Blog

Emaye Yemek Takımı Sezonu

Bu makalemizde sizlere emaye yemek takımı hakkında genel bir bilgi vereceğim. Emaye ürünlerin olmazsa olmazı yemek takımlarıdır. Emaye yemek takımı sezonu da geldi çattı.

Bu emaye ürünler uzun yıllardır sofralarımızda bizlere eşlik etmekteler. Hemen hemen her evde emaye yemek takımlarına rastlamak mümkündür. Renkli tasarımlarıyla adete sofralarımıza renk katan emaye yemek takımları bizlerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Hem evinizde ailenizle hem de piknikte hep birlikte keyifleriniz için şık sunumlar hazırlayabilirsiniz. Her yerde kullanabileceğiniz bu emaye ürünler eskiden kazandığı popülaritesini tekrar kazanmaya başlıyor. Günümüz de emaye ürünlere ilgi oldukça çoktur. Aile büyüklerimiz emaye ürünleri sadece işlevsel olarak görmezler. Onlar için emaye ürünler bir nesneden çok geçmişten günümüze getirdikleri hatıra saklı ürünlerdir.

Emaye ürünler uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Ama tabi ki emaye ürünleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlarda vardır. Yere düşürmemeye ve çizilmemesine dikkat etmeniz gerekir. Emaye ürünler çizildiğinde insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Çünkü kullanılan bileşenler gıda ile temas edebilir. Emay yapılırken kullanılan malzemeler her ne kadar doğal bileşenlerde olsa da sağlığımıza zarar verebilmektedir. Özellikle emaye yemek takımlarını kullanırken çizmemeye özen göstermeliyiz. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde emaye ürünlerinizi uzun yıllar kullanabilir hatta torunlarınıza bile bırakabilirsiniz. Emaye ürünler oldukça dayanıklıdır. Kolay kolay kırılmazlar. Bulaşık makinesine rahatlıkla koyabilirsiniz. Buzdolabında saklanabilirler. Ayrıca bu emaye yemek takımları yüksek ısılara da dayanıklıdır.

Fırına girebilirler. İçerilerinde sıcak ve soğuk her türlü gıda tüketilebilir. Emaye tabakları normal tabaklar gibi kolay kırılmazlar. Ancak sert darbeler ile kırılabilirler. Emaye tabaklar bu nedenle sağlam ve dayanıklıdır. Uzun yıllar boyunca rengini korurlar. Üretilen emaye yemek takımlarının her biri ustalar tarafından elde üretilir. Her biri ustaların şaheserleridir. Emaye yemek setlerinin fiyatları da makuldür. Uygun fiyatlarla sizde emaye yemek takımı sahibi olabilirsiniz.  Emaye yemek takımları genel de 14 parçadan oluşmaktadır. Genelde 4 büyük tabak, 4 küçük tabak, 4 adet kase ve 2 adet salata kasesinden oluşmaktadırlar.

Emaye ürünler her dönemde bizlerin gözde mutfak ürünlerinden olmuştur. Bu ürünler sağlamlığı sayesinde oldukça sevilmiştir. Ayrıca şık ve nostaljik tasarımları ile her zaman farkındalık yaratmışlardır. Zaman zaman lüks bir mekanlarda da emaye yemek takımlarını görebilmekteyiz. Emaye ürünler ile yapılan sunumlar daha zarif ve şık olmaktadır. Ayrıca nostaljik tasarımları ile her zaman ilgi görmekteler. Yemeklerinizi emaye tencerelerde daha lezzetli hale getirebilir, emaye yemek takımlarıyla da sunumlarınızı daha şık bir şekil de yapabilirsiniz. Emaye yemek takımları yüksek ısılara da dayanıklıdır. Bu nedenle mikrodalga makinesinde veya fırında emaye ürünlerinizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Mutfak ürünleri, dayanıklı ev aletleri ve mutfak tezgâhı gibi birçok alanda emay dediğimiz malzeme kullanılmaktadır. Emayın tarihçesi antik yunana kadar dayanmaktadır. Tabi ki o zamanlar emay günümüzdeki amacının dışında kullanılmaktaydı. O dönemde yaşayan antik Yunanlılar emayı daha çok altın gibi değerli mücevherlerinin renk tonlarını ayarlamak için kullanmaktaydı. O zamanın emayla yapılan çeşitli eserlerinde hayvan ve bitki figürlerine rastlanmıştır. O günden bugüne kadar emay her alanda kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde evimizin her yerinde, her odasında emay ürünlere rastlamak oldukça kolay.

Emaye malzemesi dayanıklılığı sayesinde her alanda başarılara imza atmıştır. Emay dediğimiz madde birkaç bileşenin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bileşenler birleştirilip hazır hale getirildikten sonra 900 derece fırında pişirilir ve emay hazır hale gelmiş olur. Emay bir nevi kaplama ürünüdür. Genelde cam üzerine emaye kaplama yapılır ve ardından her bir emaye ürün tek tek tasarlanır. Her biri ustaların ellerinden geçerek şık görünümlere sahip olurlar. Emaye ürünlerin üzerine yapılan motiflerde uzun yıllar boyunca solma gözükmez. Tabi ki bu biraz size bağlıdır. Emaye ürünleri ne kadar özenli kullanırsanız o kadar uzun kullanırsınız. Sert darbeler haricinde kolay kolay kırılmazlar. Oldukça yüksek dayanıklılığa sahiptirler. Emaye yemek takımlarının da her biri usta ellerden geçmektedir. Her biri ustalar tarafından elde yapılmaktadır. El işçiliği ile yapılan emaye ürünler her zaman piyasadaki ürünlerden daha kalitelidir. Sizde emay yemek takımı ile sofranızda güzel bir görüntüye, şık ve zarif bir sunuma sahip olabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca size eşlik edeceklerdir.

Yorumlar

 1. Bülent Çobanoğlu dedi ki:

  İzmirde endüstriyel mutfak işi yapıyorum.Bana ulaşırmısınız

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Bülent Bey merhabalar,

   Geç cevap için özür dilerim.
   Toptan için bizimle info@emayeci.com adresinden ulaşabilirsiniz efendim.

   Esen kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir