madde gıdaya karışabilir. Bu da insan sağlığı açısından zararlıdır. Ancak dediğimiz gibi çizilmediği sürece, yıpranmadığı sürece sağlığa kesinlikle bir zararı yoktur. Emaye ürünleri özenli bir şekilde kullanmak gerekir. Emaye ürünleri birden yüksek derecede ısı verilmemelidir. Isısı kademe kademe yükseltilmelidir. Emaye ürünlerinizi rahatlıkla buzdolabında saklayabilirsiniz. Emaye bakraçlar dışarıya koku vermez. Aynı zamanda dışarıdan da içeriye koku almazlar. Emaye ürünler düzenli olarak kullanıldığında yüzeyinde lekeler oluşabilmektedir. Bunları temizlemek için bazı pratik yöntemler vardır. Şimdi size bunlardan bahsedeceğim. Yüzeyde oluşan lekeleri kül ile temizleyebilirsiniz. Yüzeyi tamamen kül ile kaplayıp iki saat beklemeniz lekelerin giderilmesini sağlayacaktır. İki saat geçtikten sonra çaydanlığınızı durulayabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemler sadece çaydanlığınızı temizlemez aynı zamanda da yüzeyde oluşabilecek çiziklerin önüne geçer. Kısaca emaye ürününüz her ne olursa olsun özenli bir şekilde kullanmalısınız. Temizliğine dikkat etmelisiniz. Yıpratmadan kullanmaya yere düşürmemeye özen göstermelisiniz. Bunları yaptığınız takdirde emaye ürünlerinizi uzun yıllar boyunca gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hatta özenli kullanılmış emaye ürününüzü torunlarınıza bile bırakabilirsiniz.

Emaye ürünlerinin tarihi M.Ö. 5. Yy’ a kadar dayanmaktadır. Emaye tarihte ilk kez antik Yunan tarafından kullanılmıştır. O zamanlar eşyalardan daha çok insanlar emayeyi takıların renk tonları için kullanmaktaydı. Emaye ürünler ülkemize bundan yüz yıl önce girmiştir. Uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Ardından insanların arasında emaye ürünleri kaldırmak için bazı söylentiler yayılmıştır. Bu söylentiler teflon ürünlerin Türkiye pazarına girmesi içindi. Bir nevi birileri bu görevi üstlenmiş insanların arasında bir söylenti yayarak emaye ürünleri silip yerine teflon ürünlerini getirmişlerdir. Ancak emaye ürünleri o zamanlardaki popülaritesini günümüzde tekrar yakalamıştır. Şık ve nostaljik tasarımları ile ilgileri tekrar kendi üstlerine çekmişlerdir. Evinizde, kafelerde ve lüks mekanlarda emaye ürünlerinin her çeşidine rastlayabilirsiniz. Emaye ürünler sağlığa zararlı değildir. Hatta emaye tencereler de yapılan yemekler daha güzeldir. Ayrıca emaye tencerede yapacağınız yemeğin altını 10 dakika önceden kapatırsanız kendi demi ile daha leziz yemekler pişirebilirsiniz. Çay keyfini seven biri iseniz emaye çaydanlıklarıyla yapılan çayın tadına bakmanızı öneriyoruz. Emaye çaydanlıkları ile yapılan çay çelik çaydanlıklara göre daha güzel demlenmektedir. Emaye bakraçlarda yapılan yoğurtların da tadı eşsizdir. O dönemleri yaşayan aile büyükleri emaye ürünlerde geçmişi hatırlar ve geçmişe özlem duyarlar. Emaye ürünleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Önceki

Yorumlar

 1. Didem dedi ki:

  Buz dolabı öıçüsü hangi boyuttur acaba

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Didem hanım,

   Ürün görselleri temsili verilmiştir. Satışımızda olan bir ürün değildir efendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir