Blog

Emaye Bardak sadece Emaye Bardak Değildir

Emaye Bardak

Emaye ürünler 1950’li yıllardan sonra ülkemiz de 10 evin 8’inde bulunurdu. Bu yüzden aslında bir çoğumuz emaye ürünlere yabancı değiliz. Emaye ürünlerin ülkemizde en yaygın olduğu dönemleri yaşamamış olsanız dahi büyüklerinizin evlerinde mutlaka bu ürünlere rastlarsınız. Bu bir emaye kâse, emaye tencere veya emaye bardak da olabilir. Zira emaye diye adlandırdığımız dayanıklı mutfak eşyalarının her çeşidi var. Her bir emaye ürününde ayrı bir özelliği var. Emaye ürünleri daha çok şık tasarımları ve canlı renkleri ile hatırlayabilirsiniz. Bilirsiniz her emaye ürün içindekine lezzet katar. Emaye tencerelerde pişen yemeklerin, emaye kaselerde hazırlanan yoğurtların veya emaye cezvelerde pişen kahvelerin lezzetini tartışmaya bile gerek yok. Bunun sebebini de yazımızın geri kalanında sizlerle paylaşacağız. Mutfağınızı renklendiren emaye ürünlerin görsellik haricinde birçok katkısı da var. Bunlara gelmeden önce emaye ürünlerden biraz daha bahsetmek istiyorum. Emaye ürünler her zevke hitap edebilecek şekilde tasarlanmaktadır. Sadelikten hoşlanıyorsanız sade modellere göz atabilir, canlılık ve renklilikten hoşlanıyorsanız mutfağınıza renk katacak modellere göz atabilirsiniz. Emaye ürünler diğer mutfak gereçleri gibi belli başlı kalıplar ile üretilmezler. Emayelerin her biri farklı tasarımlara ve canlılığa sahiptir. Emaye bardaklarında farklı farklı modelleri vardır.  Sade bir emaye bardak veya canlı, renkli ve motifli emaye bardaklara rastlamanız mümkün. Her zevke uygun tasarımlar arasında sizde kendi zevkinize uygun emaye bardağı bulabilirsiniz.

Emayelerin tercih edilme sebeplerinden birisi de nostaljik ürünler olmasıdır. Nostalji derken tabi ki modası geçmiş ürünlerden bahsetmiyoruz. 2020 yılında dahi popülaritesini kaybetmeyen emaye ürünler hem nostaljik bir mutfak eşyası hem de bulunduğu ortamı renklendiren objelerdir. Emaye ürünleri fonksiyonel olarak kullanmasanız dahi dekor eşyası olarak kullanabilirsiniz. Nostaljik dizaynlara sahip kafelerde bazen canlı renkli bir çaydanlık içerisinde çiçek görebilirsiniz. Bu canlı renge sahip çaydanlıkta genelde bahsettiğimiz emaye ürünlerdir. Bazen de sunumları emaye tabak, emaye bardak, emaye kahve fincanı veya herhangi bir emaye ürün ile alırsınız. Emaye ürünler ile yapılan sunumlar her zaman mükemmeliyetçidir. Yorgunluğunuzu alması için oturduğunuz kafede sunumun size canlı renklere ve şık tasarımlara sahip emaye ürünler ile yapılması sizlere enerji katacaktır. Bu yazımızda da özellikle sizlere emaye bardaklar hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

İsterseniz ilk önce emaye bardakların son halini nasıl aldığından bahsedelim. Zira emaye bardaklara neden emaye denildiği ve emaye dediğimiz maddenin ne olduğu hakkında bir çoğumuzun bir fikri yok. İlk önce emaye hakkında sizlere bilgi verdikten sonra emaye bardakların nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Emaye Nedir? Emaye bardaklar nasıl üretilir?

Emaye, emay ile kaplı anlamına gelmektedir. Emay dediğimiz malzeme ise milattan önce 5. Yüz yılda kullanılmaya başlanılmıştır. Antik Yunan kuyumcuları tarafından kullanılan emay o dönemde değerli takılara ve Mücevheratlara parlaklık kazandırmak ve renk tonunu açmak için kullanıldı. O günden bugüne kadar sanayileşme ile birlikte daha farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Emay günümüzde mutfak gereçleri haricinde dayanıklı beyaz eşyalarda ve sıhhi tesisat malzemelerinde kullanılıyor. Emay dediğimiz malzemenin özelliklerinden bahsedecek olursak kısaca camsı yapıya sahip bir tür ciladır. Daha fazla açacak olursak eğer emayı bu şekilde anlatabiliriz; birden fazla maddenin bir araya gelip karıştırılması ile oluşturulan, sonrasında ise yüksek sıcaklıklarda pişirilip kaplama yapılacak yüzeyde donması sağlanan malzemeye emay denir. Kaplandığı malzemeye parlaklık verirken aynı zamanda yüksek koruma sağlar. Camsı yapılara sahip emay ürünler pürüzsüz kaygan zeminlere sahiptir.

Emaye bardaklar nasıl kullanılmalı?

Emaye bardaklarda diğer emaye ürünler gibi birçok farklı tasarımlara sahiptir. Farklı model ve tasarımları mevcuttur. Kullanımları ise oldukça kolaydır. Normal cam bardaklardan herhangi bir farkları yoktur. Emaye bardağınız yüksek sıcaklıklara karşı direnç gösterebilirken buzdolabında da saklanabilir. Cam bardakları makinede nasıl yıkıyorsanız emaye bardakları da bu şekilde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkanmasının emaye bardağınıza hiçbir zararı olmayacaktır. Elde yıkarken ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacak. Zira emayenin iç kısmında oluşabilecek bir çizik kimyasal maddelerin içerisindeki besine karışarak sağlığınıza tehdit oluşturabilir. Ancak çizilme dediğimiz olayın gerçekleşmesi de oldukça zor. Çünkü tüm emaye ürünlerde olduğu gibi emaye bardaklarda çizilmelere karşı dayanıklıdır. Siz yine de emaye bardaklarınızı elde yıkarken tel gibi sert cisimleri emaye bardağınız ile temas ettirmeyin. Çay, kahve karıştırmak için ise emayenize zarar vermeyecek cisimler kullanmayı ihmal etmeyin. Emay sağlam olduğu için bir sürü alanda farklı amaçlarda kullanılıyor demiştik. Bu sağlamlık emaye bardaklarınızda da geçerlidir. Emaye bardaklarınız çok sert bir darbe almadığı sürece kırılmaz. Isıya karşı gösterdiği direnci darbelere karşıda gösterecektir.

Emaye bardakların yararları ve zararları nelerdir?

Emaye bardakların bazı özellikleri aşağıdaki gibidir;

1-) Sağlık: Emaye bardaklar diğer emaye ürünler de olduğu gibi oldukça sağlıklı ürünlerdir. Konu mutfak gereçleri olduğunda sağlık herkes için tabi ki birinci planda oluyor. 1900’lü yıllarda bazı iftiralara maruz kalınmış olsa da bütün iftiralar asılsızdı. Zira iftiraların temel sebebi de yeni çıkan ürünlerin tercih edilmemesiydi. İftiralar asılsız olsa da amaçlarına ulaştılar ve sonrasında emaye ürünler yerini diğer mutfak ürünlerine bıraktı. Günümüzde ise emaye ürünlerin tekrar tercih edilmesinin sebebi anti bakteriyel olmalıdır. Emaye bardaklar ve diğer emaye ürünler hiçbir zaman üzerlerinde bakteri tutmazlar. Bu yüzden emaye bardakları gönül rahatlığıyla evinize sokabilir, hayatınızı renklendirebilirsiniz.

2-) Dayanıklılık: Emaye bardaklar ve diğer emaye ürünlerin hepsi üzerlerine kaplama yapılırken yaklaşık 900 derece fırınlarda pişirilir ve son halini alır. Bu yüzden de emaye ürünler her ocak şeklinde kullanılabilir. Yüksek derece ısılara karşı dayanıklıdırlar. Zira kullanılan bütün mangal çeşitleri de emay ile kaplanmaktadır. Darbelere karşı oldukça dayanıklı olan emaye bardakların kırılması ancak sert darbeler ile gerçekleşebilir. Çizilmelere karşı da dayanıklı olan bardaklar sert cisimler ile fazla temas etmediği sürece çizilmezler.

3-) Avantajları: Emaye bardağınızda ofiste veya evde nerde olursanız olun sıcak kahvenizi veya çayınızı soğumadan içebileceksiniz. Bazen kahvemizi, çayımızı herhangi bir sıcak içeceğimizi bir işle uğraşırken unutabiliyoruz. Aklımıza geldiğinde ise çoktan soğumuş oluyor. Sizde sıcak içeceğinizi unutup soğutanlardan iseniz emaye bardaklar tam size göre. Çünkü emaye ürünlerin tamamı sıcağı uzun süre sıcak tutarken, soğuğu ise uzun süre soğuk tutar. Bu özelliği ile sizlere soğutmadan içeceğinizi içmenize olanak sağlar. Emaye bardaklarınızın bir diğer avantajı ise kolay temizlenmeleridir.

Emaye bardaklar ve diğer emaye mutfak gereçlerinin hepsi pürüzsüz, kaygan ve camsı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de kurumuş kahve kalıntısını dahi uğraşmadan temizleyebilirsiniz. Az yukarı da emayelerin tel gibi sert cisimler ile temizlenmemesi gerektiğinden bahsetmiştik. Aslına bakarsanız pek fazla tel gibi sert cisimlere ihtiyacınız olmayacak. Ilık su ile çıkmayan lekeleri yumuşak dokuya sahip bulaşık süngeri yardımıyla uğraşmadan çıkarabilirsiniz.

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir