Blog

Emaye Dünyasının Nostaljik Teması: Sahanlar

Emaye Sahanlar –  İçerisinde yemek yapılıp yenilen, yağ yakılan ya da benzeri şeyler pişirilen derinliği az tabak benzeri kaplara sahan adı verilir. Sayanlar genelde metalden yapılır. Emaye kaplama cam üzerine yapılır. 900 derecede üzerine dökülen demir ile sabitlenir. Bu nedenle emaye sayanlar dayanıklı ve sağlamlardır. Uzun yıllar boyunca renklerini korurlar. Emaye ürünler nostaljik tasarımlarını geçmişte de günümüzde de korumuştur.

Teknolojik gelişmelerle daha sağlıklı ve daha renkli hale gelmişlerdir. Emaye ürünler adeta yaşamınızı renklendirir. Mutfağınıza alacağınız bir ürün için sağlıklımı değil mi diye tereddütlere düşmeniz oldukça normal. Ve olması gereken de budur. Ancak emaye ürünler sağlığa zararlı değildir. Emaye ürün satın almadan önce öğrenmeniz gereken bazı hususlar vardır. Aklınızda bazı soru işaretleri olabilir. Aşağıda en çok merak edilen soruları cevaplayacağım.

 • Emaye ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Evet. Bütün emaye ürünleri gönül rahatlığı ile bulaşık makinenizde yıkayabilirsiniz. Ancak parlaklık ve kesin temizlik için elde yıkamanızı öneririz. Yalnız elde yıkarken yüzeye sert cisimler sürmemeli, bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile ovalamalısınız.

 • Emaye ürünleri bütün ısıtıcılarda kullanmak güvenli midir?

Evet. Bütün emaye ürünleri tüm ısıtıcılarda (Alevli ocak – Elektrikli ocak – İndüksiyonlu ocak ve fırınlarda) kullanabilirsiniz. Emaye ürünler 250-300 derece ısıya kadar dayanıklıdırlar.

 • Emaye ürünleri mikrodalga kullanımına uygun mudur?

Evet. Kullandığınız emaye ürünün yüzeyi zarar görmediyse mikrodalga da kullanmanız için herhangi bir sorun yoktur. Kullanılabilir.

 • Emaye ürünlerini derin dondurucu da kullanabilir miyiz?

Evet. Emaye ürünlerinizin hepsini rahatlıkla buzdolabında ve derin dondurucu da kullanabilirsiniz. Ayrıca emaye ürünler dışarıya koku salmaz ya da dışarıdaki kokuları içine almaz. Buzdolabınızda koku yaratmaz.

 • Emaye ürünleri kolay çatlama yapar mı?

Emaye ürünleri eskiye nazaran teknolojik gelişmeler ile birlikte daha dayanıklı hale gelmiştir. Eskiye nazaran daha sağlamdırlar. Emaye ürünlerin kırılması ancak yüksekten düşerek gerçekleşebilir. Onun haricinde özenle kullandığınız sürece emaye ürünlere ömürlük sahip olursunuz. Kullandığınız emaye ürünleri torunlarınıza dahi bırakabilirsiniz.

 • Emaye sahan temizliği nasıl yapılır?

Emaye ürünlerin özellikle emaye sahanların temizliği oldukça önemlidir. Emaye sahanınızın içini boşalttıktan sonra hala sıcak olan sahanınızı su ile doldurun. Yemek artıkları kısa süre içerisinde çıkacaktır. Çok yapışmış ve yanmış yemek artıkları su ve bulaşık deterjanı ile temizlenmelidir. Burada dikkat etmeniz gereken husus bulaşık deterjanının yumuşak tarafı ile yapmanız. Emaye sahanınızın yüzeyine sert cisimler sürmemelisiniz. Sert cisimler emaye sahanınızı çizebilir. Bu da sağlığa zararlıdır. Temizlik esnasında tel fırçalar, çelik yünler, kum içeren ovalama araçlarını kullanmayın. Bunlar emaye sahanınızın parlaklığını götürebilir hatta çizikler yol açabilir. Emaye sahanlarınızı aynı cam ürünleriniz gibi kuru şekilde muhafaza ediniz.

Kireçli su ile oluşan lekeleri ise sirkeli su ve bir bez yardımı ile zahmetsizce yok edebilirsiniz. Bayanların en sevdiği gereçler mutfak ürünleri olduğu için ilk günkü gibi parlak olması ev hanımlarının temizlik yaparken en çok dikkat ettiği alanlardan birisidir. Yüzeyi kararmış emaye sahanınızı tüm kısımlarına değecek şekilde çamaşır suyu koyun. Bir gün bekletin. Bir gün boyunca beklemiş emaye sahanınızı içindeki çamaşır suyunu dökmeden ocağın üstüne koyun ve kaynatın. İçindeki bulaşık deterjanını dökmeden bir bulaşık bezi ile güzelce ovalayın. Ardından durulayıp tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem ile sadece emaye sahanlarınızın değil bütün altı kararmış emaye ürünlerinizin temizliğini yapmak mümkün. Bu işlemleri yaparken tabi ki dikkatli olmalısınız. Çamaşır suyu zehirli bir madde bu işlemleri yaparken dikkat ediniz. Emaye sahanınızı eski parlak görünümüne kavuşturmak niraz zahmetli bir iş. Bu işlemi yaparken temizlik malzemesi satan dükkanlardan bu iş için üretilmiş kimyasalları kullanabilirsiniz.

Emaye Sahan Oksit Sarı Siyah

Emaye Sahan Oksit Sarı Siyah

Emaye ürünlerin renkli tasarımları ile sevdiklerinizle birlikte güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Nostaljik tasarımları ile eski günlerinizi hatırlayabilir, sofranıza nostaljik bir hava katabilirsiniz. Aile büyüklerimiz emaye ürünler ile geçmişteki hatıralarını bu günlere getirmişlerdir. Onlar için emaye ürünler daha farklıdır. Hemen hemen her evde emaye ürünlere rastlamak oldukça sıradan. Emaye ürünler bir zamanlar ülkemizde oldukça büyük ilgi görmüştür.

Emaye sahanlardan, emaye çaydanlıklara her türlü emaye ürünler evlerimizde baş köşelerde durur. Günümüzde tekrardan emaye ürünler ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle son dönemde renkli tasarımları ile emaye ürünlere karşı yoğun bir ilgi var. Emaye sahanlar dayanıklılığı ile meşhurdur. Emaye sahanlar ile sabah kahvaltısında, kahvaltının vazgeçilmezi yumurta pişirebilirsiniz.

Emaye Sahan Beyaz

Emaye Sahan Beyaz

Emaye ürünlerin bir diğer özelliği ise dibinin tutmamasıdır. Ayrıca düşük ateş yeterli olacağı için emaye ürünler ile enerji tasarrufu da yapabilirsiniz. Emaye sahanlar iki çeşittir. Saplı olanlar da vardır sapsız olanlarda vardır. Kapaklı emaye sahanlara da rastlamak mümkündür. Fiyatları ise idealdir. 30-50 ₺ bütçe ile şık bir emaye sahana sahip olabilirsiniz. Emaye sahanda yapılan yumurta yanmaz, yapışmaz. Bu nedenle uzun yıllardır kahvaltının vazgeçilmezi emaye sahanlardır. Uygun fiyatlar ile sizlerde şık görünümlü emaye sahanlara sahip olabilirsiniz.

Önceki

Yorumlar

 1. Fatma eraslan dedi ki:

  O eski tip geniş karınlı saks mavisi çaydanlık arıyorum

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Ürünlerimize perakende satış sayfamızdan ulaşabilirsiniz efendim. https://www.camlicahome.com/emaye-urunler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir