Blog

Emaye Emekçileri Emaye Ustaları

EMAYE USTALARI

İşin ehli olan emek yoğun ürünlerin yaratıcılarına gelmeden önce, oluşturdukları sanatın ne olduğu ve ne anlam ifade ettikleri ile ilgili bir şeylerden de bahsetmezsek olmaz. Son birkaç yıldır malumunuz emaye mutfak eşyaları yeniden bir doğuş yaşıyor. Ve ister inanın ister inanmayın bundan yıllar evvel hangi teknikle yapılıyorsa aynı şekilde üretilmeye yani geleneksel üretim şeklini koruyor. Tabii burada teknolojinin getirdiği bazı farklılıklar ve makineler emaye ustalarımızın yardımına koşmuyor değiller. Bunun yanında belli standartları ve prosedürleri de uygulamak ve bunun güvenliğini de sağlamakla mükellefler üreticiler.

Bu aşamada tüm emaye mutfak ürünleri üretilirken belli aşamalardan geçmektedirler.

Mine nedir?

Emaye, toz camın bir alt tabakaya kaynaştırılmasıyla üretilen bir malzemedir. Katkı pigmentleri ile pişirilir. Çelik elemanların emaye ile kaplanması, temel malzemeyi pastan korur, eşyaya hoş bir estetik kazandırır ve mutfakta emaye kullanıldığında sağlık ve güvenliği garanti eder. Dayanıklılığı, yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 850 ° C) pişirmenin sonucudur. Bu, onu sadece dayanıklı kılmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir ocakta (indüksiyonlu ocaklar dahil) kullanıma uygun hale getirir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir hale getirir. Emaye Ustası.

Emayenin avantajları

Emaye ilk öncelikle zamansız bir üründür.Dondurucuda, fırında direk ateşte ve kamp ateşinde dilediğiniz her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Temizlenmesi çok kolaydır.Asla toksit değildir. Üretiminde herhangi bir zehirli madde kullanılmamıştır.El yapımıdır.Aşınmaya ve paslanmaya ayrıca UV’ye dayanıklıdır.Kullanımı oldukça pratik ve sağlığınız için son derece güvenlidirler.

Şenlik ateşine neden bir tür emaye eşyayı güvenli bir şekilde koyabileceğinizi, ancak diğerlerini koyamayacağınızı biliyor musunuz? Tüm emaye kupalar neredeyse aynı göründüğü için farkı hiç merak ettiniz mi? Bazı üretim yöntemleri burada anahtardır. En kaliteli çelikten yapılmış kupalar ve en son emaye tabakasına pişirilen seramik çıkartmaları emaye ustaları özenle kullanıyorlar ve bunların hepsi onları en değerli ve kullanışlı emaye kapları yapıyorlar!

Peki Emaye Ustaları emaye üretimi sürecini nasıl yapıyorlar?
Emaye üretimi iki ana aşamaya ayrılmıştır.
  • Metal işleme.

İlk olarak sac metal, ayrı halkalar halinde kesilir. Daha sonra çanağın gövdesini oluşturmak için yüksek basınçta preslenir. Tutamaklar veya jantlar gibi metal parçalar daha sonra alınır ve metal formu tamamlamak için birbirine kaynaklanır …

Metal kalıbı emayelemek – bu aşamada birkaç ayrıntı daha var.

Topraklama : Burası, malzemeyi dış katmana hazırlamak için bir temel kaplama ile kaplandığı yerdir. Bunu takiben ürün kalite kontrol ekipleri tarafından denetlenir. Bu aşamayı geçerse çok yüksek sıcaklıklarda pişirilebilir. Herhangi bir kusur olmadığından emin olmak için pişirilmeden sonra bir kez daha incelenir.

Emaye Kaplama : Emayelemenin ikinci kısmı, tasarımınızın gerçekten hayat bulduğu yerdir! Emaye ustası bu yeri iyi bilir. Burası yemeğin biraz renk aldığı yer. Bu, ürüne gerekli estetik ve pratik özelliklerini verir. Ürünün iç ve dış renkleri farklılık gösteriyorsa öncelikle iç ceketi uygulanır. Kuruduktan sonra ağzına özel bir emaye uygulanır. Bu alanı korumak için özel olarak yapılmıştır ve özellikle dayanıklı olması gerekir. Ürün daha sonra başka bir titiz incelemeden önce bir kez daha pişirilir (tüm yüksek üretim standartlarının karşılanmasını sağlamak için bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.)

Dekorlama : Tüm bunlardan sonra ürünler eğer logo ve benzeri herhangi bir görsel ile süslenmesi gerekiyorsa, dekorasyon da zaman alan bir süreçtir. İlk olarak dekal çıkartma elle uygulanır. Daha sonra tabii ki önce kurutulmalı ve çok yüksek sıcaklıklarda (bir kez daha!) Pişirilmelidir. Son bir kalite kontrolden sonra ürünler ilgili birimlere aktarılır.

Emaye eşyalarınızı nasıl kullanmalısınız!

İşte size bu birbirinden değerli emaye eşyaları uzun yıllar kullanmanız için birkaç tavsiye.

* Emayeyi  indüksiyonlu ocakta, gazlı veya elektrikli ocakta, fırında, kamp ateşinde, bulaşık makinesinde, buzdolabında veya derin dondurucuda kullanabilirsiniz.

*Çay veya yiyecek emayeyi lekeleyebilir . Bu doğal bir süreçtir, bu yüzden bu olduğunda endişelenmeyin.

*Emaye, çok fazla hayatta kalabilen sert bir malzemedir. Ancak, büyük bir baskıya maruz kalırsa kırılacaktır (tıpkı cam gibi). Emaye eşyalarınızı özellikle sert bir yüzeye atmayın .

* Aşındırıcı temizlik pedleri ( scotch brite yeşil yüzeyi vb.) veya kumlu sabun tozları kullanmayın.

* Mikrodalgada kullanmayın .

* Emaye kaplar çelikten yapılmıştır ve bu nedenle  ısıyı diğer kupalara göre daha iyi iletir . Bu yüzden içlerindeki içecekten daha sıcak bile hissedebilirler. Dikkatli olun.

* Hasarlı emaye kapları  sıcak yiyecek ve içecekler için kullanmayın . Çelik ile son renkli emaye arasında tabakları veya diğer emaye ürünleri korumaya yarayan ve yiyecek veya içeceklerinizle temas etmemesi gereken katmanlar vardır. Normalde bu kısım astardır ama yine de dikkat etmek gerekir.

Emaye Tatlı Tabağı 17 cm

Emaye Tatlı Tabağı 17 cm

İşte bu denli itina ve özen gerektiren, sağlığın ve hijyenin ön planda olduğu bir ürünü el ile üreten ustalarımızın bizim sofra ve mutfaklarımıza gelinceye kadar uğraştıkları ürünler ve üretim aşamasına da kısmen değinmiş olduk. Emaye üretimi daha ziyade ege bölgesindeyken şimdilerde Anadolu’nun birçok ilinde farklı kalitelerde emaye usları tarafından özenle üretilmeye devam etmektedirler.

Emaye ile kalın, sağlıklı kalın.

Emaye Ustaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir