Blog

Emaye Eşyalar

Emaye Eşyalar

Emaye Eşyaların Tarihçesi ve Faydaları

 

Gerek antika meraklıları gerek nostalji sevdalıları olsun, emaye eşyaların zengin tarihini ve onları bu kadar değerli kılan şeyin ne olduğunu biliyor olabilirler. Ancak açık hava aktivistleri, kampçılar, doğa tutkunları, emaye eşyaların hafif ve kalıcı niteliklerinden dolayı tercih ediyor olabilirler.

 

Emaye eşyalar normal koşul dayanıklılıklarından dolayı binlerce yıldır hazırlanan ve kullanılan bir sanat eseri bir dış giydirme şeklidir. Estetik çekicilikten, sağlıklı uzun ömürlü işlevselliğe kadar bu ustalıkla işlenmiş el emeği ürünlerin faydaları, emaye eşyalara uzun yıllardır eskimeyen bir değer ve sadık kullanıcılar kazandırmıştır.

 

Emaye eşyalar, ister antika şeklinde koleksiyonerlere ister dış mekân kullanıcılarına ister ev ve işletme kullanıcılarına çok değerli bir varlık olmaya devam edeceklerdir.

 

Daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşamın anahtarı emaye eşyalardan geçtiği gerçeği çok uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Bunu tarihsel gelişi ile de sizlere anlatmaya çalışacağız.

 

 

 

Emaye Tam olarak nedir?

 

 

Emaye ya da bir diğer deyişle vitröz emaye, toz camın metal, kil veya taş gibi bir yüzeye endüstriyel sıcaklıklarda eritilerek uygulanması aşamasına verilen addır. Toz cam ısınıp eridikçe, pürüzsüz, gözeneksiz ve yapışmaz bir yüzey oluşturmak için demir yüzeye kaplama benzeri bir şekilde bağlanır.

 

 

Emaye Eşyaların Tarihsel Gelişimi

En erken yapılan emaye, sanat eserleri, mücevherat ve dini eserlerin üretimini içeriyordu. Bilinen en eski nesnelerden bazıları, Kıbrıs’ta bir mezarda bulunan ve MÖ 1230’a kadar uzanan Miken altın yüzükleridir. Bu döneme ait emaye eserler dünyanın birçok bölgesinde keşfedilmiştir. İlk eserler eski Mısır, Yunanistan, Çin ve Roma imparatorluğunun her yerinde görülür. Sezar, MÖ 56’da Britanya’yı fethettiğinde, Keltlerin zaten emaye nesneler yapmaya başladığını gördü.

  1. ve 10. yüzyıllarda Orta Doğu ve Rusya’daki emaye eserler, karmaşık vitray efektleri yaratan teknikteki farklılıkları yansıtıyordu. 15. Yüzyıla gelindiğinde, emaye ustalarının becerileri karmaşık bir şekilde arttı ve farklı stiller moda oldu. Bu erken dönemlerin emaye işçiliği, son derece ayrıntılı bir işçilik sergiledikleri için bugün çok değerlidir. Mücevherler ve girift altın süslemeler içeren ünlü Faberge yumurtaları mükemmel bir örnektir. Bu yumurtalar 1800’lerin sonlarında Rus kuyumcu Peter Carl Faberge tarafından yapıldı ve bugün yaklaşık 33 milyon dolar değerinde.

    Feberge Yumurtaları

    Feberge Yumurtaları

Emaye, 18. yüzyıla kadar sanat eserlerinde sıklıkla kullanılıyordu. Almanya, dökme demir pişirme kaplarının ilk emaye kaplamasıyla tanınır. O zamana kadar, İsveç’te sacın emaye ile kaplanması çoktan başlamıştı. 1800’lerin sonlarında metal üretimi geliştikçe, emaye saclar gelişti. Metal birleşim yerleri ve kulplar daha güvenli bir şekilde oluşturulmuştur.

 

 

 

Amerikan Emaye Mutfak Eşyaları

 

 

Emaye kaplar, Batı Avrupa’dan sonra ABD’ye geldi. 1850 civarında, Amerikan evlerinde emaye kaplı tencereler, emaye tabaklar, su ısıtıcılar, emaye fırın tepsileri ve kepçeler bulunabilirdi. Bunlar ince demir, çelik veya alüminyum levhalardan damgalanmıştır. Sanayi Devrimi, emaye kaplamanın geliştirilmesini ve üretimini ilerletti. Bu patlamanın sonuna doğru emaye pişirme kapları yani emaye tencereler yaygınlaştı. Sanayi Devrimi’nin hemen ardından, rekabetçi zanaatkârlık dalgası Amerikan mutfak gereçlerinin estetiğini değiştirmeye başladı. Bunun dışında çok çeşitli yeni tasarımlar ortaya çıktı.

 

İnsanlar, benekli ya da sıçratma denilen teknik ile yapılmış, granit görünümlü emaye eşyaları da benimsediler. Diğer taraftan düz renkli bir yüzey sunan geleneksel olarak yapılmış emaye eşya.

 

Serpme Desen Dinner Set

Serpme Desen Dinner Set

 

Metal sac emaye eşyalarda gelişmeler meydana geldi. Bu, pişirme kaplarının performansını daha da artırdı ve emaye eşyaların ilk seri üretilen Amerikan mutfak eşyaları olmasına yol açtı. Ortalama mutfak eşyalarından çok daha hafif, temizlenmesi daha kolay ve porselenden daha az kırılgan olan emaye eşyalar çok popülerdi. Emayeyi bu kadar değerli yapan şeylerden biri, kızartma ve pişirme için mükemmel olan yapışmaz bir yüzey oluşturabileceğinin fark edilmesiydi.

 

Benekli emaye Amerika’da büyük bir başarı yakaladığında, bazı ülkeler daha basit bir görünüme sadık kaldılar. Klasik İngiliz emayesi tipik olarak lacivert süslemeli beyazdı, ancak daha derin renkler kullanıldı. İsveç’te yeşil kenarlı çok fazla krema vardı. Diğer ülkelerde çiçek motifleri gibi halk sanatı süslemeleriyle sade ve alacalı bir karışım vardı.

 

1930’ların sonlarında, emaye mutfak gereçleri, mutfak pişirme kapları için plastik, alüminyum, paslanmaz çelik ve pyrex’in yükselişi nedeniyle Amerikan pazarındaki birincil konumunu kaybetmeye başladı.

Pek çok emaye eşya parçası, 2. Dünya Savaşı hurda metal sürücülerinde kayboldu. Bugün, bir zamanlar bol olan mutfak eşyalarını bulmak daha zor, bu da bu dönemin eski emaye eşyalarını tasarımcıların ve antika koleksiyoncularının gözdesi yapıyor.

 

Bununla birlikte, emaye katı dökme demir pişirme kaplarının popülaritesi (ince sac emaye kapların aksine), bir Fransız şirketi olan Le Creuset’in tencere, tava ve güveç tabaklarını Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç etmeye başladığı 1950’lerin başlarına kadar yükselmedi.

Le Creuset, 1960’larda ve 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden üretilen camsı emaye eşyaların yeniden canlanmasına ilham verdi.

 

Emaye Eşyalarınız Eski Mi?

Gerçek bir antika, üreticisinin adını veya altındaki perdahın içine fırınlanma tarihini yazdırabilir. Ancak 20. yüzyılın başlarında yapıldığında değerli bir eşya olmadığı için parçaların işaretlenmemesi yaygındı.

Eski emaye eşyalar, parçanın ağırlığına göre tarihlendirilebilir. 20. yüzyılın başlarında üretilen emaye eşyalar, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılanlardan belirgin şekilde daha ağırdır. Bir tencerenin dibine vurulduğunda çıkan teneke gibi bir ses, muhtemelen 1970’lerde yapıldığını gösterebilir. Eski emaye eşyalar bugün o kadar değerlidir ki, antika değerlendiriciler, mükemmel durumdaysa, nadir bir şekle ve renge sahipse veya orijinal etiketi varsa, asırlık bir çörek tenekesini 1.500 dolardan fazla değerlendirebilir. (Her ne kadar daha yaygın olarak bulunan sıfıra yakın çaydanlıklar ve karıştırma kâselerinin değeri 30 ila 300 $ arasında olabilir.) Emaye kaplar yaklaşık bir asır önce diğer malzemeler tarafından kısaca gölgede bırakılsa da, hala sürdürülebilir alternatif pişirme kapları olarak kabul ediliyor.

Eski Emayeler

Eski Emayeler

 

Emaye Eşyalarınızı Açık Havada ve Kampta Taşımak

Evin dışında emaye eşyalar, dışarıda seyahat edenlere birçok avantaj sunar. Emaye eşyalar hafiftir, istiflenebilir ve bu nedenle paketlenebilir, bu da onu kamp ve sırt çantasıyla gezme için ideal kılar. İç kısım metalden yapıldığından, emaye parçalar sağlamdır ve ömür boyu olmasa da uzun yıllar dayanıklılıklarını korurlar. Erimiş cam kaplama kolayca temizlenebilir ve dış kaplama yapışmaz bir yüzey sağlar ve çeliği paslanmaya karşı koruyarak bakımı neredeyse zahmetsiz hale getirir.

Formundan ve işlevinden yararlanmak isteyen koleksiyonerler, tasarımcılar ve doğa tutkunları tarafından tercih edilen emaye eşyalar, her türlü mutfak eşyası koleksiyonuna değerli bir katkı olmaya devam ediyor. Hem bir koleksiyoncu ürünü olan hem de ömür boyu açık hava gezilerinde kullanılabilecek kadar güçlü pişirme gereçlerine sahip olmak tamamen mümkündür. Son olarak, hepimiz bu kadar uzun ömürlü ve güzel parçaların satın alınabilirliğinin tadını çıkarabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir