Blog

Mutfaktaki Dostunuz Emaye Ürünler

EMAYE KUPA

Emayenin mutfak gibi kullanımda hareketlilik gerektiren alanlarda tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri malzemenin gösterdiği mukavemettir. Zaman içinde oluşabilecek aşınmaların dökülmelerin ve parçalanmaların olmaması adına bu çok önemlidir. Emaye kupalar 1100 Santigrat derecenin üstünde yapılırlar. Tek kat emaye kaplama ve çift kat emaye kaplama kupalar vardır; Tek kat emaye kaplama kupalar hafiftir ancak kırılması kolaydır yani emaye kolayca parçalanmaya müsaittir, iki kat emay kaplanmış kupalar ise tek kat emaye kupalara göre daha dayanıklılardır ve uzun süreli kullanım için en iyi seçeneklerdir. Pigmentasyonu yüksek, taşma yapmamış desenlere sahip ve dayanıklı baskılar elde etmek için iki katlı emaye kupalara ihtiyaç duyarız çünkü çok yüksek sıcaklıkta fırınlanması gereken renkler de kullanılırız.

Emaye kelimesi “emay ile korunan” anlamına gelmektedir. Emaye kupa, bardak konusunda bilgi vermeden önce emay malzemesi hakkında fikir sahibi olmamız şart. Emay bir kaplama malzemesi olup ürünlerin farklı renklere bezenmesi ve daha uzun sürelerce kullanılabilir kalması için kullanılmaktadır. Emay maddesi: kurşun oksit, boraks, silisyum, soda ve renk verici metal oksitlerin bir araya getirilmesiyle oluşur. İyi ve dayanıklı baskılar için iki katlı emayeye ihtiyaç duyduğumuzu ve çok yüksek sıcaklıkta fırınlanmaya uygun renkleri kullanırken yine çift katlı emaye arayışına giriyoruz bu nedenle baskıda süblimasyon kaplama yerine emaye ile bir kaplama olduğunu anlıyoruz. Kaplaması kendisiyle bir olan emaye kupalarda çizilme imkanı yoktur, kamp ateşinde erimez, zamanla solmaz, sararma yapmaz aslında anlayacağınız şu ki; baskıyı silmenin tek yolu kupayı parçalamaktır. Önceki çağlardan beri kullanılan bu malzeme güvenilirdir.

Emaye eşyalar yeniden her yerde. Asırlık mutfak gereçleri butiklerde, genel mağazalarda, yaşam tarzı bloglarında, macera kıyafetlerinde ve kitlesel pazar perakendecilerinde boy gösteriyor. Görünüşe göre herkes, bir zamanlar fakir bir adamın seramiği olarak kabul edilen dayanıklı, hafif teneke kutudan bir parça istiyor. Greta Hollar, “Duygusal ama aynı zamanda işlevsel” diyor. “Bu kadar uzun süredir kullanmamızın bir nedeni var.”

Emaye kaplar bulaşık makinesi, fırın (260 Santigrat dereceye kadar), set üstü ocak ve ızgarada da kullanılırlar. Temizliğinin kolaylığı da avantajlarından biridir. Yoğun kullanımda kenarlarda çatlama olabilir; Endişelenme, bu çekiciliğinin bir parçası. Gıda açısından da tamamen güvenilirdir ancak dikkat edin, emay kaplama bir ürünü mikrodalga fırında kullanmanız sağlıklı olmayacaktır. Kaplamada kullanılan metallerin karışımı mikrodalgalar tarafından sağlığa tehdit oluşturabilecek tipte karşılanabilir.

EMAYE KAPLAMANIN KUPADA TERCİH EDİLMESİNİN NEDENLERİ

1-Estetik görüntüsüyle sadeliği ve şıklığı bir arada sunması.

2-Güçlü, kolay aşınmaz yapısı.

3-Dokunulduğunda verdiği pürüzsüz hissin kullanımda sağladığı kolaylık.

4-Sağlıklı ve güvenilir olması.

5-Korozyon direnci avantajı sayesinde korozyonu önler.

6-Pigmentli renk seçenekleri ve renklerin uzun ömürlülüğü.

7-Mikrop barındırmaz, kolayca temizlenir. (Pürüzsüz yüzeyi temizlemede de büyük avantaj sağlar.)

8-Alkalilere ve asitlere karşı dirençlidir, bozunum yapmaz.

 

EMAYE KUPADAN SICAK İÇECEK TÜKETMEK SAĞLIKLI MIDIR ?

En başta da dediğimiz gibi emaye son derece güvenilir ve sağlıklıdır fakat mikrodalga kullanımına uygun değildir. Isıtma işlemini mikrodalga fırında yapmadığımız sürece içeceğin sıcaklığı kaplamada kullanılan malzemelerde ayrışmaya sebep olmayacaktır.

EMAYE KUPA KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Aşırı sıcaklık değişikliklerinin hasara neden olabileceğini unutmayın; bu nedenle, ısıtmadan, soğutmadan veya yıkamadan önce ürününüzün oda sıcaklığına dönmesine izin verin.

 

Emaye Kupa için Temizleme İpuçları

Emaye eşyalarınızı sirke, sert aşındırıcı maddeler veya deterjanlarla temizlemeyin.

Emaye eşyalarınızı iyice kurulayın !

Emaye korozyona karşı direnci yüksek bir kaplama üründür fakat yine de yıkadıktan sonra, emaye kapları içini ve dışını iyice kurulayın, çünkü su, özellikle metalin açıkta kalan bir alanı varsa korozyonu teşvik edebilir.

EMAYE KUPADA SÜBLİMASYON KAPLAMA TESTİ

Testin birinci aşamasında firma bu kupaların çalışanlar tarafından tornavidayla kazınmalarını deniyor ve baskının çok çabuk çıkartılabildiğini kaydediyor.

İkinci aşamada kupaları birkaç saat su dolu bir kaba koyuyorlar baskılı süblimasyon kaplamanın çıktığını gözlemliyorlar.

Testin üçüncü aşaması olan kamp ateşine kupa koymayı denemiyorlar bile çünkü bu kupaların 200 santigrat civarı bir sıcaklıkta kaplamanın dayanıksızlığı da göz önüne alınınca başarısız olacağı açıkça görülmekte.

Testin son aşaması olan dördüncü aşamada ise kupalar gün ışığında bir süre bekletiliyor ve sararma yapıp yapmadığı izleniyor fakat bu aşamada da hüsran bir sonuçla karşı karşıya kalıyorlar bunun nedeniyse süblimasyon cilasının UV ışınlarına dayanıklı olmamasıdır.

Bu testten çıkaracağımız sonuç kuşkusuz tek kat emayede süblimasyon kaplamanın son derece dayanıksız ve kalitesiz olduğudur.

 

EMAYE KUPA YAPIMINDA ÖBÜR METODLAR

Piyasada, özel emaye kupalar yapmak için kullanılan birkaç başka teknik de vardır.

Tasarımları lazerle işlenmiş kupalar vardır. Bu yöntem için lazer, daha sonra mat etkiye sahip olan pürüzsüz emaye kaplamayı yakar.

Aceleniz varsa bu iyi bir yöntemdir çünkü lazer kazıma günümüzde çok yaygındır, ancak kazıma nedeniyle emayeyi kırmak daha kolaydır.

Ayrıca bu yöntemle sadece siyah renkte tasarımlara sahip olmak mümkündür.

Vinil çıkartmalı kupalar da var. Vinil ucuz olduğu ve kesiciler birçok evde olduğu için bu en uygun yöntemdir, ancak bu kupalar çok defa kullanıma ne kadar uygundur tartışılır.

Kendin yap ‘baskılı’ emaye kupalar, sharpie kalemleri ile yapılır ve basit bir mutfak fırınında pişirilir. Bu, küçük ev projeleri veya çocukları eğlendirmek için iyidir, ancak tasarımları hurdaya çıkarmak oldukça basittir.

Çoğu zaman süblimasyon cilası olan alüminyum kenarlı kupalar olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bir süre kullanıldığında, pasın oluştuğu yerler de ve bıyıklı erkekler için unutulmaması gereken bir gerçektir – dikkatli olun, sakalınıza, bıyığınıza yapışacaktır.

Emaye Çorba Kupası Asker Yeşili

Tabii ki aceleniz varsa ve kendinize özel emaye kupanızı yapmak istiyorsanız, bunu evde markörler ve vinil çıkartmalarla kendiniz yapabilirsiniz veya yaklaşık 30 dakikada süblimasyon kupası yapabilen en yakın matbaaya gidebilirsiniz, ancak giderseniz kaliteli ve uzun vadeli bir ürün bekliyorsanız sizi bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz.

 

EMAYE KUPAYA FİYAT PERFORMANS BAKIMINDAN YAKLAŞIM

Emaye kupalar; seramik, porselen, cam vb. Kupalara göre bir tık daha pahalı olabilir fakat onlardan daha dayanıklı, parçalanması daha zor, uzun yıllar minimum deformeyle kullanıma uygun, sağlıklı olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca sade ve şık duruşu yüksel pigmentleri belli eder malzemesiyle renklerin canlı görünümüne olanak veren yönünü de bir kenara atamayız.

Son yıllarda endüstriyel tasarımda her tüketim ürünün ya ortaya çıkış sebebi ya da tasarımında belirleyici etken olan “geri dönüşüme uygun mudur?” sorusu emaye kupalar için de sorulduğunda açık ve netçe söyleyebiliriz ki gerek uzun yıllarca kullanıma müsait kalması gerekse atık plastik oluşturmaması bu alanda çok değerli yapıyor ürünü. Dünyamızı çok büyük oranda kirleten plastik, pet bardaklardan veya porselen, seramik

  • (kırılması kolay) bardaklardansa gönül rahatlığıyla emaye kupaları tercih etmenizi önerebiliriz.

60’lardan sonra böylesine kapsamlı bir modaya ayak uydurma isteği de sizi emaye kupa kullanımına yönlendirebilecek bir başka neden olabilir tabii.

Uzun yılların aradan geçmesiyle zaten asırlardır kullanılan bu kupalar tekrardan popüler hale geldi. Sadece kupa yönüyle değil kapı tokmağından tencereye kadar uzanan ürün yelpazesiyle evlerin, mekanların hatta dış cephe süslemelerinin farklı yerlerinde göz dolduran emaye ürünler moda olarak dört bir yanımızı sardı. Şikayet etmiyor aksine kullanımda sağladığı avantajlar dolayısıyla memnun kalabiliyoruz.

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir