Blog

Emaye Kupa ve Emaye Bardak

Emaye Konik Bardaklar

Emaye Kupa ve Emaye Bardak Modelleri

 

Emaye Kupalar

Emaye Kupalar

 

Emayeye olan sevdamız beklide büyüklerimizden gördüğümüz o renkli el yapımı geleneksel sıcak yapıları olan kupalar, maşrapalar, leğenler ve üstlerinde emaye tabaklarımızı koyup yemek yediğimiz emaye sinilerden geliyor.

Ruhumuza o samimi ve sıcak yanları öylesine yansımış ki sonsuza kadar bizimle beraber devam edecekler gibi.

Gerçi emaye yüzyıllardır farklı şekillerde insanlığa ve insanoğlunun yarattığı birçok eşyada vücut bulmuştur.

Dış cephe kaplamasından tutunda ısıtıcıların iç haznelerine emaye kupalardan emaye diş kaplamasına kadar.

Emayenin samimi ve sıcak yapısı insanlarda onları almaları için çok farklı şekillerde kendisini gösterebiliyor. Çok şirin desenli bir emaye eşya gördüğünüz zaman herhangi bir mağazada yüzünüzde aniden beliren gülümsemeyi görseniz siz de inanamayabilirsiniz.

Hemen aklınızda dış mekân aktivitelerinizde o emaye ile neler yapabileceğiniz hissi ve kurduğunuz hayaller. Zirvede bir yerlerde sevdiğinizle birlikte ya da arkadaş grubunuzla piknik ateşi etrafında oturmuş sıcak içeceklerinizi içinizi ısıtmak adına da olsa içmek, sohbetler ve kahkahalar eşliğinde o hazzı emaye kupalar eşliğinde yaşamak! Belki de bende bu hissi uyandırmıştır. Acaba sizde neler var yorumlarda bilmek isterim.

Emaye kupalar hep zikredilir ama ya peki emaye bardaklar. Onlar da aslında en az emaye kupalar kadar popülerdirler. Bence tüm çocukların sularını bu bardaklarda tüketmeleri gerekir. Yaz sıcaklıklarında annelerin özenle hazırlayacakları limonataları bu geçirgensiz ve pürüzsüz sağlıklı emaye bardaklarda tüketmek son derece keyifli olacaktır.

 

Daha sağlıklı olan yapıları ile sağlık açısından hassasiyeti olanların ve benim gibi tutkusu olan insanların vazgeçemeyeceği ömürlük muhteşem ürünlerdir emaye ürünler. İlgili ve dikkatli bir bakım ile çok ama çok uzun yıllar sizlere eşlik edeceklerine emin olabilirsiniz.

 

Emaye Kupa ve Emaye Bardakların Temizlik ve Bakımları Nasıl Olmalıdır?

 

Bir ömür boyu maceralarınıza eşlik etmeleri adına emaye kupa ve emaye bardaklarınıza bakım yapmalısınız.

Emaye kupalar, dayanıklılığı, renk seçenekleri ve temizleme kolaylığı nedeniyle kampçılar, karavan tutkunları ve denizciler arasında oldukça popüler bir ürünlerdir.

* Emaye kupalar ya da emaye eşyalar için tek dezavantajı olarak; camdan gibi yüzeyinin kırılgan olmamasıdır diyebiliriz. Ani sıcaklık şokları yanlış kullanım nedeniyle baskılanan ürünler, yüzeyleri ya da köşeleri kırılmaya savunmasız hale gelebilirler.

Bu kısımda küçükte olsa bir durum söz konusu olabilir. Her ne kadar çıtlama meydana gelen kısım göze kötü görünse de aslında sağlık açısından bir sakıncası yoktur. Kırılan kısma yemeklik yağ ya da benzeri bir sıvı yağ ve bez ile baskı uygulanarak iyice temizleyebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çıtlayan kısım yürüme dediğimiz yayılmayı sürdürebileceğinden çok aktif olarak yemek pişirime söz konusu ise daha fazla kullanmak parçacıklardan dolayı sıkıntı yaratabilir.

Direk yüksek sıcaklıklara içleri boşken bırakılırlarsa kesinlikle yanarlar ve tüm özelliklerini kaybederler.

Elde yıkayıp kolay temizlenmeleri nimetlerinden sonuna kadar yararlanın bence. Yıkama sonrası her ne kadar yapısı gereği korunaklı da olsa tamamen kurulamadan ilgili yerlerine almayın emaye kupa ve bardaklarınızı.

 

Emaye Kupa ve Emaye Bardaklar İçin Temizleme İpuçları:

 

 

 

Emaye kupa ve bardak modelleri bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak, gelecek nesillere kadar uzun ve ışıltılı kullanım için elde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Emaye Kupa ve Emaye Bardakların Bulaşık Makinesinde Temizlenmesi

 

 

 

Bulaşık makinesine koymadan önce üzerindeki yiyecek artıklarını veya yanmış yiyecekleri çıkarın, yanmış yapışmış yiyeceklerin üzerine hafif ılık ya da sıcak su dökün az miktar jel bulaşık deterjanı koyun, yumuşak bir fırça ya da sünger ile hafifçe ovarak yüzeyi kirden arındırın, ardından ılık suyla durulayın. Bulaşık makinesine yerleştirdikten sonra hassas cam temizleme programını kullanın. Diğer eşyalar ile birbirlerine çarpmamaları için özen göstermenizi özellikle tavsiye ederim.

 

 

 

Emaye Kupa ve Emaye Bardakların Elde Temizlenmesi

 

 

 

* Jel bulaşık deterjanları ve bulaşık süngeri ile yıkanmasını öneriyoruz.

* Eğer leke kalmışsa ılık bir suya çok az sirke ilave ederek yumuşak bir bez ile ovmak yeterli olacaktır.

* Su lekeleri kalmaması ve nem ortamı oluşmasına engel olmak için yıkama sonrası güzelce kurulandığından emin olun.

 

 

 

Peki, Bu Kadar Kullanışlı ve Emsalsiz Emaye Ürünler Nasıl Yapılıyorlar?

 

Geleneksel emaye ürünler, bazı firmalar tarafından hala eski tekniklerle ve yöntemlerle üretilmektedirler. Sadece yeni teknolojik yeniliklerden fırınlama kısmında yararlanılmaktadır.

Emayenin metal ile olan dansı ve etkileşimi sonrası ortaya çıkan bu eşsiz malzeme koruyucu olan tabakası harici aynı zamanda mükemmel bir iletkendir de. Eşit yayılan ısı emaye kupalar harici emaye tencere ve tavalarda pişirmeyi düşündüğünüz gıdaları daha lezzetli yapacaktır.

El işçiliğinin yoğun uygulanması yüksek kalite anlamına gelen bu emaye kupa ve emaye bardaklar ev ve işyerlerinizde sizin için varlar ve umarım hep var olsunlar.

Gerçekten birçok ülke standartlarından daha yüksek bir üretim anlayışı ve yapısına sahip yerli üretim emaye kupa ve emaye bardaklar bizler için çok büyük kazanım olduğunu düşünüyorum.

Üretimin organik doğası gereği, her bir kupa ve bardağın ya da tüm emaye eşyaların küçük kusurları vardır. Bu ürünleri fırınlama aşamasında askıya asılırken oluşan küçük noktacıklar da olabilir bazen. Bu durum ideal olmasa da ürünün bütünlüğünü etkilemez ve sadece emayenin ruhuna katkıda bulunur.

Dekal diye adlandırdığımız herkesin kendine özgü tasarımları emaye bardaklar ve kupalar üstüne endüstriyel bir fırında yaklaşık 800 – 850  °C sıcaklık ile uygulanarak emaye ürünler ile birleşir ve emayenin altında kalır. Bu işlem sonrası ürünler bulaşık makinesi kullanımında dahi çıkmazlar.

 

Sonuç olarak size ve sevdiklerinize çok uzun yıllar eşlik edeceklerini düşündüğümüz emaye kupa ve emaye bardaklar hakkında bilgilerimizi paylaşmak istedik.

Yemeklerinizi emaye tencerelerde pişirebilir, servis ve sunumlarınızı emaye tabaklarda yapabilir ve yemeklerinize eşlik edebilecek en güzel sıcak ve soğuk içeceklerinizi emaye kupa ve emaye bardaklarda yudumlayabilirsiniz.

Sıcak ve soğuk içeceklerinizi daha sağlıklı bir şekilde tüketmenin en şık yolu olan emaye ürünlerde tüketmeniz dileği ile emayeli günler diliyoruz.

Renkli Emaye Kupalar

Renkli Emaye Kupalar

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir