Blog

Emaye Tamir Edilir Mi?

EMAYE TAMİRİ

Emaye tamir edilir mi?

Eski emayelerin yerini ve tadını belki de beklentiler doğrultusunda maalesef şimdikiler alamıyorlar. Belki o eski  nostaljik emayelerle yaşanmışlıkların verdiği his belki başka şeyler  var ama insanlar hep yeniye karşı bir önyargı içerisindeler. Belki de tüketim çağını yaşadığımız şu günlerde insanlar gerçekten çok dayanıklı ve sağlıklı ürünler yapılabildiğine olan inançları gereği bu şekilde davranıyorlar. Bundan 40-50 yıl öncesinde ve evveliyatında dönem dönem alüminyum ve bakır tencereler yanında yine emaye kaplama mutfak eşyaları günlük kullanımda çok fazla yer alıyorlardı. Bölgesel ve hammaddeye yakınlık derecesine ve insanların tercihlerine göre insanlar mutfaklarında farklı kap kaçaklara yer veriyorlardı.

Emayede Tamir

Çelik tencere olmazsa olmazlar arasındaydı mesela, çeyizliklerin vazgeçilmez setleri arasında mutlaka çelikler olur, misafirler için ya da özel bir dönemde yapılacak yemekler için kullanılırlardı. Ama günlük kullanımda yine emaye kaplama mutfak eşyaları ve bakır ürünler yer alırdı. Bu tarz ürünler revaçta olduğu zamanlarda pazar bu kadar gelişmiş ve yoğun değildi ve haliyle ürünler son derece kıymetliydiler. Tabir yerindeyse herkes mallarına gözü gibi bakıyorlardı. Sağı solu zedelenen veya çizilen bir ürünü atayım yenisi alayım gibi bir durum söz konusu değildi. Ve bunlara paralel olarak bu tarz ürünlerin tamirat ve tadilatlarının yapıldığı yerler ve sokak köşelerinde hala belki de rast gelebileceğiniz sokak kalaycıları çok miktarda vardılar.

Emayenin Tamiri

Sağlık kaygısı ile son derece özenerek almaya çalıştığımız ve fiyat olarak ta hiç azımsanmayacak derecede olan tencere ve tava setlerini uzun yıllar kullanmak isteriz normal olarak. Ancak dönem dönem moda olan ya da bazı firmaların piyasaya daha fazla kar etmek amacıyla sürdükleri ve bunları satmak için başta reklamları son derece agresif olarak kullanmaları neticesinde, insanlar ister istemez o tarz ürünlere yönelmekte ve kısmen de kafa karışıklığı yaşamaktadırlar. Ön açıklama biraz uzun oldu ancak, mevcut dönemde maalesef sadece 1 ya da birkaç emaye ürün için tamirat ve tadilat ülkemiz sınırları dahilinde yok. Ancak alternatif yöntemler de yok değil. İnternet çağında yurtdışından emaye boya siparişi verebilir, ürünleri fırınlamakta kullanılan bir fırında pişirerek ürünlerin tadilatı ya da tamiri kısmen yapılabilir. Ancak üründeki deformasyon ısıyla temas edecek bir noktada ise bunu yapmanıza değmeyebilir. Ancak bazı ürünler var ki büyüklerimizden bize hatıra kalan. Bunların belli kısımlarına boya ile rötuş mümkündür ve emaye tamiri yapılabilir.

Peki en sağlıklı pişirme hangi ürünlerle mümkündür?

Yemek yapmak bir sanatsa, doğru kapları kullanmak ve doğru zamanda yemek pişirmek, onu sağlıklı bir deneyim haline getiren bilimdir. Yemek pişirmek çok öznel bir şey olsa da, doğru tencere seçme süreci, metallerin ısıya ve yiyeceğe nasıl tepki verdiği hakkında bilgi gerektiren bir şeydir. Süslü görünümlü tencere veya uygun yapışmaz olanları satın alıyor olsak da, gerçek şu ki, çoğu modern mutfak eşyaları zehirli, kansere neden olan dumanlar yaydıkları için tehlikelidir. Geleneksel olarak, yemek pişirmek için kil kaplar, emaye, demir, pirinç ve bronz mutfak eşyaları kullanılırdı. Bunlar sadece gıdanın beslenmesini korumakla kalmadı, aynı zamanda lezzet kattı. Ancak yoğun yaşamlarımız, bunların yerini ciddi sağlık tehlikesi olan ve hemen atılması gereken modern hızlı düzeltmelerle değiştirdi.

Kil Tencere

Tamamen doğal malzemelerle, doğal yöntemle (ateş) yapılan bu mutfak eşyası çeşidi, sağlıklı yemek pişirmek için en ideal olanı olarak kabul edilir. Kil içeriği, nemin ve ısının gıdada dolaşmasına izin vererek besinlerin tutulmasına daha da yardımcı olur. Bu kaplar, gıdanın tam beslenmesini sağlar. Toprak kap pişirmenin tek dezavantajı, yiyecekleri pişirmenin diğer ortamlara kıyasla iki kat sürmesidir.

Bronz

Bronz veya Kansa metal, sağlıklı yemek pişirmek için başka bir ideal seçenektir. İlk zamanlarda kraliyet aileleri tarafından yemek pişirmek ve yemek yemek için kullanılıyordu ve yaklaşık yüzde 97 oranında besin içeriyordu. Zamanın değişmesiyle yeni çağ restoran ve kafeleri bronz kaplarda yemek servisi yapmaya başladı. Bronz satın alırken, faydasız miktarlarda nikel ve kalay içermediğinden emin olmalısınız ve bunu yapmak zordur. En iyi yol, güvenilir bir kaynaktan satın almaktır.

Pirinç

Pirinç kapta sebze ve et pişirmenin tüm besinleri elde etmenin en iyi yolu olduğu kanıtlanmıştır. Gıda uzmanlarına göre, pirinçte yemek pişirme yüzde 93 besin içerirken, alüminyum sadece yüzde 13 oranında kalmaktadır. Bu aletin tek dezavantajı, yıkarken ekstra özen gerektirmesidir. Ayrıca, çok fazla asitli yiyecek pişirmekten kaçınmalısınız.

Cam

‘En güvenli’ tencere olarak onaylanan cam kaplar genellikle mikrodalgada pişirme için kullanılır. Reaktif olmayan yapıları onları yemek pişirmek için sağlıklı kılar. Yiyeceklere element salmazlar veya onlardan hiçbir şey emmezler ve bu nedenle besin açısından zengin son yemeklerle sonuçlanırlar.

Emaye ve Tamir

Gözeneksiz yapısı ve altında kullanılan sacın ısıyı eşit dağıtmasıyla en sağlıklı yemek pişirme eşyası olarak güvenle kullanabileceğiniz bir materyaldir.

Dökme Demir

En güvenli pişirme kaplarından biri olarak kabul edilen dökme demir, paslanmaya meyilli oldukları için ekstra bakım gerektirir. Demirin kalınlığı, tüm besin maddelerinin tutulmasını kolaylaştırır; ancak paslanmış kaplarda yemek pişirmek vücut için tamamen tehlikelidir. Demir kadhalarınızı nasıl muhafaza edeceğinizi öğrenebilirseniz, en iyisi içinde sebzelerinizi pişirmenizdir.

Paslanmaz Çelik

Kullanımı kolaydır, az bakım gerektirir ve oldukça dayanıklıdır. Çelikte yemek pişirmek, yaklaşık yüzde 65-78 besin maddesinin korunmasına yardımcı olur. İçlerinde her türlü yemeği pişirebileceğiniz için daha ucuz ve çok yönlüdürler. Bazen ekstra parlaklık için nikel ve krom ile parlatılırlar. Bunun sağlık açısından tehlikeli yan etkileri olabilir.

Bunların haricinde, artık sizin için iyi olan pişirme kaplarını bildiğinize göre, şimdi atmanız gerekenleri anlatalım çünkü bunlar sadece vücudunuza zarar veriyor. Aşağıda belirtilen tencere, zararlı kimyasallar kullanır ve ısıtıldıklarında yiyeceklerle karışarak onu kısmen zehirli hale getirir. Bir göz atın ve buna göre hareket edin.

Yanmaz yapışmaz ( Teflon ) ürünler

Kentlerde yaşayan birçok hanelerin yüzde 90’ından fazlası, hafif, dağınık ve kullanımı kolay olduğu için yapışmaz pişirme kapları kullanıyor. Kalp problemlerine ve her türlü kansere neden olduğu bilinen cıva ve kadmiyum gibi elementler içeren poli tetra floro etilen veya Teflon ile kaplandıklarını bilmek sizi şaşırtacak. Vücutta kademeli bir birikme, ciddi sinir ve zihinsel bozukluklara da yol açabilir.

Granit ( görünümlü) ürünler

Granit pişirme kaplarının yapışmazdan daha güvenli olduğunu düşünüyorsanız, bunların da poli tetra floro etilen ile kaplandığını ve sizin için eşit derecede kötü olduğunu bilmeniz gerekir. Granitten yapılmamışlar ama ona benziyorlar. O yüzden başlığımız görünümlü idi.

Alüminyum

Ticari olarak uygun ve kolayca bulunabilen alüminyum tencere, birçok sağlık tehlikesine neden olduğu bilinen tiroksik metalden yapılmıştır. Zamanla yemeğe karışırlar ve kabızlığa, felce, karaciğer hasarına ve hatta ciddi beyin bozukluğuna neden olabilirler.

Seramik

Sote etme söz konusu olduğunda, seramik tencere en iyisidir. Maalesef piyasada doğru olanları bulmak çok zor. Kolayca temin edilebilen seramik tencere, alüminyum tencere üzerinde tamamen ihmal etmeniz gereken bir seramik kaplamaya sahiptir.

Son söz olarak, tabiî ki bütçemize göre davrandığımız günümüz koşullarında, kendimize en uygununu almaya çalışıyoruz ancak her şeyin başı sağlık ve o da yediklerimizle birebir alakalı. O açıdan seçim yaparken son derece dikkatli olmalıyız.

Özetle emaye tamir edilir mi? Evet emaye tamir edilir. Emaye tamir edilebilir mi? Usta ellerde tabii ki evet.

Sağlıkla kalın.

Yorumlar

 1. kamil dedi ki:

  Emaye yogrut kabı da tabanda çatlak oluştu siyah nokta bunun onarımı varmı nasıl giderilir

  1. admin dedi ki:

   Maalesef çıtlayan emaye tamir edilemez.

   1. Kübra dedi ki:

    Merhaba emaye çaydanlığımin iç kısmında ufak ufak paslanmalar mevcut tamiri mümkün mü ya da bı şekilde kullansam sağlığa zararı var mı çok sevdiğim çaydanlık atmaya da kıyamıyorum yardımcı olur musunuz acaba ne yapabilirim

    1. Kerem Tezcan dedi ki:

     Merhaba Kübra Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Emaye tamiri mümkün olan bir ürün değil malesef. Dışında ve rötuş amaçlı olsa idi size yapı marketlerde bulunan emaye sprey boyaları tavsiye edebilirdim ancak içte ve kullanım amaçlı ise sağlığınız açısından zararlı olabilir efendim.
     Esen kalın.

  2. Mrv dedi ki:

   Emayem yandı tamir edebilir miyim

   1. Kerem Tezcan dedi ki:

    Merhabalar efendim. Emaye mutfak ürünleri tamiratı malesef mümkün değil. Eğer tekrar satın almayı planlıyorsanız kullanımı hakkında küçük bilgiler paylaşmak isterim. Direk kamp ateşinde kullanılmaz is yapar ve çok çabuk ısındığı için yanar ve özelliğini kaybeder. Ocakta kullanacaksanız eğer içine yağ ve benzeri şeyler koymadan ısıtıcıyı çok açmayın. mümkünse kısıktan yukarı doğru şekilde kullanın. Fırın kullanımı 220 °C kullanımına uygundur. Esen kalın.

 2. Necmettin Gür dedi ki:

  Emanete dökülen yeti.nasil kapatabiliriz bu.konuda yardom alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Maalesef çıtlayan emaye tamir edilemez.

   1. Mert dedi ki:

    Çinko tencere tamiri olur mu

    1. Kerem Tezcan dedi ki:

     Tamiri ile uğraşan bir atölye ve bir birim malesef yok.

  2. Şeyma Nur Güneş dedi ki:

   Merhaba emaye tabağı içinde su varken fırına koydum üzerindeki pembe çiçek desenleri kahverngiyw dönmüş ne yapmalıyım
   *180 derece 35 dk içinde su vardı

   1. Kerem Tezcan dedi ki:

    Merhaba Şeyma Hanım. Ürün dekali fırında zarar görmez normalde. emayenin altındadır. Acaba ürün latin çiçeği emaye tabak mı?
    https://www.camlicahome.com/latin-cicegi-emaye-tabak-20-cm-3053 bu link deki tabak ise 0 536 944 54 44 numaralı numaradan görsel ile birlikte whatsapp üzerinden size yardımcı olmaya çalışırım efendim.

  3. Serpil dedi ki:

   emaye caydanlgimin içinin boyası kalktı tamir olurmu yada boyanirmi

   1. Kerem Tezcan dedi ki:

    Merhaba Serpil Hanım,

    Emaye’nin tamiri malaesef mümkün değil. Dış kısımda olan bir durum olsa idi sprey boya ile rötuş atılabilirdi. Ancak gıda ile temas olan bölge için böyle bir şey tavsiye edilemez.

 3. Tülin Tansuker dedi ki:

  Emaye tamir edilir demişsiniz ama. Nasıl yapılacağını yazmamışsınız bilgi lütfen…

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, ne tür bir tamir talebiniz vardı?

  2. F.p. dedi ki:

   Emaye çaydanlık dış boyası çatladı nasıl tamir edilir tamiri varmıdır ?

   1. Kerem Tezcan dedi ki:

    Merhabalar efendim. Tamiri malesef mümkün değil. Eğer beyaz ise büyük yapı marketlerde emaye sprey boya satılmaktadır. ama renk seçeneği fazla yok diye biliyorum. O şekilde rütuş yapılabilir. Esen kalın.

 4. Esra dedi ki:

  Emaye kupa yere düştü ve içinde bi miktar emayesi kalktı,tamiri mümkün mü?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım,

   Emaye tamiri malesef mümkün değil. Emayesi kalkan kısım için bir kağıt havlu bir miktar yağ sürüp atan kısımda gözüken yere kuvvetli bir şekilde sürtün siyah kısım yani astarı temizleyinceye kadar. altta sac’a ulaşacaksınız o şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
   özellikle bizim kullandığımız emaye kaplamaya uygun saclar kullanıldığından sağlık açısından bir sorun olmayacaktır. Kullandınız yıkadınız hemen yaş kalmayacak şekilde de kurulamanız gerekmektedir.
   Esen kalın.

   1. Dilek dedi ki:

    Emayr Çaydanlığımı ocakta unutmuşum su bitmiş ve emayesini yer yer küçük küçük attırmış. Yukarıda anlattığınız gibi yağlı kağıt havluyla silip siyah astarı söktürsem sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edebilir miyim? İlerleyen süreçte kireçle de yüzeyi kaplasam mesela sağlıklı olur mu?

  2. Emine hanım dedi ki:

   KM

 5. Özlem Güneş dedi ki:

  Sprey beyaz boya ile tenceremdeki aşınmaları yenilemek istiyorum bu münkünmü ?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhabalar. Sprey daha ziyade küvet ve buzdolabı gibi dış yüzeylerin kamuflesinde etkili olsa da gıda ile olan kısımda tam etki yapmayabilir. Esen kalın.

 6. Adn dedi ki:

  Merhabalar efendim. Bizim saklama kaplarımızda emaye birinin içi biraz atmış ona çorba koyunda buzdolabına koysak acaba çorbayı zehirlermi.

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Ürün yerli üretimse genelde paslanmaz çelik sac üstü emaye kaplanıyor. kaplanan malzeme altında astar var. bileşeninde zehirli herhangi bir şey yok. ancak paslanmaması için çıtlayan kısmın üstü sert bir kağıt havlu veya bez üstüne az yağ sürüp o kısmı iyice ovalayın ve en alttaki metale ulaşın. ulaşılamıyorsa zorlamayın. bu şekilde kullanabilirsiniz.

 7. Fuad karakule dedi ki:

  Emaye kapta bir deik gibi birşey var.Salata için kullanabilirim?Yağ,sirke etkilerini?

 8. Manas (erkek) dedi ki:

  Merhaba. Gümüş takılarımın üzerine emaye çiçek motifleri yaptırmak istiyorum. Bana tavsiye edeceğiniz minyatür gibi çalışma yapabilecek biri var mı ? İstanbul”da yaşıyor olması lazım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   merhaba efendim. Bir beyefendi var ismi İsmail. Numarasını vereyim bir arayın sorun. Kendisi seramik boyuyor belki tanıdığı vardır.

   İsmail bey: 5324150433

 9. Esraa dedi ki:

  Merhaba. Fırınımın içinde alt tarafındaki emaye pul pul dökülüyor. Tamiri mümkün mü?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım.
   Emaye tamiri hizmeti sunan bir yer yok malesef ancak; dökülen kısım beyaz ise ve uygulamaya müsait ise büyük yapı marketlerde emaye sprey boyalar bulunuyor. daha ziyade beyaz renklerde. dökülen yüzeyi iyice temizleyip hafif bir su zımparasıyla pürüzlerden ve kirden arındırırsanız muhtemelen işe yarayacaktır.

   Esen kalın.

   1. Ibo dedi ki:

    Merhaba ben firinin icini metal tel ile fircaladim maalesef ve siyah emaye yuzeyi cizildi firini kullanmak saglikli mi ?

    1. Kerem Tezcan dedi ki:

     Merhaba efendim.
     Emaye altta kullanılan metalin yüzeyine çekilmiş bir kılıf gibidir. Bir fırını yaparken kullanılan materyal nedir bilmiyorum ama muhtemelen kalın bir sacdır. Ürünün emaye olan kısmının çizilmesi sıcaklıkla etkileşime girecek olan metaldeki herhangi bir toksik maddeyi harekete geçirmez. o da toksik bir madde içeriyorsa. bu durumda muhtemelen ürünün satın alındığı firmaya sıkça sorulan sorular kısmından sormak gerekir. Bizim sattığımızı ürünler mutfakta kullanılan daha küçük gereçlerdir. Tencere ve tabaklar gibi. Bu tarz ürünlerin yapımında 7512 kalite emaye kaplama uygun çelik saclar kullanılır. üstü emaye alt çelik haliyle çizilse de dökülse de sağlık açısından bir sorun oluşturmaz.
     Esen kalın.

 10. Ümmühan dedi ki:

  merhaba
  emaye çaydanlığımın içi pütürleşti kireç olduğunu düşünüp limon tuzlu su ile kaynattım içi ilk aldığım gün gibi beyazlaştı fakat hala pütürlü ve elimi sürünce beyaz boya gibi elime akıyor.
  sağlıksız bulup artık kullanmıyorum bu durum telafi edilir birşey mi

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba efendim.
   Malesef telafisi mümkün değil. emaye bir şekilde atmış ve kaplanması mümkün değil.

 11. Meryl09 dedi ki:

  Emaye çaydanlığımı ocakta unutmuşum su bitmiş ve emayesini yer yer küçük küçük attırmış. Yukarıda anlattığınız gibi yağlı kağıt havluyla silip siyah astarı söktürsem sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edebilir miyim?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhabalar.

   Öncelikle geçmiş olsun. Emaye çok çabuk kızan bir malzeme olduğu için ve bu şekilde içinde herhangi bir sıvı kalmadığından yüksek ısıya maruz kalmış ve emaye özelliğini kaybetmiştir. Kullanmamanızı tavsiye etmek zorundayım naçizane.

 12. Hanan dedi ki:

  Emaye tencere setimin cam kapaklarını taşınırken kaybettim. Yenisini nereden alınır? C-Tipi Cam Kapak..

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhabalar.
   Ayrı kapak satışı yapan bir yer var mı bilmiyorum. Satın aldığınız noktaya sorabilirsiniz efendim. Bazen defolu gelen ürünler olabiliyor. Kapağı boşa çıkıyor. O şekilde yardımcı olabilirler.

 13. Siran dedi ki:

  Emaye tencerinin ağzındaki çemberi değiştirmek mümkün mü?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Siran,

   Malesef değil efendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir