Blog

Emaye Tencere Şıklığı

Bu makalede sizlere emaye tencere hakkında genel bir bilgi vereceğim. Emaye tencerelerin şıklığını olabildiğinde aktarmaya çalışacağım. Ancak emaye tencere hakkında bahsetmeden önce kullanılan malzeme hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Emaye mutfak gereçlerinin yapımında kullanılan emay, içinde silisyum, boraks, soda, kurşun oksit, potasyum hidroksit ve beraberinde kullanılan renk verici metal oksitlerin eritilmesiyle oluşturulup, günlük hayatta kullandığımız bazı maddeleri parlaklık kazandırmak ve korumak amacıyla kullanılan donuk cam benzeri bir kaplamadır. Yukarıda saydığımız maddeler yüksek ısılarda karıştırılıp eritilir ve emay ile kaplanmak istenen maddeler hazırlanan karışımın içine daldırılıp çıkarılır ardından ortalama 900 derecelik yüksek ısılı fırınlarda pişirilir. Emaye ise emay ile kaplanan anlamına gelmektedir.

Emaye sadece mutfak gereçlerinde kullanılmaz. Hayatımızın hemen hemen her alanında emay ile yapılmış eşyalara rastlamak mümkün. Emay sağlamlığı ve yüksek ısılara dayanabilmesi ile birçok alan da tercih edilen bir maddedir. Dayanıklı ev aletlerin de, mutfak tezgahlarında, mutfak gereçleri gibi birçok alanda emay ürünlere rastlayabiliriz. Emaye kaplı ürünler en çok mutfak gereçlerinde karşımıza çıkmaktadırlar. Daha öncede dediğimiz gibi dayanıklılığı ile ev hanımlarının vazgeçilmez mutfak gereçlerindendir.

Emaye Tencere Fiyatları ve Modelleri

Fiyatlar ve modeller hakkında bilgi almak için sitemiz ve Çamlıca Home sizler için yeterlidir. Ayrıca bu güzel tencereleri ev hanımları her zaman dayanıklı mutfak gereçlerine sahip olmak istediklerinden de elde etmek isterler zira emaye tencereler dayanıklı mıdır sorusunun cevabı kesinlikle emaye tencereler dayanıklıdır. Bunların yanı sıra emaye kaplı ürünleri diğer mutfak gereçlerinden ayıran özellik ise nostaljik ve şık tasarımlarıdır. Üzerlerindeki desenler ile ev hanımlarının vazgeçilmezi olmuşlardır. Sofrasına, mutfağına renk katmak isteyen ev hanımlarının tek tercihi emaye kaplı ürünlerdir. Şimdi de emaye tencerelerin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

Emaye Tencere

Her üründe olduğu gibi emaye kaplamanın da avantaj ve dezavantajları vardır. Şimdi sizler için avantaj ve dezavantajlarını aşağıda belirteceğim.

Emaye kaplı tencere’nin avantajları şunlardır;

Kaplandığı metale estetik bir görüntü verir görsel açıdan da hoş ve güzel görünmesini sağlar. Pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Çok sağlamdır ve kolay kolay aşınmaz zarar görmez.  Bence en güzel özelliklerinden biri de kolay temizlenmesi mikrop barındırmaması.  Her insanın zevkleri farklıdır sonuç olarak herkes aynı rengi sevmez bu açıdan da faydalı olan emayenin renk yelpazesi oldukça geniştir ve birden farklı renkte kullanılabilir. Asit ve alkalilere karşı direnç gösterir buda sağlamlık konusunda önemli bir husus tabi ki. Yüksek ısılara dayanıklıdır. 250-300 derece ısıya kadar dayanıklılık gösterirler. Ayrıca emaye tencerenizde yaptığınız yemekler daha leziz olurlar. Dışarıdan içeriye koku almaz, içeriden dışarıya koku salmazlar. Uzun süre ısılarını korurlar. Ev hanımlarının en çok sevdiği özellik ise yemeklerinizin dibi tutmaz. Bulaşık makinesinde yıkanabilirler. Buzdolabında saklanabilirler. Fırında hatta bütün ısıtıcılarda kullanılabilirler.  Ve son olarak korozyonu önlerler.

Emaye kaplı tencere’nin dezavantajları da şöyledir;

Yapılan araştırmalar sayesinde insan sağlığına karşı hiçbir zararı görülmemiştir. Fakat sofranızda size eşlik etmekte olan emaye takımlar çizilmiş ise durum sıkıntılı olabilir. Çünkü emaye çizildiği taktirde veya çok yıprandığında içinde bulunan bileşenler gıda ile temasa geçmesi halinde kötü sonuçlar doğurabilir. Tabi ki bununda önlemi gayet basit demir ve metal kaşıklar yerine tahta kaşıklar kullanmanız ürünün ömrünü gayet uzatacaktır ve hiçbir tehlike oluşturmayacaktır.

Emaye tencere nasıl kullanılmalıdır?

Tadı damakta kalan yemekler yaparken aynı zamanda sağlıklı olmasını istiyorsanız tercihinizi emaye tencere üzerinde yapabilirsiniz. Emaye tencerenizi özenli bir şekilde kullandığınız takdirde uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bir zamanlar Türkiye piyasasına yeni giren bir ürünün piyasada tutulması için ortaya bazı söylentiler atılmıştır. Emaye tencereler, emaye ürünler için sağlığa zararlı gibi birçok iftira atılmıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özenli kullanıp yıpratmadığınız takdirde, yüzeyinde çizikler oluşmadığı takdirde emaye tencerelerin, emaye ürünlerin sağlığa zararı kesinlikle yoktur. Her mutfak gereci gibi emaye tencerenizi de özenli bir şekilde kullanmalısınız. Mesela emaye tencerenizde yemek yaparken tahta kaşık kullanmalısınız.

Emaye tencereleri bilinmeyen özelliklerin birisi de emaye tencereler, yiyeceklerin pişirilmesinde düşük yağ kullanımına imkan verir ve yiyeceklerin kurumamasına yardımcı olur. Bu bilgiyi her yerde bulamazsınız bu da Emayeci.com’un farkı olsun 🙂

Metal cisimleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Tahta kaşık kullanmanız emaye tencere izin ömrünü uzatır. Emaye tencerenizde yemeğinizi yaptıktan sonra temizliği için bulaşık makinesine gönül rahatlığı ile koyabilirsiniz.

Emaye tencereler, mutfaklarda çok yönlü bir şekilde kullanılabilir. Örneğin, tavada pişirme, haşlama, kaynatma ve düdüklü tencerede pişirme gibi çeşitli yöntemlerle kullanılabilirler. Ayrıca emaye tencereler, servis etmek için de idealdir, çünkü yiyecekleri ısısını uzun süre koruyabilirler.

Özel bir şekilde emaye ürünleri elde yıkamanıza gerek yok. Bütün emaye ürünleri bulaşık makinesinde yıkanabilir. Elde yıkamak isterseniz bulaşık süngerinin yumuşak tarafını kullanmalısınız. Temizlik için yüzeye sert cisimler değdirmemelisiniz. Emaye tencerelerin güzel bir diğer özelliği ise emaye tencerenizde yaptığınız yemeğin dibi tutmaz.

Emaye Tencere

Ovalamak zorunda kalmazsınız. Emaye tencerenizde yemek yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise şudur. Emaye tencereler birden yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Isı kademe kademe yükseltilmelidir. Emaye ürünler içerisindeki ısıyı dışarı vermez. Uzun süre ısılarını korurlar. Bizden size bir öneri; yemeğiniz pişmesine beş dakika kala ocağı kapatın ve beş dakika bekleyin. Bu yöntemle pişirdiğiniz yemekler her zamankinden daha lezzetli olacaktır. Yemeğiniz o beş dakika içinde kendi ısısıyla demlenir. Bu da yemeğinizi daha lezzetli bir hale getirecektir.

Emaye tencereler de pişirilen yemekler diğer tencereler pişirdiğiniz yemeklere göre daha lezzetli olacaktır. Aldığınız emaye tencerenin renkleri ise kolay kolay solmaz. Uzun yıllar rengini korur. Olası bir renk solması durumunda temizlik firmalarının bu iş için sattığı özel kimyasal maddeler var. Onlardan alıp kullanabilirsiniz. Bu biraz zahmetli olabilir.

O yüzden bu işlemi yapan kişiye yaptırmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu arada emaye tencerenizi bütün ısıtıcılarda kullanabilirsiniz. Buzdolabında saklayabilirsiniz.

Emaye tencereler, genellikle bakır ve pirinçten yapılır, ancak günümüzde çeşitli malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Örneğin, emaye tencereler alüminyum, çelik veya camdan da yapılabilir. Bunun yanı sıra, emaye tencerelerin iç yüzeyleri genellikle seramik, yüksek sıcaklıklarda pişirme için uygun hale getirilmiş yüksek kaliteli porselen veya diğer malzemelerden yapılır.

Ayrıca emaye tencereler dışarıdan içeriye koku almaz. İçeriden dışarıya da koku vermez. Emaye tencereler daha doğrusu bütün emaye ürünler 250-300 derece ısılara kadar dayanabilir. Yukarı da belirttiğimiz gibi kullandığınız takdirde uzun yıllar boyunca kullanabilir hatta torunlarınıza bile bırakabilirsiniz. Farklı fiyat aralıklarında kordonlu ve zırhlı emaye tencere ve emaye tencere seti sahibi olabilirsiniz.

Önceki

Yorumlar

 1. Hesna Sena dedi ki:

  Sürekli ev hanımları ev hanımları demenizden çok rahatsız oldum. Erkekler de pek tabi yemek pişirecekleri kapları araştırabilirler. Ayrıca sadece ev hanımları da değil herkes ilgilenebilir. Rahatsız edecek kadar çok kullandınız bu kalıbı. Ayrımcılık dilde başlar, bu şekilde çocuklarımızın bilinç altına “sadece kadınlar mutfak gereçleriyle ilgilenir” mesajını sokuyoruz. Lütfen daha dikkatli olalım 🙏

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Uyarınızı dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın efendim. Çok haklısınız. Yazıları kaleme alırken daha ziyade satışımızı arttıracak kelime ve hedef kitle aramalarına göre de biçimlendirebiliyoruz. Size çok geç cevap verdiğim için de özür dilerim. Esen kalın efendim.

 2. Zübeyde dedi ki:

  Emaye tencerelerin kenarındaki ağzının kenarındaki o metal kısım neyden yapılıyor acaba sağlıklı mı

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Zübeyde hanım,
   İşletmeler daha ziyade kendinden kıvrımlı ürünleri tercih ederler ve biz da kordonlu diye geçen o ürünleri satıyoruz. ancak bu demek değil ki zırhlı ( yani sizin sorduğunuz ) kaliteli değildir. o kasnak kolay üretim ve geleneksel olduğu için aynı şekilde devam ediyor üretimi. Metalin alaşımını bilmiyorum ancak kesinlikle zararlı olan bir kısmı yok efendim. Sadece tencerenizin ateşle temas edecek kısmı eğer bir gün düşer de çıtlama yaparsa, astar dediğimiz emaye ile tencere arasındaki maddenin etkileşmesinden bir sıkıntı olabilir diğer türlü en sağlıklı pişirme yöntemidir efendim.

 3. Seher dedi ki:

  Tum yemekler için uygunmu

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Seher hanım. Evet tüm yemekler için uygundur. Limon gibi asidik şeyler dahil etkileşime geçecek herhangi bir durumu söz konusu değildir. Yalnızca kullanırken ateşi çok hızlı iletme özelliğini göz önünde tutmanız gerekir ki yemekler yanmasın.
   Not : Eğer bildiğiniz farklı bir durum varsa lütfen bizimle paylaşınız. Bilgi paylaştıkça daha güzel ve sağlıklı yerlere hep beraber ulaşabilelim.

   Esen kalın.

 4. Merve dedi ki:

  Merhaba emayanin yüzünde hava kabarcığı olmasın sorun olur mu acaba çaydanlığın içi pütür pütür

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Merve hanım. Tırnağınızla üstünden geçtiğiniz zaman elinize birşeyler geliyorsa o kısım emayelenmemiştir. evet ilerleyen zamanlarda sıkıntı oluşturabilir.

   1. Hürrem Şen dedi ki:

    Emaye tencerelerde pilav yapılır mı? Tabana yapışma olur mu?

    1. Kerem Tezcan dedi ki:

     Merhaba Hürrem Şen, Pilav evet olur. Ancak gazlı ocakta yapacaksanız en düşük seviyede ateşi açmalı gerektiği zaman yavaş yavaş ısıyı yükseltirseniz sorun yaşamazsınız efendim. Emaye çok çabuk kızan bir malzeme olduğu için ısı ayarlamak sorun olabilir.

     1. Arzu Öz dedi ki:

      Merhabalar, emaye alırken hafif bir emaye tencere değilde daha kalın bir emaye tencere mi tercih etmeliyiz.Soruma cevap verirseniz sevinirim.Kolay gelsin

     2. Kerem Tezcan dedi ki:

      Merhaba Arzu Hanım,
      Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Emaye ne kalın ne de ince olmalıdır. Emaye zırhlı ve kordonlu diye 2 şekilde üretilmekte. Siz kordonlu olan yani kendinden kıvrımlı olan tencereleri tercih ederseniz çok daha uzun ömürlü olacaktır. Kordonluların sac et kalınlığı diğer emaye tencerelere oranla daha mukavemetlidir. Daha oturaklı. Ve bulaşık makinesi yıkamasında size sorun oluşturmaz. Zırhlı dediğimiz modellerin ağız kısmındaki metal çemberden dolayı bu ad ile anılıyorlar. Zamanla o çember gevşeyebiliyor ve o kısımdan su alırsa içine pas yapma ve bakteri üretmesi söz konusu olabilir. Bu durum kordonlu yani kendinden kıvrımlı modellerde olmaz.
      Esen kalın.

 5. Saliha dedi ki:

  Emaye tencerelerin sarı kulpları zamanla kararırmı acaba, veya makinede yıkanabilirmi ?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Saliha Hanım,

   Kulplar zamanla kararma yapabilir ama ılık su ve katı sabunla bir losyon hazırlayıp, yumuşak bir sünger ile ovmanız sonucunda temizlenecektir. Eğer elinizdeki emaye kordonlu emaye ise ( kendinden kıvrımlı ) bulaşık makinesinde yıkanabilir. Diğer türlü zırhlı ( yani ağız kısmında parlak metal çemberli ) ise de yıkanır ama diğeri gibi peroformans vermeyebilir.

 6. Pınar Kılıç dedi ki:

  yumurta ve omlet yaparsak yapışır mı

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım, Öncelikle yağ koyup erittikten sonra kısık ateşte. Yapışma yapmaz. Ürün özelliği gereği çabuk ısınan bir malzemedir. Kullanım koşullarına uyduğunuz sürece sıkıntı yaşamazsınız efendim. Esen kalın.

 7. Figen dedi ki:

  Merhaba emaye tencereniz düştü ve içindeki emayesi bir köşeden attı. Sadece pişirme yapıp saklama yapmasak olur mu? Ya da hiç kullanmamalımıyız? Teşekkürler…

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Figen Hanım. Kıvrımlı olan emaye tencere ise kullanımınızda sağlık açısından bir sıkıntı olmaz. genelde attığı kısımdaki siyahlık astarın rengidir. Zeytinyağı ya da katı yağ sürerek bölgeyi iyice temizledikten sonra güzelce kurulayın. Parçacıkların gıdaya karışmaması adına. Saklama amacıyla kullana da bilirsiniz. Piyasada bulunan zırhlı dediğimiz ürünler. Yani ağız kısmı metal çemberli olanlardan sa kullanılan metalin ne olduğu hakkında kesin bilgim olmadığı için tam olarak net birşey söyleyemiyorum malesef. Esen kalın.

 8. Suphiye dedi ki:

  Merhaba, emaye tabak almak hiç mantıklı değil sanırım, metal çatal bıçak kullanmak zarar verecek anladığım kadarıyla. Tabakta börek et kesemeyecek miyiz?

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba. Emaye tabak üzerinde kesim yapabilirsiniz. Üzerinde oluşan çizikler çeliğin tozu olacaktır. Bir bezle ovarak o çizikleri giderebilirsiniz.

 9. mine t dedi ki:

  emaye tencere almak istiyorum ama emaye kırılır mı bunu öğrenmem lazım ya da emaye tamir edilir mi – bir de emaye çaydanlık ile tenceremizi kombin edebilir miyizz

  Toptan emaye satışı yapar mısınız ve toptansatışlarınız kaç adet olur, yani ben emaye tencere istiyorum ama eski emaye tencere gibi eski emaye tencerelerden istiyorum

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba efendim. Emaye sert bir çarpma sonucu çıtlar. Ürünlerimiz çıtlasa da kırılan kısım alt tarafındaki astar bir yağ ve bez yardımı ile ovularak alttaki çeliğe ulaşılabilir ve kullanıma devam edebilirsiniz. Emaye tamiri malesef mümkün değil. Bu tarz bir atölye yok. Fabrikaların da böyle bir hizmeti yok. Toptan emaye tencere satışımız var ancak verilecek sayı oldukça fazladır. 3-5 bin set aralığında oluyor efendim. Piyasa da bulunan modellerin buna benzer set oluşturulabilecek modelleri var. Pandemi koşulları ve hammadde sıkıntıları nedeniyle şu an bazı ürün gruplarından malesef çıktık. ileride umarız tekrar bol çeşit ile hizmet vereceğiz.

 10. Şuheda Karakaş dedi ki:

  Gıda ile temas eden kısımda renkli desenler olması durumunda sağlık açısından bir sorun olur mu? Mesela porselen üzerindeki renkli desenler zamanla soluyor, uzun yıllar sonra olsa bile, bu da gıdaya da karışabildiğini gösteriyor. Emayelerdeki desenlerin de yıkandıkça, kullanıldıkça canlılığı azalır mı, yoksa bu desenler en üst tabakada değil mi? Teşekkür ederim

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhaba Şuheda Hanım,
   Emaye cam gibi bir tabaka olduğundan ve desenler ( dekal) belli bir pişirme sonrasında emaye ile pekiştiğinden ömür boyu bir koruma sağlayacaktır. ancak burada üstüne işlenen dekalin renkleri ve pişirme derecesi çok önem arz eder. Bazı firmalar maliyet açısından sadece ürünün üstüne o görseli işleme adına çok düşük ısılarda işlem yapabilirler. bu durumda aynı sonuç yaşanmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir