Blog

EMAYE KASELER

EMAYE KASELER

Emaye Kaseler

 

Gıda ve gıda güvenliğinin daha önemli hale geldiği dönemlerden bu yana artarak devam eden sağlık anlayışı ve sağlıklı ürünlere ulaşma isteği birçok sektöre yön verdi.

Geçmişten günümüze gıdaların pişirilmesi ve servisinde kullanılan eşyalar farklılıklar gösteriyor. Bu geleneksel yapılarını koruyarak gelenler ve şekil olarak değişenlerle birlikte bir boyut kazandı.

Bu aşamada demir çelikten eşyalar sektörü ve sofra ve mutfak eşyaları alt sektöründe muazzam değişikliklere neden oldu.

Ama genel olarak yine de yiyecekleri pişirmede hız ve sağlıklı olması hep ön planda tutuldu.

Toprak güveçlerden ve işlenmesi daha kolay olan çinko ve pirinç metallerden sonraki aşamada bakır ve saclar bu sektörün değişmez ürünlerinden oldular.

Her ne kadar bazı artılar ve eksiler görünse de bu konuda insanların tercihleri doğrultusunda kullanımlarına sunulan sofra ve mutfak eşyaları farklı ebatlar ve formlarda tüm dünya mutfaklarında kullanılmaktadır.

Bizim ana konumuz olan emaye mutfak eşyaları ve bunlardan sadece bir tanesi olan emaye kaseler farklı ölçüler ve şekilleri ile sofra ve sunumlarınızda fark yaratacaklardır.

Emaye kase modelleri her üretici firma kalıbına göre farklılıklar göstermektedir.

Emaye ayaklı kase, emaye derin kase, emaye hamur yoğurma kaseleri ve emaye kapaklı modelleri farklı kullanım koşulları ile sizlere mutfak ve servis aşamasında yardımcı olan mutfak eşyalarından bir tanesidir.

Emaye kaselerin bazıları kapaklı olduklarından saklama kabı olarak da kullanılabilir.

Ayaklı emaye kase modelleri masa üstünde meyvelik olarak kullanabileceğiniz gibi girişte anahtarlarınızı ve diğer küçük eşyalarınızı koyabileceğiniz bir obje de olabilir.

Küçük ebatlarda olan emaye kaseler kahvaltı veren işletmelerde sıklıkla servis amaçlı tercih edilirken yine benzer işletmelerde çorba servisinde de kullanılabilir.

Evde, kamp ve karavan ortamında kaseleri çok amaçlı kullanabilirsiniz. Atıştırmalık servisi, çorba servisi ya da sabah kahvaltılarında mısır gevreklerinizi yemek için emaye küçük kaseleri tercih edebilirsiniz.

Daha büyük emaye kase modellerini de yine benzer koşullarda salata servislerinizde, meyve servislerinde ve yemek hazırlama aşamasında saklama kabı olarak da tercih edebilirsiniz.

Emaye kaseler iç içe geçirilebildikleri için istif açısından da elverişli mutfak eşyalarındandırlar.

Kolay saklanabilirler. Hafif yapıları nedeniyle istediğiniz yere kolaylıkla koyabilirsiniz.

Benzerleri olan seramik ve porselen kaselere oranla daha hafif ve daha dayanıklı ürünlerdir. Pürüzsüz sağlıklı yapıları onları tercih etmeniz için en önemli etkenlerden bir tanesi olmalıdır.

Farklı ölçülerde tercih edeceğiniz emaye kase seti oluşturarak çok amaçlı kullanabileceğiniz bu emaye kaseler bakım ve temizlikleri de oldukça kolaydır.

 

Emaye Kaseler İyi Midir?

 

Emaye kaplamaya uygun çelik sac’ın emaye ile kaplanması sonucu oluşan bu son derece sağlıklı mutfak eşyaları kesinlikle benzerlerinden çok daha iyi ve sağlıklıdırlar.

Camsı yüzeyi ve çelik sac’ın da etkisi ile pişirme esnasında homojen bir ısı dağılımı ile son derece lezzetli yiyecekler pişirebilirsiniz. Direk ocakta kullanmanız durumunda en kısık ateşte en yüksek ısıyı elde edeceğiniz için tasarruflu bir kullanıma sahip olursunuz.

Her yönü ile doğa dostu bir üründür.

Pürüzsüz ve geçirgensiz yapıları bakteri üremesine müsaade etmez.

Toksik değildirler.

Geri dönüştürülebilir.

Yanmaz yapışmaz yüzeye sahip diğer mutfak eşyaları yüksek sıcaklıklarda salınıma(çözünme) uğrayabilecekken emaye kaseler ve diğer emaye mutfak ürünlerinde böyle bir şey olmaz.

Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde temizlenmeleri oldukça kolaydır.

 

Emaye Kase Nedir?

 

Emaye – Ateşten doğan doğal bir malzeme, korozyona karşı dayanıklı ve cam kadar saftır, zaman ve atmosfer koşullarından etkilenmeyen ve çok çeşitli renklerde şekillenebilen, her zaman geri dönüştürülebilen bir malzemedir.

Emaye, metal kaseler üzerinde koruyucu, fonksiyonel ve dekoratif amaçlar için kullanılan inorganik ve camsı bir kaplamadır.

Belli kullanım koşulları altında ömür boyu sizlere ve sizden sonra gelen nesillere miras bırakabileceğiniz eşsiz mutfak eşyalarıdırlar.

Emaye çok uzun yıllar metal ve benzeri materyallere parlaklık ve canlılık vererek koruma adı altında kullanılan bir malzemeydi.

Çok popüler olarak sofra ve mutfak eşyalarında kullanılması yaklaşık 100-150 yılı bulmaktadır.

Geleneksel vintage emaye kaseler teknolojik yenilikler ve yeni gereksinimler ile birlikte oldukça farklı tasarım ve dizaynlarda piyasada yer buldular.

 

 

Emaye Kase Kullanımı

 

Emaye kaseler dış aktivitelerinizde kullanılmak için son derece hafif ve ideal eşyalardır. İç içe istifleyerek yerden tasarruf sağlar ve çantalarınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Emaye kaseler kapaklı modelleri bu dış aktiviteleriniz için en kullanışlı ürünlerdir. Önceden hazırladığınız yiyeceklerinizi bu sayede kolayca saklayabilir ve beraberinizde istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Taşıma sonrası aynı kasenin içine salatalarınızı hazırlayabilir ya da meyvelerinizi dilimleyerek servisinizde de kullanabilirsiniz.

Emaye kaseler ev kullanımında çok amaçlı kullanılabilirler. Çırpma kabı olarak kullanabileceğiniz büyük boy emaye kaselerin yanında daha küçük ebatlarda olan emaye kaseleri küçük atıştırmalıklarınız için kullanabilir içlerine tatlı yapabilir ve hatta meyveli yoğurt hazırlayarak sağlıklı menülerinizde bu emaye kaseleri kullanabilirsiniz.

Şirin dostlarımız kedi ve köpekler için mama kabı olarak da tercih edilebilirler.

 

Bir kaza sonucu düşürdüğünüz emaye kaseniz çıtladıysa eğer lütfen üzülmeyin. Emaye kase sizinle olan beraberliğini dekoratif olarak mutfak camı önünde ve içinde kolayca yetiştirebileceğiniz bir bitki için saksı olarak hayatına devam edebilir.

Diğer taraftan okul çağındaki çocuğunuzun beslenme çantasında da bu emaye kaseleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Herhangi bir ısıya maruz kalacaksa eğer emaye kaselerinizin içinde bir sıvı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü emaye eşyalar yapıları gereği çok çabuk ısınan malzemelerdir. İstenmeyen bir yanma ve emayede bozulma yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Ev ve işyeri kullanımlarına da uygun olan bu canlı renklere sahip emaye kaselerinizi mikrodalga hariç tüm ocaklarda kullanabilirsiniz.

Kullanım sonrası hafif ılık ve deterjanlı bir su ve yumuşak bir temizleme süngeri ile ovarak kolayca temizleyebilirsiniz.

Bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

 

Emaye Kaseler Nasıl Temizlenir?

 

Emaye kaseler bulaşık makinesinde temizlenmeye uygundur. Ancak uzun yıllar benzer kalite ve parlaklıkta kullanmak için elde yıkanması tavsiye edilir.

Bulaşık makinesinde tercih edilen deterjan hızlı ve yüksek basınçlı su ve diğer eşyaların emaye kaselere çarpma risklerinden dolayı bu uyarıyı yapma gereği duyuyoruz.

 

Emaye kaselerin bulaşık makinesinde temizlenmesi:

 

Emaye kaseler her ne kadar ağır ve yağlı yemeklerin pişirildiği eşyalar olmasa da sık kullanım sonrası içlerindeki içeriğe göre kalıntılar barındırabilirler.

İçlerinde kalan artıkları bulaşık makinesine yerleştirmeden çıkarın, hafifçe çalkalayıp bulaşık makinesine yerleştirin. Eğer mümkünse hassas programda yıkayın.

 

Emaye kaselerin el ile temizlenmesi :

 

Kullanım amaçlarına göre çok fazla kaba atığın olmayacağı emaye kaseleri kullanım sonrası hafif ılık deterjanlı suyun içine koyun. Biraz bekledikten sonra bulaşık süngeri ile ve mümkünse yumuşak yüzeyi ile hafifçe ovarak emaye kaselerinizi temizleyebilirsiniz.

 

Sağlık ve sağlıklı beslenmenin söz konusu olduğu tüm yaşam alanlarında emaye ve emaye mutfak ürünleri de vardır. Emaye hak ettiği öneme tam ulaşamamış olsa da hiçbir zaman da hayatımızdan tamamen çıkmış değildir.

Önemi giderek artan vazgeçilmez emaye kaseleri canlı ve parlak renkleri ile sofra ve mutfaklarınızdan eksik etmeyin.

Sağlıkla kalın.

 

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir