Blog

Emaye Nedir, Ne Değildir?

Emaye Nedir, Ne Değildir? Bu konuya bi açıklık getirelim artık

EMAYE NEDİR ?

Emaye denildiği zaman akılla ilk olarak geçmişte çok daha popüler konumda olan emaye ürünler gelmekte. Bazılarımız emayenin ne olduğunu bilmese dahi aile büyüklerinin emayeyi bilmemelerine olanak yok. Ülkemizde 1980’li yıllarda popüler olan emayeler o zamanlarda neredeyse her evde vardı. Canlı renkleri, eşsiz güzellikte desenleri ve motifleri ile dönemin kadınlarını adeta büyülemiştir. Sofraları renklendiren, aileyi bir araya toplayan, yemekleri daha lezzetli hale getiren emaye ürünlerin aslına bakarsanız tarihi de çok daha geniştir.

Emaye nedir, emaye hakkında ilk bilinmesi gereken ise emayenin anlamıdır. Emaye, emay ile kaplı anlamına gelmektedir. Emay ise camsı görünüme sahip bir tür ciladır. Bu cilanın ilk kullanımı ise çok eskilere dayanır. İlk olarak milattan önce 5. yüz yılda Antik Yunan kuyumcuları tarafından kullanılmıştır. Dönemin kuyumcuları emayı bu  gün ki kullanım alanlarından ziyade takı, mücevherat gibi değerli eşyaların renk tonunu ayarlamak için kullanmışlardır.     Olympos’ta ki ünlü Zeus heykeli Phidias tarafından emay kullanılarak çiçeklerle süslenmiştir. Uzun bir süre daha Antik Yunan’da ki kuyumcular tarafından takılarda ki renk tonu için kullanılmaya devam edilmiştir. 9. yüz yılda ise Bizans emayenin yeni adresi haline gelmiştir. Sanayileşme ile birlikte farklı kullanım alanlarında da kullanılan emay ülkemize 1900’lü yılların ortalarında gelmiştir. Günümüzde emaye denildiğinde akla ilk gelen mutfak gereçleri olsa da aslında emaye bir çok alanda kullanılmakta. Kombi, beyaz eşya, dayanıklı ev aletleri gibi farklı farklı alanlarda da emay tercih edilmekte. Emayın bu gibi alanlarda tercih edilmesinin sebebi son derece ısıya dayanıklı, sağlam ve sağlıklı olmasıdır.

Emay yüzeye uygulanılana kadar birçok aşamadan geçer. Çeşitli maddelerin bir araya gelmesi ile emay denilen madde ortaya çıkar. Kullanıldığı yerde parlak bir yüzey oluşturan emay camsı görünüme sahiptir. Emay kullanıldığı yüzeyi parlatmakla beraber aynı zamanda korumaktadır. Ürünün sağlamlığı ve dayanıklılığı emay ile kaplanarak artmaktadır. Birçok madde bir araya gelip emayı oluşturduktan sonra fırında çok yüksek sıcaklıklarda pişirilir. Yüksek sıcaklıklarda hazırlanan emaye ürünler bu yüzden çok yüksek sıcaklıklara karşıda oldukça dirençlidir. Camsı parlak bir görünüme sahip olması ve aynı zamanda son derece dayanıklı olması farklı alanlarda kullanılmasına yol açmaktadır. Piyasada ki tüm mangallarda da emay dediğimiz malzeme kullanılır. Sıcaklığa karşı ortaya koyduğu direnç, kullanılması için en büyük etkendir.

Emaye mutfak aletlerinden örnek verecek olursak da emaye tencereleri örnek olarak gösterebiliriz. Emaye tencereler ve diğer tüm emaye ürünler sıcağı sıcak, soğuğu ise soğuk tutmaktadır. Bu nedenle emaye tencerelerde pişen yemeklerin altını kapatsanız dahi ani ısı kaybı yaşamaz, özellikle kalabalık misafirlere servis esnasında tekrar tekrar ısıtmanız gerekmez. Emaye tencereler ısıyı sadece merkezde tutmaz. Merkezden aldığı ısıyı tüm yüzeye dağıtır. İçerisindeki yemeğin daha çabuk pişmesini sağlarken aynı zamanda enerjiden tasarruf etmenize olanak sağlar. Emaye yemek takımları renkli tasarımları ve şık motifleri ile sofranızı neşelendirirken sizlere ise keyfini çıkarmak kalır.

Yüz yıllar boyunca kullanılan emay ülkemizde mutfak gereçleri ile bilindi. Ülkemize geldiği günden 2000’li yıllara kadar popülerliğini korumayı başardı. Günümüzde ise tekrar eski popülerliğini kazanmaya başlıyor. Cafe gibi alanlarda da nostaljik görünümü için tercih ediliyor. İşlevsel olarak kullanılmasa dahi bir aksesuar gibi olduğu yeri güzelleştiren emaye ürünler herkesin bilmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Canlı, renkli ve şık bir mutfak için tercihiniz mutlaka emaye ürünlerden yana olmalı.

emaye nedir, emaye ne

Önceki

Yorum

  1. Zeynep Akkaş dedi ki:

    Merhaba emaye bulaşık tası arıyorum artık üretilmiyor mu acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir