Blog

Emaye Çaydanlık Seçimi

Emaye ürünleri gören herkes bir an hüzünlenir. Eski günlere özlem duyar. Aile büyükleri gençlik günlerine özlem duyar. Devrin değiştiğini o günden bu güne mutfak ürünlerinin çeşitliliğinin çoğaldığını dile getirirler. Annelerde, babalarda emaye ürünlerin yeri ayrıdır. Çünkü bu emaye ürünlerde geçmişlerinin güzel hatıraları vardır. Annelerimizin gençlik yıllarını hatırlatan bu emaye ürünler 2019 yılında da popülaritesini koruyor. Hemen hemen evin her yerinde emaye ürünlerine rastlamak mümkündür. Emaye çaydanlıklardan emaye tabaklara, emaye şekerliklerden tencerelere birçok emaye ürün mutfaklarınızda yer almaktadır. Sadece mutfak ürünleri ile değil, eviniz için gerekli dayanıklı ev aletlerinizde, kışların vazgeçilmezi sobalarda emaye ürünleri görebilmekteyiz. Birçok lüks kafede bile emaye eşyalar sunumları süslemektedir. Bir kahve içmek istediğinizde sunum size emaye ile getirildiğinde, sunumun ne kadar zarif ve nostaljik olduğunu görebilirsiniz. Evin her köşesinde çeşit çeşit emaye ürünlere rastlamak mümkündür.

Emaye çaydanlıklar hakkında bahsetmeden önce ‘’emaye’’ kelimesinin anlamına bir bakalım. Emaye kelimesinin anlamı emay ile kaplanmış anlamına gelmektedir. Emay ise bazı maddeleri korumak veya parlaklık kazandırmak için kullanılır. Cam benzeri bir ciladır. Silisyum, soda, boraks, potasyum hidroksit, kurşun oksit ve renk verici metal oksitler eritilerek oluşturulur. Bu saydığımız maddeler birbirileri ile karıştırılır. Ardından emaye banyosuna batırılıp çıkarılır. Daha sonra yaklaşık 900 derece fırında pişirilir.

Tarihi

Emaye’nin tarihi ise oldukça geçmişe dayanmaktadır. Tarihteki ilk bulguları M.Ö. 5.yy’a, antik yunandaki kuyumculara dayanır. O dönemde emaye, süs eşyaları ve takıların renk tonları için kullanılmaktaydı. Tarihte emayenin ilk örneği Zeus heykelinin Phisias tarafından emaye çiçeklerle süslenmesidir. Bundan 700 yıl sonrada İngiltere’de metal yüzey çukurlaştırma/kalkıklaştırma tekniğine rastlanmıştır. Sanayi devrime kadar kişisel çabalarla yapılabilen bu uygulamalar, sanayileşmeyle birlikte bu uygulamalar daha da çok yaygınlaşmıştır. Emayenin ülkemize gelişi ise yüzyıl öncedir. Emaye sadece mutfak gereçlerinde kullanılmaz. Soba, sıhhi tesisat malzemeleri, dayanıklı ev aletleri, takılar, sanat eserleri ve cam üretimlerinde kullanılmaktadır.

Emaye zararlı mı?

Özellikle mutfak ürünleri alırken seçici olmanız en doğal hakkınızdır. Plastik ürünler hem doğaya hem de sağlığımıza zararlıdır. En doğru karar en sağlıklı ürünler neyse onu almak olacaktır. Hem şık hem de geçmişten gelen, buram buram nostalji kokan emaye ürünleri alırken ‘’sağlığa zararlı mı?’’ diye düşünebilirsiniz.

Sofranızda size eşlik edecek emaye çaydanlıklar çizilmediği sürece, yıpranmadığı sürece sizin için zararlı değildir. Çizildiğinde ve yıprandığında emaye kaplamasının içindeki bileşenler gıdaya temas edeceği için insan sağlığı açısından zararlı hale gelebilmektedir. Emaye kaplamalı eşyalarınızı tahta veya silikon kaşıklar ile kullanmalısınız. Temizlerken çizmemeye özen göstermelisiniz. İyi baktığınız sürece uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Ayrıca emaye kaplı ürünler 200-250 derece ısıya kadar dayanıklıdırlar. Kolay kolay kırılmazlar. Oldukça dayanıklıdırlar. Yere düşürmedikçe veya güç uygulanmadıkça kolay kolay zarar görmezler. Bulaşık makinesinde de yıkanabilirler. Emaye kaplama ürünlerinize iyi bakarsanız torunlarınıza bile bırakabilirsiniz.

Emaye ürünler nasıl kullanılmalıdır? 

Güzel bir çay keyfi yapmak istiyorsanız emaye çaydanlıklar tercihiniz olabilir. Tıpkı klasik çelik çaydanlıklar gibi emaye çaydanlıkları da kullanabilirsiniz. Düzenli kullanıldığının ısının etkisi ile üzerinde lekeler oluşabilir veya iç kısmında kireç oluşabilir. Aşağıda bunları da doğal yolları ile nasıl temizleyeceğinizi açıklayacağım. Çizilmelere müsait olan bu emaye eşyalar daha özenli kullanım isterler. Emaye ürünlerinizin birden yüksek ısıya maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Isınızı adım adım yükseltmelisiniz. Bu sayede yanma durumu ortadan kalkacaktır. Ayrıca emaye ürünleri ile daha leziz yemekler yapabilir, güzel bir çay keyfi sürebilirsiniz. Temizlenmesi için bulaşık makinesine rahatlıkla koyabilirsiniz. Lezzetli yemekler için emaye tencereler de tercihiniz olabilir. Tencerenizde de yemek yaparken tahta kaşık kullanmalısınız. Ayrıca emaye tencereler buzdolabına konulabilmektedirler. Kokuyu dışarı vermezler. Dışarıdan da koku almazlar.

Emaye çaydanlıklar nasıl temizlenir?

Emaye çaydanlıklar da oluşan kireci temizlemek ve yüksek ateş sebebi ile meydana gelen lekeleri temizlemek için pratik yöntemler uygulayabilirsiniz. Emaye çaydanlıklar uzun yıllar kullanılabildiği için tercih edilmektedir. Tercih edilmelerinin bir diğer sebebi ise emaye çaydanlıkların şık görünümleridir. Ancak kireç ve leke sorunu hem emaye çaydanlığın görünümü açısından hem de sağlığımız açısından sorun yaratmaktadır. Bu yüzden emaye çaydanlıkların bakımına dikkat etmek gerekir. Yüksek ateş sebebi ile emaye çaydanlık üzerinde oluşan lekeleri temizlemek için, zeytinyağı ve karbonat karışımı kullanabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağı ve karbonatı karıştırdıktan sonra bir sünger yardımı ile çaydanlığı silebilirsiniz. Bu işlem hem lekelerin temizlenmesini hem de çaydanlığın çizik oluşmadan temizlenmesini sağlar. Bu işlemden sonra emaye çaydanlık en az 20 dakika bekletilmelidir. Ardından çaydanlığı bol su ile durulamalısınız. Çaydanlığın dış yüzeyini kül ile temizleyebilirsiniz. Bu işlem biraz daha zahmetlidir. Çaydanlığı iki saat boyunca kül ile kaplayarak bekletmek lekelerin giderilmesini sağlamaktadır. Kireci yok etmek için limon tuzu kullanabilirsiniz. Emaye çaydanlığın yarısına kadar su doldurduktan sonra üç yemek kaşığı kadar limon tuzu ekleyip kaynatın. Bu işlem kirecin tamamen yok edilmesini sağlayacaktır. Çaydanlığın içinde kimyasal maddeler kullanmak insan sağlığı açısından zararlı olabileceği için doğal yöntemler kullanmak oldukça önemlidir. Bu işlemler emaye çaydanlığınızı temizleyeceği gibi ömrünü de uzatacaktır. Aynı zamanda sağlığınızda korunmasını sağlayacaktır.

Emaye çaydanlıkların fiyatları oldukça uygundur. Alıp almamak tabi ki de size kalmış. Artık Türkiye de üreticileri tek tük kaldığı için ustasını da bulmak oldukça zor. Emaye çaydanlıkları soruşturmanız gereken yer Denizli civarıdır.

Yorumlar

 1. Ebru dedi ki:

  Merhaba, emaye çaydanlığım ne yazık ki içinde su kalmayıp sıcağa maruz kalınca içinde nokta şeklinde iki küçük çatlak oluştu yani emayesi attı nokta büyüklüğünde iki adet açık oluştu fakat çaydanlığımı çok seviyorum bunun tamiri tadilatı mümkün mü? Nerede ve basıl tadilat tamir taptırabilirim ya da ben evde tadilat tapabilir miyim? sağlığımı tehlikeye atmayacak şekilde ne yapabilirim???

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım.
   Tekli ürün tadilatı ve tamiratı malesef yapan bir yer yok. Geç cevap için özür dilerim.

  2. BeyhanTısun dedi ki:

   Emaye caydanlığımın icinde kücük bir çatlaklık oluştu kullanmamda bir sakınca varmıdır

  3. Beyhan dedi ki:

   Emaye caydanlığımın icinde kücük bir çatlaklık oluştu kullanmamda bir sakınca varmıdır

 2. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba emaye çaydanlığın alt Su koyduğum yerde emaye sırrının kalktığını gördüm zehirler mi ve nasıl tamir olur

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Ayşenur Hanım,

   Hayır zehirlemez, ancak tamiri ve tekli kaplama yapan bir yer yok malesef.. Geç cevap için özür dilerim.

 3. Emaye Çaydanlığın altı paslandık ne yapmam lazım bilmiyorum dedi ki:

  Emaye Çaydanlığın altı paslandı ne yapmam lazım bilmiyorum

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhabalar efendim. Ürün menşei nedir bilmiyorum o açıdan net birşey söyleyemem ama eğer ithal bir ürünse metal kısmı kolay paslanma yapabilir diğer türlü pas giderici ilaçlardan yararlanmanızı tavsiye ederim. Size https://www.formulaxstore.com/california-custom-mor-metal-parlatici-ve-oksit-giderici-ikisi-bir-arada bu ürünü tavsiye edebilirim gönül rahatlığı ile https://www.formulaxstore.com/california-custom-mor-metal-parlatici-ve-oksit-giderici-ikisi-bir-arada buradan da sanırım sipariş oluşturabilirsiniz. Sorununuzu çözeceğine inanıyorum.

 4. Filanca dedi ki:

  Emaye çaydanlık aldım 2. El içinde bi yerde çatlak var küf gibi bisey oluşmuş bu zehirler mi kullanıma engel mi ?

 5. emaye çaydanlık kullanılır mı dedi ki:

  Merhaba emaye çaydanlık

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Emaye Çaydanlık.

 6. emaye çaydanlık kullanılır mı dedi ki:

  emaye çaydanlık kullanılır mı

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Evet Emaye çaydanlık kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir