Blog

Emaye Nedir? (Güncel Yazı)

Emaye Nedir?

Emayeler bir dönem ülkemizde oldukça popüler mutfak ürünleri idi. Bizler bilmesek de geçmişte aile büyüklerimizin mutlaka emaye mutfak gereçleri olmuştur. Aile büyüklerimizin mutfaklarını, sofralarını renklendirdiği emayeler günümüzde tekrar eski popülerliğini yakalamakta oldukça kararlı. Tabii emaye mutfak ürünlerinin sıradan mutfak gereçlerine göre birçok artısı bulunmakta. Bu artılarda elbette emayelerin tercih edilmesinde büyük rol sahibi. 1900’lü yılların son çeyreğinde son derece popüler olan emayeler o dönem diğer mutfak ürünlerinin ülkemizde pazarlanabilmesi için bir takım karalanmalara maruz kalmıştır. Bu karalamalar tamamen haksız olsa da bu yaftayı emaye ürünlere yapıştıranlar istediklerini de elde etmiştir. Emayeler o dönemlerde sağlıksız yaftası yiyerek birçok evin dolaplarına veda etmiştir. Lakin doğrusu asla bu değildir. Emaye mutfak ürünleri diğer tüm mutfak gereçlerine nazaran çok daha sağlıklıdır. Birbirinden şık, renkli tasarımlara sahip emaye mutfak gereçleri hakkında yazının devamında da bahsedeceğiz. Ancak ilk önce ‘’emaye nedir?’’ bir bakalım.

Akıllardaki o soru:

Emaye Nedir?

Emaye birçoğu için mutfak gereçlerinden ibaret olsa da aslında gerçek çok farklıdır. Emayenin tarihi milattan önce 5. yüz yıla kadar dayanmakta. Milattan önce 5. yüz yılda eski Yunan kentinde kuyumcular tarafından kullanılan emaye, o dönemlerde şuan ki kullanım amacının dışında kuyumcular tarafından değerli takıların renk tonunu ayarlamak için kullanılırdı. Değerli mücevheratlar da emaye kullanılarak renk tonu ayarlanmaktaydı. Olympos’ta ki ünlü Zeus heykelinin üzerinde ki süslemelerde Phidias tarafından emaye ile yapılmıştır.

Günümüzde emaye denildiğinde akla ilk gelen mutfak ürünleri olsa da aslında emaye kelimesi emay ile kaplı anlamına gelen bir sözcüktür. Emay ise emayenin ana maddesine verilen bir sıfattır.  Emay silisyum, soda, boraks, kurşun oksit, potasyum hidroksit ve renk verici metal oksitlerin eritilmesi ile ortaya çıkan bir maddedir. Doğal bileşenlerin bir araya gelmesi ile oluşan emay camsı yapıya sahip bir nevi ciladır. Maddelerin üzerine kaplanarak maddeyi korumak ve/veya parlaklık kazandırmak için kullanılmaktadır. Emaye mutfak ürünleri de bahsettiğimiz bu madde ile ortaya çıkmaktadır. 1900’lü yılların sonlarında üretilen emaye mutfak ürünlerinin neredeyse tamamı el işçiliği ile ortaya çıkmaktaydı. Ustaların her ürettiği emaye adeta bir eser niteliğinde idi. Günümüzde de tamamen fabrikasyon sistemler uygulanmasa da o dönem de ki gibi tamamen el işçiliği ile üretilen emayelere rastlamak çok da kolay değil.

Birçok farklı bileşenin bir araya gelmesi ile oluşan emay yüzeye kaplandıktan sonra yüksek derecelerde ki fırınlarda pişirilerek sabitlenir. Emayeler yüksek derecelere karşıda bu yüzden oldukça dayanıklıdır. Bu sebepten de piyasadaki tüm mangal çeşitlerinde emay kaplama tercih edilmektedir. Emaye mutfak ürünleri tüm ısı verici aletlerde kullanıma da uygundur. Aklınıza gelebilecek her türlü ısı verici madde de emaye mutfak ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Emaye mutfak ürünlerine bir anda yüksek derece de ısı vermek emayenizin sağlığı için tehlikeli olduğundan, ısıyı kademeli olarak arttırmanız önerilmektedir. Ayrıca emayeler birbirinden leziz yemekler yaparken enerjiden de tasarruf etmenizi sağlar. Emaye mutfak ürünleri merkezden aldığı ısıyı tüm yüzeye iletir. Emayenin her kısmı aynı enerjiye sahip olur ve içerisindeki besinin normalden çok daha önce pişmesini sağlar. Emayeler sıcağı sıcak soğuğu ise uzun süre soğuk tutabilmektedir. Ocaktaki yemeğinizin altını kapattıktan sonra uzun süre tüketmek için tekrar ısı vermenize gerek yoktur.

Emaye mutfak ürünleri üretilirken bileşenler arası boşluklar azalır. Bu da emaye mutfak ürünlerini anti bakteriyel bir mutfak gereci haline getirir. Emayelerin kaygan ve pürüzsüz yüzeyleri de temizlik esnasında kolaylık sağlar. Emayeler anti bakteriyel özelliği ile besinler üzerinde bakteri yaşamasına müsaade etmez.

  • Bu nedenle de emayeler içerisindeki besinleriniz uzun süre ilk gün ki tazeliğini korur. Emaye mutfak gereçlerinizi temizlerken bulaşık süngerinin yumuşak dokulu tarafı yeterli olacaktır. Bulaşık teli gibi sert cisimler emayenizde çizikler oluşmasını sağlar. Bu da emaye mutfak ürünlerine zarar vereceği gibi sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Emaye mutfak ürünleri elde yıkanabileceği gibi bulaşık makinesinde de gönül rahatlığı ile yıkanabilir. Emaye mutfak ürünlerinizi gerektiği gibi kullanırsanız aile büyüklerinizden size emaye kalmadıysa dahi siz torunlarınıza emayelerinizi bırakabilirsiniz.

Emaye nedir sorusuna da cevap verdiysek; emayeler gerektiği gibi kullanılırsa uzun yıllar size eşlik edecektir. Canlı ve renkli tasarımlarıyla görenleri mest eden emaye mutfak ürünleri sunumlarınızı da etkileyecektir. Sıradan mutfak ürünleri yerine emayeleri tercih ederek mutfaklarınıza, sofralarınıza renk katabilirsiniz. Her zevke, her tarza uygun emaye mutfak gereçleri de bulunmakta. Canlı ve renkli tasarımlar, sade ve şık tasarımlar ile mutfaklarınızda, sofranızda görsel bir şölen yaratabilirsiniz. Emaye mutfak gereçleri ile ailenizin sağlığını korurken bir yandan da yemeklerinizi daha leziz yapabilirsiniz.

Sorular;
  1. emaye nedir
  2. emaye nasıl
  3. emaye nasıl kullanır
  4. emaye ne demek
  5. emaye ne işe yarar
Etiket (makale içi) : emaye nedir, emaye ne demektir
Yazar bilgisi; Emayeci İstanbul

 

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir