Blog

EMAYE TABAK

                                                                                                                                         

 

 

Emaye Tabak

 

Özellikle bizim sektörümüzde yani zücaciye sektöründe daha ziyade eskiler farklı formlarda tekrar tekrar üretilip tezgâhlarımızda yerlerini alırlar, moda olur günümüz değişiyle.

Bu modern teknolojide de aynıdır aslında, giyim kuşamda da diğer ismi aklımıza şu an gelmeyen sektörler içinde geçerlidir.

Belki teknolojide bunun ayrımını yapamayabiliriz ama belli bir yapının üzerine konularak inşa edilen süslenip formu değiştirilen şeyler yenilik olarak önümüze konulurlar.

Tabii haklarını yemeyelim her defasında bir tık üstüne koyarak olur tüm bunlar. Çoğunlukla hayatımıza artı değerler katarlar. Tartışma konusu haline getirmek istemesek de bazen gerçekten öyle de değil.

Özellikle değinmek istediğimiz günümüzde tartışmasız, saf ve temiz malzemeden üretilen ürünlerden bahsediyoruz.

Teknoloji ve medyanın da etkisiyle bazı şirketler üretim maliyetlerini gözden geçirmek durumunda kaldılar. Bu, bu yüzyılda önemini daha da arttırmış durumda.

Haliyle bazı şeyler değişmek zorunda ya da son tüketiciye olduğu gibi anlatılmamakta.

Bu yanmaz yapışmaz yüzeyler için dile getirmek istediğimiz bir durumdur. Gelişmiş ülkeler her ne kadar sağlık ve standartlarını geliştirdiklerini ve daha sağlıklı ürünler ürettiklerini söyleseler de hala bir takım bilim adamları kullanılan malzemenin ısıyla birleşmesi neticesinde insan sağlığını tehdit eden unsurların hala varlığını devam ettirdiklerini ısrarla dile getirmektedirler.

Ancak bu maalesef dev üreticilerin seslerinin yanında cılız kalmaktadırlar.

Ancak hiç kimse dünya genelinde emaye mutfak ürünleri için dile getiremiyorlar.

Emaye tabak eskiden nasılsa şimdide hemen hemen aynı teknikler ile üretilmektedir. Geleneği neredeyse hiç bozmadılar. Elle yapılan, şekil verilen ya da boyanan kısımları hala çoğunluktadır. Gözeneksiz sağlıklı olan kısmından daha henüz bahsetmedik bile.

 

Emaye Tabak Fiyatları

 

 

Peki diğer pişirme ve sunum için kullanılan materyal üreticileri ile rekabet etmekte zorlanan bu şirketler nasıl oldu da bu zamana kadar varlıklarını koruyabildiler ve ayakta kalabildiler.

Tabii ki tartışmasız sağlıklı olan yapıları sayesinde!

Biz burada sadece emaye tabak üzerine biraz yoğunlaşmak istiyoruz. Yoksa emayenin kullanım alanları gerçekten çok fazladır.

Emaye tabaklar, diğer malzemelerden üretilen tabaklara nazaran, üretimi ve temini ülkemiz sınırları dâhilinde bu kadar zorken emaye tabak fiyatları ne durumda peki.

Üretim maliyetleri yanında, nakliye ve işçilik açısından da ekstra fiyatlamaya tabii olduklarından normal bir seramik ya da porselen tabağa nazaran birazcık daha maliyetli dursa da diğer servis ve sunum ekipmanlarıyla karşılaştırıldıkları zaman aslında çok daha uygun fiyatlı oldukları görülecektir.

800 °C ’de pişirilen emaye tabaklar, son derece pürüzsüz yapıları ve kaplanan metalden dolayı kalitelidir. Düşme durumunda bir seramik ya da porselen tabak gibi kırılıp çöp olmaz. Eğer köşesi yer ile temas etmişse sadece üstündeki kaplama çıtlar ki, siz o ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sadece görsel açıdan bir sıkıntı yaratacaktır. Bu aşamada belirtmeden geçmeyeceğiz; hala ülkemizde 1980’li ve öncesinde üretilen emaye tabaklar ve emaye ürünler akla geliyor ve eskilerle günümüz emaye ürünleri karşılaştırılıyor.

Burada bir yanılgı var, şöyle ki. Emaye ürünler eskiden çinko işlenmesi kolay bir metal olduğu için onun üzerine kaplanıyormuş ve bu onu ucuz ve uygun fiyatlı yapıyordu.

Isı ile temasında eğer bir çatlak vesaire varsa ısıyla birlikte gıdaya zehirli bir etkisi olabilirdi. Ancak günümüzde çelik sac, porselen sır ve emaye kaplama olduklarından ve seçilen sacın özellikle emaye kaplamaya uygun ve Türk Gıda Kodeksine uygun olması gerekiyor ki bu ürünler üretilebilsinler.

Bu benzeri etkenlerden dolayı emaye tabak fiyatları eskiye nazaran fiyatlı gibi görünebilir.

Gözeneksiz yapısı ve hijyenik yapısından dolayı çokta kolay temizlenebilen, üzerinde ve kıvrım yerlerinde bakteri barındırmayan yapısıyla da ayrı bir tercih sebebidir emaye tabaklar.

Bu aşamada aslında, özellikle başta çocuklarımızın beslenmesiyle ilgili alanlarda zorunlu olması gereken emaye tabaklar maalesef çok fazla sofralarımızdaki yerlerini alamamaktadırlar.

 

Emaye Tabak Seti

Başta teknolojiye biraz dem vurmuştuk ancak hakkını da yememek gerekliliğini de dile getirmiştik. Bunlardan birisi de sosyal medyanın günlük hayatımız içerindeki yeri hakkında olmalı.

Başlarda ferdi kullanım ön plandayken şimdilerde ticari kullanım olarak da çok sıklıkla kullanılmaktadır. Reklam amaçlı çok sıklıkla kullanılıyorlar artık. Bu artık çok normal karşılanacak bir durum tabiî ki. Aksi olsaydı eğer bugün rahatlıkla ulaşabildiğimiz emaye tabak seti modelleri varlığından çok fazla haberimiz olmazdı beklide.

Bazı online pazar yerlerinde, sosyal medyada ve şirketler kendi web sayfalarında emaye tabak setlerini, emaye çukur tabakları ve emaye kahvaltı tabaklarını farklı fiyat aralıkları ile biz tüketicilerin beğenisine sunup satmaktadırlar.

Yavaş yavaşta olsa bazı şirketler kendi özel tasarımlarını ya da logolarını emaye tabakların üzerine uygulayıp satıyorlar. Gerek kendi restoranlarında, karavanlarında ve kamp ortamında çok sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Bir diğer taraftan dediğimiz gibi sosyal medya ve reklamın öne çıktığı günümüzde özellikle kahvaltı servisi sunan mekânlar, hijyenik ve nostaljik yapılarından dolayı emaye tabak seti ve diğer emaye ürünler eşliğinde oluşturdukları eşsiz sofralar için kahvaltı tabaklarını tercih etmektedirler.

Tek tek alınıp kendi emaye tabak seti oluşturma şansınız var. Bazı firmalar yemek için emaye çukur tabak, emaye düz tabak, emaye kâse ve kupalardan oluşan, 2 kişilik ve 4 kişilik setler oluşturmaktadırlar.

Kendi ihtiyaçlarınız dahilinde tek tek alımlar ya da emaye setler alarak aktivitelerinizi daha renkli ve sağlıklı hale getirmek sizlerin ellerinde.

 

Emaye ile kalın sağlıklı kalın.

 

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir