Blog

Yemek Yemek Bir Kültürdür

Emaye Mutfak Ürünleri

Yemek yemek bir kültürdür. İnsanlar ev dışında da bazen bir iş nedeniyle, yıl dönümlerinde ya da ailecek sosyalleşme adına restoran, kafe ya da otel restoranlarında bir araya gelirler. Tercihlere göre çok farklı türlerde uzmanlaşmış bu mekanlarda damak tadınıza uygun yemekleri bulmak hele ki büyük şehirlerde daha olası bir durumdur. Hepsinin ayrı ayrı kendilerine has sunum ve şekilleri mevcut. İçkili ve içkisiz tercih edebileceğiniz bu işletmelerde tüm yemeklerin bir de öncesinde, beraberinde ve sonrasında bu yemeklere eşlik eden sıcak ve soğuk mezeleri de mevcuttur.

En az yemekler kadar fazla çeşit ve bir o kadar da lezzete sahiptirler. Genellikle ülkemizde içkili mekanlarda ve özellikle deniz mahsülleri ile anılsalar da; bugün zincir restoranlar içerisinde yerini almış bir ciğerci restoranına gitseniz size en azından yemekleriniz gelmeden 5 ila 10 çeşit meze gelecektir ikram olarak. Daha ziyade Akdeniz mutfağı olarak tabir edilen ve ülkemizde tüm yemek grupları ile birlikte servis edilen mezeler, tatlarının yanında sunumları ile de ön plana çıktılar son zamanlarda. Bugün sosyal medyanın da ön planda olması sunumun önemi ve dünya mutfağının ülkemizin de içinde bulunduğu sağlıklı yaşam ve sunumların ön planda olmasıyla birlikte şeflerin sunum için kullandıkları materyaller de sürekli değişiklik göstermekte. Bu aşamada dünyaca ünlü şeflerin Jamie Oliver gibi ülkemizdeki zincir restoranların şeflerin tercihi de sağlıklı yemek pişirme ve sunum amaçlı emaye mutfak ürünleridir. Emaye meze küvetleri, emaye fırın tepsisi dolaplardaki ve fırınlardaki yerlerini alırken emaye meze tabakları ve emaye servis sunum tabakları da masalardaki yerlerini tekrar geri aldılar.

Mutfak eşyaları söz konusu olduğunda birçok klişe laf vardır bunların en yaygın olarak kullanılanı da son zamanlarda yapışmaz yüzeyli ve en sağlıklı pişirme ve sunum yapılan mutfak eşyalarıdır. Bu konuda uzun zamandır yerli üretimi olan emayeci emaye pişirme grubu ve emaye sofra servis grubunun yeri tartışılmazdır.

Bu ürünlerden maksimum fayda sağlamanız ve bilgi sahibi olmanız adına bazı şeylerden bahsetmek istiyoruz.

YAPIŞMAZ YÜZEY

“Yapışmaz” kavramını tartışırken, birçok kişi otomatik olarak nihai yapışmaz mutfak eşyaları olarak kendi adına bir isim oluşturan materyal olan Teflon’u otomatik olarak düşünecektir. Teflon, 350ºC ve PTFE’nin üzerindeki herhangi bir şey solunduğunda ciğerlerimize zarar verebilecek partikülleri ve diğer gazları serbest bırakır. Bu, yapışmaz tavalar için Teflon’un geri tepmesine neden oldu, çünkü yüksek derecede toksik kimyasal yapısı, yemeklerimizi ne ile pişirdiğimizi merak etmemize sebep oluyor.

Teflon’un alternatifi anotlanmış alüminyum. Çoğumuz alüminyumun ne olduğunu biliyoruz, ancak anotlama işlemi bu malzemeyi değiştiriyor; bu da metalin doğal oksit kaplamasını oluşturan, sert, çizilmeye karşı dayanıklı ve tabii ki yapışmaz hale getiren bu malzemeyi değiştiriyor.

Emayeci, emaye ürünleri çelikten imal edilmiş, üstleri parlak ve pürüzsüz porselen emaye ile sırlanmış kaplanmıştır. Porselenin kendisi doğal kilden imal edilmiş ürünler son halini alabilmesi için fırınlanmış ve üzeri emay ile sırlanmıştır.

Bundan başka Borosilikat Cam, pyrex ve slikon pişirme grubu yer almaktadır. Bunların imal edilebilmesi ve yapışmaz yüzey kazandırmak için de birçok farklı kimyasal kullanılmaktadır. İşte sırf bu beş malzemeyi karşılaştırdığımızda bile tamamen doğal elementlerden elde edilen emaye ürünleri tercih nedenimiz anlaşılacaktır.

ÜRÜN TEMİZLİĞİ

Emaye ürünlerin belli bir süre kullanımı sonrası camsı yüzey üzerinde gıdaların oluşturduğu sarımtırak bir leke oluşabilir. Katı sabunu lekeli yüzeye sürdükten sonra yaklaşık yarım saat sonra yumuşak bir sünger ile sürtüp su ile duruladığınız zaman emaye ürününüz eskisi gibi parlak bir yüzeye kavuşacaktır.

Bir farklı temizleme yöntemi ise lekeli yüzeyin üzerine bir tutam tuz ve tuzun üzerine limon suyu sıkıp hafif bir macun elde edilip yumuşak yüzeyli bir süngerle o bölge hafifçe ovulur ve ılık su ile temizlenir.

Son söz olarak doğadaki en saf materyallerden imal edilen emaye mutfak eşyalarımız, içerisinde pişirip sunduğunuz gıdaların tadını oldukları gibi muhafaza edeceğinden, her zaman ilk tercihiniz emaye ürünler olmalıdır.Nostaljik yapılarını koruyarak günümüz koşullarıyla birleştirilen emaye fırın kaplarında pişirilen yemekler daha lezzetli, emaye tepsiler ve emaye meze tabaklarında sunulan yiyecekler daha şık.

 

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir