Blog

Emaye Tabak ve Nostalji

Emaye Tabak 21 cm

Emaye Tabak ve Nostalji

Emaye tabak denildiğinde aklımıza geçmişteki güzel günler gelir. Bazılarımız o günleri yaşamasa dahi mutlaka aile büyükleri o günleri yaşamıştır. 1900’lü yıllar ile birlikte Türkiye’de tanınmaya başlanan emaye ürünler uzun yıllar popüler konumda yerini korumayı başardı. Öyle ki, neredeyse her evde emaye ürünlerin birine mutlaka rastlanırdı. O dönemlerin insanları emaye ürünlerine büyük ilgi göstermişti. Zira emaye ürünler hem sağlıklı olmaları hem de tasarımları ile her kesimin gönlünde taht kurdu. O dönemleri yaşayanlar bilirler. Eşsiz tasarımları mutfaklara, sofralara renk katardı adeta. Emaye tabak ve diğer emaye ürünlerin tasarımları ve üzerindeki motifleri adeta bir sanat eseriydi. Sanat eseriydi diyoruz çünkü her biri tek tek ustaların ellerinde hazırlanıyordu. Baştan sona el işçiliği olarak hazırlanan emaye ürünler günümüzde sanayileşmenin ilerlemesi ile birlikte daha çok fabrikasyon sistemleri ile üretiliyor.

Günümüzde tekrar popüler olmaya başlayan emaye ürünleri el işçiliği ile üreteni bulmak oldukça zor olsa da emaye ürünler halen diğer mutfak ürünlerinden çok daha sağlıklı ve kullanışlıdır. Eskiden daha popüler olduğunu söylediğimiz bu emaye ürünlerin popülerliğini kaybetmesinin sebebi de karalamaya maruz kalmasıdır. O dönemler de yeni hayatımıza girecek olan diğer mutfak ürünlerini üretenler tarafından maalesef karalamaya maruz kalınca bazı kişiler emaye ürünlerden vazgeçmiştir. O dönemlerde margarin satmak için zeytinyağını karalamaya ve hatta zeytin yağının sağlıksız olduğunu halkın kafasına sokmaya çalışan bir grup vardı. Durum böyle olunca emaye ürünlerin sağlıksız yaftası yemesi de pek anormal değil. Eskiye nazaran çok daha fazla çeşidi ve tasarımları bulunan emay kaplı ürünleri ulaşmak da oldukça basit. Geçmiş günlerde olduğu gibi oradan oraya gezerek emaye ürünleri aramanıza gerek yok. İnternet ile birlikte aradığınız emaye ürünün yüzlerce çeşidini iki dakika içerisinde bulabilir siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Birçok kişi emaye ürünlerin ne olduğunu bilse de gerekli bilgiye sahip değil. Çünkü emaye ürünler sadece görünümlerinden ibaret değildir. Bilinmesi gereken birçok özelliği vardır. Gerek emaye tabakların gerek diğer emaye ürünlerin gündelik hayatınıza nasıl katkılarda bulunacağını tahmin dahi edemezsiniz. Bu şık tasarımlı emaye tabaklara ve emaye ürünlere neden emaye denildiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız. Ayrıca emaye ürünlerin ve tabakların olumlu ve varsa olumsuz yönlerinden de yazımızın devamında bahsedeceğiz. Bunlar haricinde emaye tabakların nasıl temizlenmesi gerektiği ve kullanım sırasında ne gibi etkenlere dikkat edilmesi gerekir bunları sizlere iletmeye çalışacağız. İlk olarak emaye tabaklara neden emaye denildiğinden ve emaye denilen maddenin ne olduğundan bahsedelim.

Pekiiiiiiii Emaye nedir?

Emaye kelimesi aslında emay kaplı anlamına gelmektedir. Bir maddenin üzeri kaplanarak emaye dediğimiz ürünler oluşturulur. Genelde kaplama metal, çelik yüzeylere yapılır. Yani emaye tabaklar aslında emay kaplı tabaklardır. Peki, emay dediğimiz madde nedir? Emaye kaplı tabaklarımızda diğer mutfak ürünlerimizde kullanılan emayın tarihi de çok eskilere dayanmaktadır. Emayın tarihteki ilk bulguları M.Ö. 5. Yüz yıla kadar dayanmaktadır. O dönemde antik Yunan kuyumcuları tarafından değerli Mücevheratların renk tonunun açılması için kullanılırdı. Tarihte emayenin ilk örneği ise Zeus heykelinin Phisias tarafından çiçek motifleri ile süslenmesidir. Sanayi devrine kadar kişisel çabalar ve ustalık ile yapılan bu çalışmalar günümüzde sanayinin gelişmesi ile birlikte daha çok yaygınlaşmıştır. O dönemler de kullanım alanları oldukça kısıtlıyken günümüz de emay kaplı birçok ürüne rastlayabilirsiniz. Emaye kaplı ürünler sadece mutfak gereçlerinden ibaret değildir. Dayanıklı mutfak aletlerinde, sıhhi tesisat malzemelerinde ve bunlar gibi birçok alanda emay kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise emay dediğimiz bir tür cila yapısına sahip maddenin dayanıklılığıdır. Emay bazı maddeleri korumak ve parlaklık kazandırmak için kullanılır. Kaplandığı yüzey cam gibi parlak ve pürüzsüz olur. Bir nevi cam benzeri bir ciladır. Silisyum, soda, boraks, potasyum, hidroksit, kurşun oksit ve renk verici metal oksitler bir araya gelerek emayı oluşturur. Bu maddeler yüksek sıcaklıklarda eritilir ve birbirleri ile karıştırılır. Ardından emaye banyosuna batırılıp çıkarılır. Daha sonra yaklaşık 900 derece ısıya sahip fırınlarda pişirilir. Bu aşamaların her biri usta eller tarafından yapılır.

Emay dediğimiz maddenin üretimine daha detaylı olarak bakalım. Aşağıdakiler gibi bir dizi benzersiz kimyasal ve mekanik özellik ile karakterize edilebilir.

-Renk stabilizesi
-Korozyon direnci
-Temizlemesi kolay
-Yüksek sıcaklıklara dayanıklı
-Çizilme direnci*

Emaye Tabaklar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
Emaye ürünler mutfağınıza renk katacağı gibi sizlere de sağlıklı mutfak eşyalarını kullanmanıza olanak sağlıyor. Emaye ürünler oldukça parlak ve kaygan yüzeylere sahiptir. Emaye tabak ve emaye ürünlerin bu özelliği kolay temizlik yapmanıza olanak sağlıyor. Zira uğraşmadan zorlu lekeleri bir bulaşık süngeri yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Emaye ürünler diğer mutfak ürünleri gibi bulaşık makinesine koyulabilir ve buzdolabında saklanabilir. Mutfağınızı ve sofralarınızı güzelleştirmek istiyorsanız tercihiniz emaye tabaklar olmalıdır. Emaye tabaklar ile ailenize, misafirlerinize görsel açıdan güzel sofralar kurabilirsiniz. Emaye tencereniz ile hazırlayacağınız lezzetli yemekleri emaye tabaklar ile servis edebilirsiniz.

Emaye ürünlerin hepsi sıcağı sıcak, soğuğu da soğuk tutar. Yani emaye tencerenizde yemeğinizi pişirip ocağı kapattıktan sonra rahatlıkla arka arkaya 3 servis yapabilirsiniz. Özellikle özel günlerde evlerimizde birden çok aileyi misafir etmek zorunda kalabiliyoruz. Böyle zamanlarda evinizde müsait değilse misafirlerinizi parça parça sofraya davet ediyorsunuz. Böyle olunca da pişirilen yemeği tekrar tekrar ısıtma zahmetine girişiyorsunuz. İşte tamda böyle zamanlarda emaye tencereniz yardımınıza koşuyor ve 3 servisi yemeği soğutmadan servis yapmanıza olanak sağlıyor. Buzdolabında emaye ürün ile sakladığınız ürünü de aynı şekilde buzdolabından çıkardığınızda uzun süre soğuk kalmaya devam edecektir. Ayrıca emaye ürünlerin ısı alışverişleri de hızlıdır. Bu sebeple ocağa konulan emaye ürünün ocak ısısı kademe kademe arttırılmalıdır. Yüksek ısılara dayanıklı olsalar da aniden yüksek ısılara maruz kalmamaları ömürlük bir kullanım sağlar. Isı alışverişinin hızlı olması da enerji tasarrufu sağlayacaktır. Emaye ürünlerin emaye tabakların kesinlikle insan sağlığına bir zararı yoktur.

Emaye ürünler anti-bakteriyel özelliğine sahiptir. Sadece dikkat etmeniz gereken tek etken vardır. O da sert cisimleri emaye tabaklarınızda kullanmamak olacaktır. Bu ürünler çizilmelere karşıda dayanıklıdır. Ancak sizin sert cisimleri emaye tabağınıza değdirmemeniz sizin yararınıza olacak ve uzun yıllar bu ürünleri kolayca kullanabileceksiniz. Emaye ürünler darbelere karşıda oldukça dayanıklıdır. Çok sert bir darbe almadığı taktirde kırılmazlar. Yemek takımları içinde bir tabağın kırılması bütün takımı bozuyor. Özelliklede bazı bayanlar bu konuya oldukça takıntılı. Emaye tabakların darbelere dayanıklı olması bu olumsuz durumdan da sizi kurtarıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi emaye tabaklarınızı buzdolabına koyabilirsiniz.

Kısacası günlük yaşantınızda diğer mutfak ürünlerini nasıl kullanıyorsanız bunları da öyle kullanabilirsiniz. Sert cisimlerin değmemesi gerektiğini söylemiştik. Bu sert cisimler yıkama esnasında kullanılan bulaşık telleri gibi temizlik aletleridir. Emaye tabaklarınız zaten temizlik sırasında size zorlamayacaktır ancak zor çıkacak bir bulaşık kalıntısı varsa sıcak suda birkaç dakika bekletip yumuşak bulaşık süngeri yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkanması hiçbir şekilde emaye tabaklarınıza zarar vermeyecektir. Emaye tabaklar anlaşılacağı üzere dayanıklı, sağlıklı ve kullanışlıdır. Mutfağınıza yeni bir hava yeni bir renk katacak olan emaye tabakları internetten kolayca sipariş verebilirsiniz.

Önceki

Yorumlar

  1. Erhan tunc dedi ki:

    Emaya tabaklari cila atiliyormu

    1. Kerem Tezcan dedi ki:

      Emayenin kendisi bir nevi cila gibidir erhan bey. kastınız emaye tabağım çıtladı tamiri mümkün müdür ise malesef mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir