EMAYE İLE KIZARTMA

Her ne kadar kızartma yapılacak gıdalarınızı emaye tavalarda yapsanız da emaye tencere ve bazı emaye kaseler de bu amaç için kullanılabilmektedir.

Bu işletme kullanımı ya da hane halkının kalabalık olup olmaması ile alakalı bir durumdur.

Kızartma, emaye tavalarda son derece iyi sonuç verir.

Çıtır çıtır sonuçların mükemmel olması ve tavanın aşırı ısınmasını önlemek için beş altın tava kuralı vardır.

Bunları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

EMAYE TAVADA KIZARTMA VE KAVURMA

Emaye tavalar, uzun ömürlü tavalar arasında çok yönlüdür ve yemek pişirme meraklıları arasında çok popülerdir. Hızlı kızartmadan yavaş pişirmeye kadar tüm kızarmış yemekler için uygundurlar. Isı, tavanın hem tabanında hem de yanlarında eşit olarak tutulur ve ısının hızlı bir şekilde düşürülebilmesi çok iyidir.

Tava tabanı, ısındıktan sonra genleştiği ve daha sonra ocak üzerinde düz durduğu için her zaman hafifçe içe doğru kavislidir. Cam ve demir, emaye ile farklı şekilde genleşir (demir üzerine cam). Bu nedenle kavurma işlemine en yüksek ısıda değil orta ısıda başlamak ve daha sonra ısıyı yükseltmek önemlidir. Bu, her iki malzemenin de eşit şekilde genleşmesini sağlar. Bu konuyu sürekli tekrar etmemiz emayenizi en verimli ve uzun yıllar kullanmanız adına son derece önemli bir husus olmasındandır.

Emaye Tava İle İlgili 5 Altın Kural

Daha iyi tat ve tavanızın uzun ömrü için

1) Doğru seçin ve kullanın

Yemek ve kişi sayısı için doğru tavayı seçin.
Ocak ve tencerenin kullanım talimatlarına uyun.
İlk kullanımdan önce etiketleri çıkarın ve dikkatlice durulayın.

2) Aşamalı olarak ısıtın ve aşırı ısıtmayın

Uygun çapta bir ocak seçin ve asla çok küçük bir ocak kullanmayın. Tavayı ASLA içindekiler olmadan ısıtmayın.
Yağı eşit şekilde yayın ve kademeli olarak ısıtın, ASLA en yüksek kademeden başlamayın. İndüksiyonlu ocaklarda yükseltme fonksiyonunu KULLANMAYIN. (Bu sadece büyük miktarlarda sıvının hızlı ısıtılması için tasarlanmıştır)
Yağ tavada bir çizgi gibi hareket ettiğinde doğru sıcaklığa ulaşılmıştır. Kullanılan yağa göre optimum çalışma sıcaklığı 220°C civarındadır. Buhar oluşması durumunda, ısı seviyesini derhal düşürün.

3) Sürekli gözlemleyin

Kızartma işlemini ASLA gözetimsiz bırakmayın. Yağ alev alabilir. (yağ yangını durumunda ASLA su ile söndürmeye çalışmayın), tava aşırı ısınabilir, yiyecekler yanabilir.

4) El ile temizleyin

Tavanızın keyfini uzun süre çıkarabilmeniz için doğru temizlik ekipmanını kullanarak elle temizlemenizi öneririz. Bakım bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

5) Dikkatli bir şekilde saklayın

Asın veya üst üste koyuyorsanız kağıt havlu ya da tavalar için özel satılan keçeleri tercih edebilirsiniz.

Emaye pişirme kaplarının kullanımı ve temizliği hakkında daha fazla ipucunu ilgili bölümümüzde inceleyebilirsiniz.