Blog

Emaye Tabak Seti Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Emaye Tabak Seti

Bu makalede sizlere emaye tabak seti hakkında bilgi vereceğim. Emaye tabak setleri bir zamanlar ülkemizde çok tutulmuştur. Anne, babalarımızın mutfaklarında bu tabak setlerine rastlamak oldukça sıradan. Çünkü anne ve babalarımızın gençlik yılların da sadece emaye tabaklar değil, bütün emaye ürünleri oldukça popüler bir mutfak eşyasıydı. Bu yüzden sizlerin de emaye tabak setleri hakkında az çok bilginiz vardır. Bu arada emaye sadece mutfak gereçlerinde kullanılmaz. Sıhhi tesisat malzemelerinde ve mutfak tezgahlarında da emaye kullanılmaktadır. Emaye mutfak tezgahları günümüzde dahi mermer tezgahlarla yarış halindedir.

Emaye ürünleri yüksek ısı derecelerine dayanıklıdır. Aynı zamanda emaye ürünler kolay kolay çizilmezler. Paslanmaz, kir ve yosun tutmazlar. Anti bakteriyeldir. Bu yüzden emaye ürünler günümüzde tekrardan eski popülaritesini kazanmıştır. İnsanlar nostaljik görünümleri olan bu emaye ürünlere oldukça yoğun ilgi göstermektedirler. Ancak emaye ürünleri kullanırken de yüzeyini çizmemeye dikkat etmeniz gerekir. Emaye her ne kadar doğal olsa da yüzeyini çizdiğinizde emaye ürünün içerisindeki maddeler gıdaya karışabilir. Bu da tabi ki insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. O yüzden çizilmemesine dikkat etmek gerekir.

Emaye Kullanımı

Emaye tabaklara da metal cisimler değdirmemekte fayda var. Çünkü kullanacağınız metal cisim tabağı çizebilir bu da insan sağlığı açısından zararlı olabilmektedir. Emaye ürünler dayanıklıdır ama düşürülmemesinde fayda var. Çünkü emaye ürünler düşürülürse ya da üzerlerinde bir güç uygulanırsa kırılabilirler. Emaye ürünler sürekli ısı ile temas halinde olursa üzerlerinde lekeler oluşabilmektedir. Bu lekeler bazı pratik yöntemler ile çıkabilmektedir. Şimdi ise size bu yöntemlerden bahsedeceğim. Oluşan lekeler için karbonat ve zeytinyağını karıştırıp bir bez yardımı ile lekelerin üstüne sürmek yeterli olacaktır. Emaye ürünlerinizde kararmalar yaşarsanız emaye ürününüzün tamamını kül ile kaplayın. Bu işlemden sonra yaklaşık olarak 2 saat bekleyin. Ardından durulayıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Emaye tabaklarınızı gönül rahatlığı ile bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Buzdolabına koyabilirsiniz. Emaye tabak setinin fiyatları da oldukça idealdir. Renkli ve nostaljik tasarımları ile sofranızı süsleyebilirler. Emayelerin her biri bir ustanın şaheseridir. Üretilen ürünler benzersiz güzellikte ürünlerdir. Emaye kaplamalar cam üzerine yapılır. 900 derece fırında iyice pişirilir. Bu esnada üzerine dökülen demir ile sabitlenir. Bu sebepten dolayı emaye ürünler oldukça sağlamdır. Aynı zamanda da sağlıklıdırlar. Uzun yıllar boyunca renklerini koruyabilirler. Emaye tabaklarınıza iyi bakarsınız torunlarınıza bile bakabilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi bu emaye ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilirler. Fırına girebilirler. Buzdolabında saklanabilirler. Bu emaye ürünlerin içerisinde soğuk veya sıcak her türlü ürün tüketilebilir. Bir emaye kaplamanın kırılması için yüksekten sert bir şekilde yere düşmesi veya sert darbelere maruz kalmaları gerekir. Emaye tabak setlerinin çoğu toplam 17 parçadan oluşmaktadır. 4 adet kase, 4 adet yemek tabağı, 4 adet servis tabağı, 1 adet büyük salata kasesi, 1 adet sini ve 1 adet fırın tepsisinden oluşmaktadır.

Emaye Tabak Seçimi

Emaye tabakları ısıyı uzun süre koruyabilmektedirler. Emaye ürünler evde, piknikte, kampta ve pek çok alanda kullanılabilirler. Farklı birçok kültürden etkilenerek tasarlanan bu emaye ürünler el yapımıdır. Yani her biri bir ustanın elinden geçmektedir. Bu emayeler ile dekorasyon ve sunumlarınıza renk katabilir, sunumlarınızı daha zarif hale getirebilirsiniz. Emaye ürünler ile renkli, nostaljik sunumlar hazırlayabileceğiniz gibi bu emaye ürünleri dekoratif olarak da kullanabilirsiniz. Doğal hammaddeler kullanılarak el emeği ile üretilen bu emaye tabak setleri ile sofralara renk katabilirsiniz. Piknik çantanız ve rengarenk piknik malzemeleriniz hazırsa renkli tasarımları ile emaye tabak seti sizleri bekliyor. Mutfak için eşya alırken doğal olarak seçici olmalısınız. Sağlıklı, dayanıklı, renkli ve nostaljik tasarımlar istiyorsanız kesinlikle emaye ürünlerinden satın almalısınız. Fiyatları oldukça makuldür. Doğal yollarla ve işçilik ile üretilen bu emaye ürünler çizilmediği sürece insan sağlığına bir zararı yoktur. Emaye ürünlere sahip iseniz bu ürünleri özenli bir şekilde kullanmalısınız. Yüzeylerinin çizilmemesine dikkat etmeniz gerekir. Bir diğer önemli konu ise emaye tabaklar birden yüksek ısılara maruz kalmamalıdır. Isıyı kademe kademe yükseltmek gerekir. Bunlar haricinde emaye tabak veya ürün kullanırken dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur. Ne kadar dikkatli ve özenli kullanır iseniz emaye ürünleriniziz ömrü o kadar artar. Anneler ve babalarımız için emaye ürünlerin yeri çok farklıdır. Emaye tabaklar onlara her zaman geçmişin güzelliklerini, gençliklerini hatırlatır. Onların gözünde emaye ürünler daha değerlidir. Emaye ürünler nostaljik yapısı ile hatıraları da uzun yıllar boyunca kendisi ile birlikte saklar. Büyüklerimiz emaye ürünler ile her şeyin tadının daha güzel ve nefis olduğunu söylerler. Emaye çaydanlık ile yapılan çayın güzelliği, emaye tabak ile sunulan yemeğin zerafeti onlarda eşsiz benzersiz bir duygudur. Bu ürünler hem şık tasarımlarıyla hem de uygun fiyatları ile 2023 yılında da beğenileri üstüne çekiyor. Biz size bildiklerimizi anlattık alıp almamak size kalmış. Ancak emaye tabak setini sizlere düşünmeden tavsiye edebiliriz.

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir