Blog

Emaye Kase ve Eskiler

Emaye Tatlı Tabağı Kırmızı

Emaye Kâse veeee Eskilere Dönüş

Emaye bizlerin daha çok annelerimizin mutfağında gördüğümüz ve hepimizin aşina olduğu bir mutfak gerecidir. Büyüklerimizin geçmişte yemek tabakları, kahvaltı kapları, çaydanlıkları hatta kaseler için en çok tercih ettikleri emayeler idi. Onlar zamanında oldukça popüler olan emaye ürünler günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor. Şık desenleri ile herkesin zevkine göre yüzlerce çeşidi olan emaye ürünlerin her biri el emeği göz nurudur.

Her emaye ürün bu alanda usta kişiler tarafından el emeği ile üretilir ve bizlerin sofralarına, mutfaklarına gelir. Bu yüzdendir ki emaye ürünler hala ilgi görmektedir. Kafelerde, şık restoranlarda, evlerimizde hala emaye ürünler masalardaki yerlerini korumaktadır. Bunun sebebi ise benzersiz el işçiliği ve tasarımlarıdır. Her emaye ürünün kendine has bir havası olurken aynı zamanda da her biri çok farklı güzelliklere sahiplerdir. Parlak yüzeyleri ve şık motifleri ile mutfaklarımızı, masalarımızı renklendiriyor. Emayeler ile günümüz adeta renkleniyor.

Emayelerin geçmişte bu kadar popülerken günümüzde popülaritesini biraz kaybetmiş olması gerçekten üzücü. Büyüklerimiz zamanlarında teflon ürünlerin yeni yeni hayatımıza girdiği günlerde bu ürünlerinin satışının artması için emaye ürünler bazı iftiralara maruz kaldılar. Margarin satmak için zeytin yağı sağlıksızdır diyenler var olduğu için böyle iftiralarda gayet normal geliyor insana. Sağlıksız yaftası yiyen emaye ürünler o dönem popülaritesini kaybetti.

Günümüz 2020 yılında ise tekrar eski popülaritesini kazanma yolunda hızla ilerliyor. Aslında emaye kaseler ve diğer emaye ürünler sanıldığının aksine diğer mutfak ürünlerinden kat kat daha fazla sağlıklıdır. Sağlığa da herhangi bir zararı yoktur. Konu mutfak gereçleri olunca ister istemez tedirginleşiyoruz. Sonuçta bu ürünler ile beslenme ihtiyacımızı görüyoruz. Ailemizden birinin veya kendimizin sağlığına tabi ki zarar gelmesin istiyoruz. Ancak emayeler zararlı algısını bir kenara bırakıp, emaye ürünlerin sağlıklı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Zira böylesine güzel tasarımları olan bu ürünleri hayatımızdan çıkartmak ne kadar doğru tartışılır. Çünkü bu ürünler kadar şık ve renkli tasarımlı başka bir mutfak ürünü bulmak zor.

Emaye Kase

Herhangi bir kafede sunum emaye ürünler ile yapıldığında sunum olarak güzelliğini tartışmaya gerek bile yok. Lezzet olarak emayenin verdiği lezzeti hiçbir mutfak ürünü maalesef veremez. Emaye bakraçlarda hazırladığınız ev yapımı yoğurdun tadını hangi yoğurt verebilir. Tadına bakan herkesin ortak fikridir emaye bakraçlarda ki yoğurtların tadının mükemmelliği… Emaye tencerelerde pişen yemeklerin lezzetine diyecek tek bir kelime bile yok zaten. Kısacası emaye ürünleri ne için kullanırsanız kullanın emayede ki lezzeti hiçbir mutfak ürününde bulamazsınız. Emaye kaseler ile soğuk kış günlerinde çorbalarınızı sunabilirsiniz. Emaye kaseler sıcağı sıcak soğuğu ise soğuk tutar bu nedenle tencereden alıp kasenize koyduğunuz çorba uzun süre sıcak kalacak ve çorbanızı sıcacık içmenize olanak sağlayacak. Emaye ürünleri birçoğumuz bilsek de emaye ürünler hakkında pek fazla bilgimiz yok. Bu yazımızın devamında emaye hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmaya çalışacağız. Emaye kaseler ve diğer emaye ürünler hakkında doğru bilgilere ulaşmak istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

EMAYE KASELER NASIL ÜRETİLİR?

Emaye kaseler ve diğer tüm emaye mutfak ürünleri emay dediğimiz malzeme ile kaplanır. Emay kaplı ürünlere de emaye denir. Emay dediğimiz malzeme de bir tür ciladır. Kaplandığı malzemeyi korur ve parlaklık verir. Emaye kaseler üretilmeden önce emay hazırlanırken bir takım kimyasal maddeler bir araya getirilir ve karıştırılır. Daha sonra ise kaplanacak ürün emaye banyosuna batırılıp çıkarılır. Bu işlemden sonra ise yaklaşık 900 derece ısı seviyesine sahip fırınlarda pişirilir. Pişirme işlemi emay kaplamanın ürün üzerinde sabit kalması için yapılan bir işlemdir. Tabi ki üretimi anlattığımız kadar zahmetsiz kısa bir işlem değil ama genel olarak bakacak olursak üretimi bu şekilde gerçekleşir. Önceden tamamen el işçiliği olan emaye ürünler günümüzde biraz daha fabrikasyon sistemler ile üretilmektedir. Emay parlak camsı yapıya sahip bir ciladır demiştik.

Günümüzde mutfak eşyalarında, dayanıklı beyaz eşyaların yapımında ve sıhhi tesisat malzemelerinde kullanılır. Bunlar haricinde de kullanım alanı mevcuttur ancak bu saydıklarımız günümüzde en yaygın kullanım alanlarıdır. Mutfak gereçleri haricinde kullanılmasının sebebi emayın dayanıklı bir cila olmasıdır. Yüksek ısılarda pişirilerek hazırlanan emay tahmin edileceği üzere yüksek ısılara karşı oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda darbelere ve çizilmelere karşıda oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Emaye ürünler ülkemizde 1900lü yıllardan beri kullanılıyor ancak tarihine bakacak olursak milattan önce beşinci yüz yıla kadar dayanıyor. Milattan önce beşinci yüz yılda antik yunanda ki kuyumcular tarafından değerli takı ve süs eşyalarının renk tonunu ayarlamak için kullanıldı. İlk emaye örneği ise Zeus heykelinin üzerindeki çiçek motifleridir.

Bu motifler Phisias tarafından yapılmıştır. Emayenin ilk örneği olarak Zeus heykeli bilinmektedir. Günümüze kadar farklı alanlarda da kullanılmıştır.

EMAYE KASELERİN ÖZELLİKLERİ

Emaye kaseler diğer emaye ürünlerinde olduğu gibi ısıya ve darbelere karşı dayanıklıdır. Bunun sebebi de kaplamanın yüksek ısıda sabitlenmesidir. Çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır ancak sert cisimler ile yoğun temas edilmemesi gerekir. Sert cisimlerden kasıt ise bulaşık telleri gibi sürtünme yaşanan geneli itibariyle demir, çelik yapılara sahip eşyalardır. Tel kullanmadan nasıl temizlensin diyebilirsiniz. Ancak emaye kaseler parlak olduğu kadar da pürüzsüzdür. Camsı yapıya sahip olan emaye kaseler kolay temizlenebilir özelliğine sahiptir. Zahmetsiz bir şekilde yumuşak bir bulaşık süngeri ile kolayca temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda diğer emaye ürünler gibi emaye kaseleri de bulaşık makinesinde gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Emaye kaselerinizin içine koyduğunuz yiyecekler uzun süre ilk yapıldığı halden bir şey kaybetmez. Bazı yiyeceklerin beklediğinde besin değerlerinin düştüğü söyleniyor. Bu yüzden emaye kaselerin bu özelliği de bu kaseleri daha cazip kılıyor.

Emaye kaselerinizi buz dolabında saklayabilirsiniz. Tüm ısı veren aletler de, birden yüksek ısıya maruz kalmaması şartıyla kullanabilirsiniz. Yukarıda da bahsetmiştik, emaye ürünler sıcakları sıcak tutarken soğukları da soğuk tutar. Mesela emaye tencerenizde pişen yemeği ısıtmadan 3 defa servis edebilirsiniz. İçerisindeki yiyeceği ocağı söndürdüğünüz andaki ısı seviyesinde uzun süre tutacaktır. Buzdolabından çıkarttığınız ürünü de aynı soğuklukta uzun müddet soğuk tutacaktır.

Aynı şey emaye kaselerde de geçerlidir. Emaye kaselerin ısı alış ve verişi de oldukça hızlıdır. Birden yüksek ısıya maruz kalmamaları gerekir ancak merkezden aldıkları kısık ateşi dahi emaye ürününüzün her yerine yayar bu da yüksek ateşte pişmesi gereken yiyeceğinizin ya kısık ateşte pişmesini ya da zamanda tasarruf etmenizi sağlar. Zamanda tasarrufla birlikte doğalgazda da zaman içerisinde ciddi tasarruflar sağlamış olursunuz. Bu ürünler ile hiçbir şey yapılmasa kenarda görünür bir yerlerde dursalar dahi bulundukları ortama neşe katmaya devam edecekler.

Çünkü renkli tasarımları ve şık motifleri bulundukları her ortamı güzelleştirmeye devam ediyor. Emaye kaseleriniz ile yapacağınız sunumlar diğer mutfak ürünlerinizle yapacağınız sunumlardan kat kat daha gösterişli ve güzel olacaktır. Sizlere büyüklerinizden emaye ürünler kalmamış olsa bile siz iyi bakarsanız torunlarınıza bile bırakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus ise ani yüksek sıcaklıklar ve sert cisimlerdir. Bunlara dikkat etmeniz durumunda kolay kolay eskimez veya hasar görmezler. Nostaljik tasarımları bulunan emaye ürünleri internette kolayca bulabilir, beğendiğiniz tasarımı sipariş edebilirsiniz.

emaye kase

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir