Blog

Emaye Bardaklar Trend Oluyor

Bu makalede sizlere emaye kaplı bardaklar hakkında bilgi vereceğim. Ancak emaye bardaklara gelmeden önce, emay dediğimiz malzeme hakkında sizlere bilgi vereceğim. Emay bir nevi kaplama malzemesidir. Genelde çelik üzerine veya cam üzerine emay dediğimiz malzeme kaplanır. Emayın tarihçesi ise milattan önce 1400 yıllarına kadar dayanır. O dönemde antik yunanda yaşayan bir kuyumcu tarafından keşfedilmiştir. Dönemin insanları emay dediğimiz malzemeyi genellikle takı ve mücevher gibi değerli eşyalarında kullanmaktaydı. Tabi ki o dönemlerde emayın kullanılma amacı tamamen farklıydı. İnsanlar takılarının renk tonlarını açmak için emay kullanmaktalardı.

Antik yunanda kısa sürede yaygınlaştıktan sonra farklı işler içinde emay kullanılmaya başladı. O dönemden kalma emay ile yapılmış eserler hala mevcuttur. Yaptıkları eserlerde daha çoğunlukla bitki ve hayvan figürlerine yer vermişlerdir. Emayın Türkiye’ye girişi ise ancak 100 yıl kadar önce olmuştur. O günden bu güne kadar gelen emay günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Her yerde emay ile yapılan ürünleri görebilmekteyiz. Birkaç maddenin birleşmesi ile emay dediğimiz malzeme oluşur. Bunlar karıştırıldıktan sonra 900 derece fırında pişirilir. Ve emay hazır hale gelir. Biz bu makalede sizlere emaye bardaklar hakkında bilgi vereceğiz. Ancak emay ile mutfak ürünlerinden, dayanıklı ev aletlerin kadar bir çok ürün üretilmektedir.

Emaye bardaklar sağlamlığı ile bilinmektedir. Hatta sadece emaye bardaklar diyerek kısıtlamak yanlış olabilir. Emay ile yapılan her ürün sağlamlığı ve dayanıklılığı ile bilinir. Emaye bardaklar yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklıdır. 250-300 derece ısıya kadar direnç gösterebilirler. Ayrıca emaye bardaklar kolay kolay kırılmazlar. Bilirsiniz bardaklar ister cam olsun ister porselen olsun kolay kırılabilmekteler. Ancak emaye bardaklar yüksekten düşmedikçe, üzerlerine büyük bir güç uygulanmadıkça kırılmazlar. Yani dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdırlar. Emaye bardakları sıcak veya soğuk her türlü içecekte kullanabilirsiniz. Sıcak bir çay keyfi yapmak isteyebilirsiniz. Emaye bardak ile içeceğiniz çayın lezzetini hiçbir bardakta bulamazsınız. İçerisindeki sıvının sıcaklığını uzun süre boyunca koruyabilirler.

Emaye bardaklar ve kupalar özellikle sıcak içecekleriniz için idealdir. Çoğumuz çay veya kahve içerken unutabiliyoruz. Emaye bardaklar ile içtiğiniz çayı, kahveyi unutsanız dahi sıcaklığı halen aynı şekilde durur. Emaye bardaklar ile yaptığınız çay, kahve keyfini hiçbir şey bozamaz. Ayrıca emaye bardaklarınızın üzerlerindeki desenler kolay kolay solma yapmaz. Özenli kullanıldığı takdirde ilk aldığınız gibi durmaya devam eder.

Uzun yıllar boyunca rengini korur. Emaye bardaklarınızı bulaşık makinesine gönül rahatlığı ile atabilirsiniz. Buzdolabında saklayabilir hatta fırına dahi koyabilirsiniz. Emaye bardaklarınızı uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bulaşık makinesine koyduğunuz da matlaştırıcı ve aşındırıcı özellikli maddeler (NaOH/KOH) içeren bulaşık deterjanlarını tercih etmeyiniz. Bazen emaye bardaklar yüksek ısılara sürekli maruz kaldığında yüzeyinde lekeler oluşabilir. Ancak bu lekeleri de bazı pratik yöntemler ile temizleyebilir, emaye bardaklarınızın çizilmesini önleyebilirsiniz. Karbonat ve zeytinyağını karıştırın ardından bir bez yardımı ile lekeli olan yüzeye sürün. Sert olmayacak şekilde ovalayın. Bu yaptığınız işlem ile hem lekelerin yok etmiş olacaksınız hem de daha oluşmamış çiziklerinde oluşmadan önüne geçmiş olacaksınız. Emaye bardakları özenli kullanmalısınız.

Çizilmeye yatkın emaye ürünler daha özenli bir kullanım isterler. Emaye ürünlerimizle kararmalar oluşursa kül ile Hafifçe temizleyebilirsiniz. İşlem sonrasında iyice durulayarak emaye ürününüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. Emaye bardakların birden yüksek derecelerde ısıya maruz kalmamaları gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise emaye ürünlerin çizilmemesi. Emaye ürünler çizildiğinde insan sağlığına zararlı olabilirler. Bu yüzden çizilmemelerine dikkat etmeniz gerekir. Emaye bardakları kullanırken metal cisimler kullanmaktan kaçının. Yüzeye zarar verebilecek cisimler kullanmayın. Emaye bardakları kullanırken sizlere önerim tahta kaşıklar kullanmanızdır. Son zamanlarda emaye ürünleri eski popülaritesini yakaladı.

Günümüzde emaye bardak, emaye çaydanlık, emaye tencere, emaye yemek takımı kısaca emayenin olduğu her yer oldukça yoğun ilgi görüyor. Aile büyüklerimizin gençlik dönemlerinde emaye ürünler her evin olmazsa olmazı idi. Her evde emaye ürünlere rastlamak mümkündü. Günümüzde dahi birçoğumuzun evinde yıllar öncesinden gelen emaye mutfak ürünleri halen kullanılıyor. Aile büyüklerimiz emaye ürünlerine baktığında geçmişi görürler. Çünkü onlar o emaye ürünleri ile büyüdüler.

Emaye ürünler onların birçok anısını geçmişten bu güne getiren bir eşya. Onların gözünde emaye ürünler çok daha farklıdır. Sizde nostaljik tasarımları olan şık emaye ürünlerine sahip olabilirsiniz. Fiyatları oldukça idealdir. Özenle kullandığınız takdirde emaye ürünlerinizi torunlarımıza dahi bırakabilirsiniz.

Önceki

Yorumlar

    1. Kerem Tezcan dedi ki:

      İlginize teşekkür ederiz. Esen kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir