Blog

Sağlıklı Emaye Tabaklar

Emaye Tabakv

Güzel ülkemizin sınırsız endemik bitkileri ve çok fazla tarımsal mahsül seçenekleri ile birlikte son derece zengin bir mutfak kültürü var. Doğal güzelliklerinin yanında bu eşsiz coğrafyanın bize sundukları nimetler tabii ki sadece yiyecek ve içecekten ibaret değil. Bu zengin kaynakların ve mutfak kültürünün bizim mutfağımıza yansıması ve bunların sunumu ve ayrıca servisi de ayrı bir sanattır.

 

Güzel yiyecekler ancak güzel sunuldukları zamanlarda ve sağlıklı olduklarında değerlerine değer katılır. Biz bu durumun tam da o noktasına değineceğiz. Yiyeceklerin sağlıklı koşullarda ve sağlıklı ekipmanlarda pişirilip sunulması da o yiyeceğin doğal olması kadar önem arz etmektedir. Emaye mutfak ürünleri bu aşamada diğer tüm pişirme ve sunum ürünlerinin çok ötesinde bir üründür.

 

Ülkemiz, dünya genelinde yaşanan son olaylar ve öncesinde dahi sağlıklı beslenme trendlerini yakinen takip edip uygulayan bir ülke konumundadır. Bunun başlıca sebebi – turizm ağırlıklı bir gelişme içerisinde olması ve bazı gelişmelere çok çabuk adapte olması diyebiliriz. Emayenin evvelden beri demir döküm ürünler üzerine kaplanması ile birlikte dünya mutfaklarında eski yerini nispeten almasıyla başlayan süreç, tamamen emaye kaplama horeca grubuna yönelik üretilen emaye tabak, emaye sofra ve sunum ürünleri ve renkleri ile apayrı bir canlılık getirdi.

 

Gıda ile özleşmiş oksit sarı çizgili emaye tabak içerisinde sunulan herhangi bir gıda ürünü sizi cezbedecektir. Kahvaltı sunumunda yine küçük sosluk reçellikler içerisinde atıştırmalıklar iştahınızı kabartacak, sofraya o birbirinden güzel renkleri ile canlılık katacaklardır. Kamp ortamında kendinize 2 kişilik emaye setler oluşturmak isterseniz sınırsız seçenekleriniz olduğunu bilmenizi isteriz. Bu aralar mermer desenli emaye tabaklar moda – ama siz sadelikten yana iseniz ya da desenli modeller ilginizi çekiyor ise, emaye tabak ve servis sunum ürünlerinde tüm bu seçeneklere kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

 

Peki emaye son zamanlarda neden bu kadar popüler oldu ve sofralarımızdaki yerlerini tekrar aldılar derseniz, onun hakkında da iki kelam etmek gerekir. Kötü bakteriler ile uğraştığımız ve sağlığın her zamankinden daha fazla ön planda olduğu son yıllarda, hijyen, sağlıklı beslenme ve veganlık son derece artmış durumda. Bunun yanında tabii bir de beslenme ve yaşam kalitesi. Her zaman dediğimiz gibi medya ve özellikle sosyal medyanın hayatımızın içine bu denli nüfus ettiği bu zamanlarda bazı şeyler çok daha ön plana çıktılar. Yediklerimiz ve içtiklerimiz üretim aşamasında maalesef eskisi kadar sağlıklı koşullarda maddi kaygılardan dolayı üretilemiyorlar. Bununla birlikte sağlıklı besinler ve pişirme ve sunum aparatlarının da aynı kaderi paylaştığı söylenebilir. Haklı olarak insanlar en azından yiyeceklerini daha sağlıklı olan emaye tencerelerde pişirmek ve bunları

Emaye Tabak

Emaye Tabak

larda servis edip yiyeceklerini bu şekilde tüketmek istiyorlar. Çünkü gerçekten daha sağlıklısı yok. Aileler çocukları için daha uygun olanları araştırıp buluyorlar ve bu sayede belki de unutulmaya yüz tutan emaye mutfak ürünleri tekrar sofralarımızdaki yerlerini tekrardan aldılar. İşletmeler de bunları fırsata çevirip çok daha fazla renk ve sunum çeşitleri olan emaye tabakları servislerinde kullanmaya başladır.

 

Sizi çok fazla veganlığa itmek istemesem de yine de şu ara sağlıklı ve doğru beslenme şekline en doğru yaklaşım o adres gibi durduğundan ve size iyi geleceğini düşündüğümden küçük bir tarif paylaşmak istiyorum.

 

 

Smoothie Kasesi

 

Smoothie kaseleri büyük bir kahvaltı trendi olarak ortaya çıkmıştır ve meyve ve sebze alım miktarını artırmak isteyenler için iyi bir vegan seçenektir. Favori meyve ve sebzelerinizi bitkisel süt, su, tohumlar, kabuklu yemişler ile karıştırın. Bu karışım için emaye 16 cm renkli kaseler son derece uygun olacaktır. Doyurucu kahvaltı seçeneği için aşağıdaki tarifimizi deneyin.

 

 

Yeşil İyilik Smoothie Kasesi

 

 

İçindekiler:

 

¼ avokado

1 avuç dolusu ıspanak

½ muz

200 ml bitkisel süt

1 avuç buz

Çiya tohumu, ahududu, granola vb. seçtiğiniz malzemeler

 

 

Yapılışı:

 

Tüm malzemeleri yoğun ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Bir kasenin içine dökün ve seçtiğiniz malzemeleri ekleyin.

Kaseyi kaşıklayın ve tadını çıkarın!

 

Bu ve benzeri birçok tarife internette kısa bir arama ile ulaşmanız mümkün. Sağlıklı bir beslenme için öncelikle emaye mutfak ürünleri tercih edin.

 

Sağlıkla, esen kalın.

 

 

 

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir