Blog

Emaye ve Şehr-i İstanbul

EMAYE İSTANBUL

Gerek nüfusu gerekse konumu itibariyle İstanbul tartışmasız dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesidir. Ortasından deniz geçen bildiğim kadarıyla başka bir şehir yok. Nehirlerin kenarları ve deniz kenarları milattan öncesinde bile medeniyet kurmak için insanların tercih ettikleri yerler olmuştur. İstanbul da bu konumu itibari ile birçok kez farklı medeniyetlere başkentlik yapmış. Sosyokültürel açıdan da son derece zengin bir yapıya sahip kent haline gelmiştir. Deyim yerindeyse İstanbul 24 saat uyumayan kentlerden bir tanesidir. Gerek nüfusu gerek iş olanakları ve pazara ve Avrupa’ya yakınlığından dolayı son derece stratejik bir konumda bulunan şehir ticaretin başkenti olma özelliğini de barındırmaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde en kalabalık ve yoğunluk olarak nüfus yoğunluğu en fazla olan şehir, gerek eski mimari yapıları ve tüm güzellikleriyle birlikte turistlerin de uğrak yeri olduğundan , ciddi anlamda bir pazar yeri olma özelliği gösteriyor. Haliyle pazara yakın olmak için de İstanbul ve çevresinde bir çok üretim yeri bulunmaktadır. Özellikle Anadolu yakası doğu ilçelerinde ve tam tersi Avrupa yakası batı ilçelerinde a dan z ye birçok farklı sektöre yön veren işletme ve imalathaneler bulunmaktadır. Aynı zamanda Kocaeli ile ve Tekirdağ ile bazı ilçeler iç içe olduklarından artık bir fark gözetilememektedir. Üretimden ziyade İstanbul’da emaye denince bu çevre illerde üretilenlerin dışında eskilerden beri bilinen İstanbul’un simgesi haline gelmiş Eminönü’nde birçok satış yeri vardır. Özellikle ülkemizde ege bölgesinde başlıca üreticiler olmasına rağmen büyük ölçekli üretim yapan firmalar aynı anda bazı üretim tesislerini İstanbul’a taşımışlardır. Bu sayede başta Avrupa yakası olmak üzere İstanbul’unda birçok yerinde satış noktalarıyla birlikte emaye satış yerleri mevcuttur. Bunlar bazen lüks mağazalarda bazen de toptan satış yapan firmalarda bulunabilmektedirler.

Peki emaye ama hangi emaye?

Emaye, yeme içme sektöründe daha ziyade mutfak ve sunum ürünlerinde ili ana gruba ayrılıyorlar.

1- Kordonlu Emaye

Daha ziyade “horeca” grubuna hitap eden. Yani Otel, kafe ve restorant tarzı gıdaların sunulduğu ve servis edildiği mekanların tercih ettiği. Kaplanan materyalin et kalınlığının kısmen daha kalın olduğu ve üzerindeki kaplamanın daha fazla olduğu kendinden kıvrımlı olan emaye ürünlere kordonlu deniyor. Bu emayeler ekstradan kaplanan metal çubuklara yıkanma esnasında gevşeyip mikrop ve diğer malzemelerin üremesine olanak vermedikleri için bu sektörler için tercih sebebidirler. Teflon kaplı bir tavayı aşırı ısıtırsanız, zehirli dumanlar açığa çıkabilir. Ancak emaye seramik tencere içindeki kimyasallar yüksek sıcaklıklarda parçalanmaz ve bu da onları yemek pişirmek için güvenli bir seçim haline getirir. Birçok emaye tencere ve tava, hem ocakta hem de bir fırının içinde yemek pişirmek için özel olarak tasarlanmıştır, bu da onları çeşitli tarifler için iyi bir seçim haline getirir. Yüksek kaliteli emayeleri mağazamızdan ya da perakende satış sayfamızdan satın alabilirsiniz.

2- Zırhlı Emaye

Daha ziyade ev kullanımı için üretilen zırhlı emayeler ağız kısımları ekstra bir çember geçirilerek üretilen ürünlerdir. Bunun nedeni üretilen emaye ürünlerin tekrar bir işlemden geçmeden ağız kısımlarına çember geçirilmesi anlamına geliyor bu da hem pişirilme aşamasında kolay üretilme anlamına geliyor hem de maliyet açısından ve kolay üretilme adına işletmelerin tercih sebebi oluyorlar. Belki diğerine nazaran daha ince metal üzerine daha az emaye ile kaplansa da her iki ürün de son derece kullanışlı ve sağlıklı çözümler olarak İstanbul’da birçok noktada satışı yapılmaktadır.

Ticaretin kalbi İstanbul dedik ancak onun da merkezi İstoç toptancılar merkezi diyebiliriz. Orada her şeyi bulabileceğiniz toptancı, ara toptancı gibi birçok işletme ve ürün bulabilirken; oldukça büyük bir kent olduğundan İstanbul’un farklı noktalarında bazı firmaların ve markaların satış noktaları yayılmış durumdadırlar.

Bunların arasında İstanbul Emayeci de piyasada adını duyurmaya başladı tabi ki. Farklı birçok marka ve çeşide her geçen gün daha fazla yer vermeye çalışan işletme, bu sektörün ilerisi için çok büyük umutlar beslediğinden, daha hırslı bir şekilde yatırımlarını yapmaktadır.

Her sektörde ve dünyanın birçok yerinde olduğu gibi emaye sektörü de uzun yıllar dışa bağımlı bir haldeydi. Çok fazla ithal ürün çöplüğüne dönen ülkemiz, nüfus artışı gelirlerinin modern çağa az da olsa ayak uydurması ve bazı müteşebbislerde bulunması sayesinde ve makine alımı ile üretim alanlarını da genişletmiş oldu. Buna paralel olarak üretim ve yurtdışına satışlarda da gözle görülür artışlar oldu. Eğer belli bir yüzde ile üretim ve satış grafiği çıkarmamız gerekseydi. Yine İstanbul Emaye gerek dış ticaret firmalarıyla gerek promosyon ve benzeri ürün satışı yapan firmaların da ağırlığıyla emaye satışlarında yine bir numaraya otururdu.Sürekli emaye satışı ve İstanbul’u zikrediyoruz ancak tabiki diğer illerdeki emaye üretim ve satış noktalarını göz ardı edemeyiz. Konya, kayseri, Afyon ve denizlideki üreticiler bu pazarın can damarını oluşturuyorlar.

Emaye satın aldınız peki kullanımı ve bakımı için de bir şeyler söylemek gerekirse şu şekilde efendim.

Paslanmaz çelik takviyeli 3 kat yapışmaz yüzeyi yağsız kullanıma uygun olup sağlıklı beslenmenize yardımcı olur.

Çelik gövdenin; porselen emaye, özel emaye ve 3 kat yapışmaz kaplaması sayesinde ısıyı yayarak daha lezzetli pişirir.

Kısık ateşte pişirme özelliği sayesinde enerji tasarrufu sağlar.

Her türlü pişirme yüzeyine uygundur.

Paslanmaz çelik tel kulplar fırında kullanılır.

Buhar delikli cam kapağı görsel zenginlik ve yemeğinizin pişme durumunu görmenizi sağlar.

Metal spatula kullanılabilir, çizilmez.

Canlı renkleri ve desenleri solmaz.

Porselen emaye dış yüzeyi kararmaz, leke tutmaz.

  1. Bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Yapışmaz ürünlerde her kullanım öncesinde ürünün yapışmaz iç yüzeyinin havlu kağıt veya benzeri materyal ile sıvı yağ damlatılarak silinip kullanılması ürünün daha uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Zira yıkama esnasında kullanılan temizleme tuzları ve deterjanları, ürünün iç yüzeyinin yapışmaz özelliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Emaye Bisküvi Kutusu Mavi

Emaye Bisküvi Kutusu Mavi

Emaye ürünlerde her kullanım öncesinde iç yüzeyi ıslatarak kullanmanız ürünün uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Bu uygulama hayvansal gıdaları pişirme esnasında emaye yüzeye yapışmasını engelleyecektir. Örnek; süt ve et gibi ürünler ıslatılmamış emaye yüzeye yapışma ve sarma gibi olumsuz sonuçlar gösterebilir. İstanbul Emaye her zaman.

Emaye Eşyayla Ocakta Pişirme

Emaye eşyalarınızı ocakta kullanırken, yüzeyi pişirme sıcaklıklarına getirmek için düşük ayarda önceden ısıtın. Emaye kapların ısınması diğer pişirme kaplarına göre daha uzun sürer, bu nedenle sabırlı olun. Ön ısıtmadan önce tencereye bir kat yağ, birkaç inç su veya pişmemiş yiyecek ekleyin. Boş emaye kapların ısıtılması, emaye kaplama için zararlı sıcaklıklara neden olabilir. Emaye kaplar düşük ısıdan ısındığında ısıyı istediğiniz gibi artırabilirsiniz. Emaye kaplarla ocakta pişirme, yiyecekleri kızartmak, sote etmek, haşlamak, kızartmak, buğulama, buğulama ve kaynatmak için kullanışlıdır. Emaye kaplar eşit ve yavaş ısındığı için normal pişirme kaplarına göre daha az karıştırma gerektirir.

Fırında Emaye Eşyaların Kullanılması

Emaye kapta pişirirken, kavururken, buğulama yaparken veya kızartırken, her zaman yiyecekleri önceden ısıtılmış bir fırına aktarmadan önce tencereye koyun.

Çoğu emaye kap, en az 500 Fahrenheit dereceye kadar fırında güvenlidir, ancak fırındaki pişirme kaplarına zarar vermediğinizden emin olmak için üreticinin bakım talimatlarını kontrol edin. Yiyecekleri emaye kapta pişirirken, tavada yağ varken ocağın üzerindeki tencereyi önceden ısıtın ve broylerin ısısına tabi tutun.

Emaye Eşyaların Temizlenmesi

Emaye eşyalarınızı temizlemeden önce, oda sıcaklığına dönmesine izin verin – bu, eğilmeyi önler ve tencere ömrünü uzatır. Emaye eşyalarınızı temizlemek için çelik yün veya diğer aşındırıcı maddeler kullanmayın. Bunun yerine, bir sünger veya deterjanlı plastik bir tencere temizleyici kullanın. Yapışmış yiyecekler için, emaye kapınıza su ekleyin ve 30 dakika veya yiyecekler plastik bir aletle sıyrılıncaya kadar kaynatın.

İstanbul’da hangi platformda olursa olsun nereden satın alırsanız alın, mutfaklarınızda pişirme adına bulabileceğiniz en sağlıklı çözüm tartışmasız İstanbul emaye mutfak ürünleridir.

Sağlıkla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir