Blog

EMAYE ve ÇELİK

EMAYE VE ÇELİK ARASINDAKİ FARK

Yaşam alanlarımızın en sık kullanılan odası muhakkak ki mutfaklardır diye tahmin ediyorum. Neredeyse günde en az 3 kez ve daha fazlası. Mutfak alanlarımız gıdalarımızın saklanması işlenmesi ve pişirilmesi aşaması da dâhil olmak üzere çok fonksiyonel bir alandır. Aynı şeyler bir işletmenin mutfak alanı içinde geçerlidir. Bizler bu kadar önemli ve komplike bir alanda var olan pişirme gereçleri ile alakalı olacak.

Çok teknik detaya girmeden sağlıklı ve lezzetli yiyecekler pişirmek için kullanılan gereçlerin karşılaştırılması ve irdelenmesi ile alakalı olacak bu yazımız. Mutfak alanlarında kullandığımız tüm pişirme kaplarının avantajları ve dezavantajları vardır; bazıları için işe yarayanlar diğerleri için işe yaramayabilir. Ağır olması ya da hafif yapıda olması bir tercih meselesi olabilir.

Bu o kullanılan malzemeyi bir anlamda avantaja dönüştürebilir ama onun gerçekten herkes ya da tüm kullanıcılar için iyi ya da faydalı yapmayabilir. Yüksek kaliteli paslanmaz çelik ucuz değildir, bu nedenle yatırım yapmadan önce yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını anlamak önemlidir! Günümüzde piyasada bulunan farklı malzemelerden yapılmış pişirme kapları çeşitli avantajlara sahiptir ve paslanmaz çelik pişirme kapları Türk mutfaklarındaki popüler seçeneklerden biridir. Paslanmaz çelik pişirme kaplarını daha uzun süre kullanmak, kolay ve sağlıklı pişirmenin keyfini çıkarmak için onlara nasıl iyi bakılacağını bilmek önemlidir.

Emaye kaplar ev dışında, açık havada seyahat edenler için birçok avantaj sunar.

Emaye kaplar hafiftir, istiflenebilir ve dolayısıyla paketlenebilir, bu da onları kamp ve sırt çantasıyla seyahat için ideal hale getirir. İç kısım çelikten yapıldığı için emaye parçalar sağlamdır ve ömür boyu olmasa bile uzun yıllar boyunca dayanıklılıklarını korurlar. Kaynaşmış cam kaplama kolayca temizlenmeye elverişlidir ve dış kaplama yapışmaz bir yüzey sağlar ve çeliği paslanmaya karşı koruyarak bakımı neredeyse zahmetsiz hale getirir.

Emaye Nedir?
Emaye malzemesinin kendisi değil de oluşturduğu formdan bahsetmek gerekirse; emaye kaplamaya uygun çeliğin emay ile kaplanması sonucu son derece sağlıklı ve güçlü bir yapı ortaya çıkmaktadır. Bu başta endüstriyel kullanım alanlarında uygulanır ancak gelişen ve değişen teknolojik yapı ile farklı tarzlar ile mutfak gereçlerinin de içinde olduğu birçok sektörde kullanılmaktadır. Emaye kusursuz bir kaplama seçeneğidir. Altında bulunan çelik dâhil % 100 geri dönüştürülebilen bu eşsiz malzeme mutfak ve servis alanları için son derece kaliteli ve canlı renklere sahip ürünleri bizlerle buluşturmaktadır. Çelik tencere ya da çelik tava kullanmak sanıldığı gibi her zaman avantaj olmayabilir.

Başta her çelik sanıldığı gibi 3 kat kaplama çelik olmayabilir ayrıca çelik denildiği zaman ısı iletkenliğini arttırma adına bakır ve alüminyum ve bazı çelik tencere modellerinde karbon ve nikel karışımları çelik tencere ve tava malzemelerine ilave edilirler. Bu da nikel hassasiyeti olan insanların ateşle etkileşimi sonrası zarar verebilir. Emaye tencere ve emaye tava kullanımlarında ise emay çok çabuk ısınan bir malzeme olduğu için son dönemdeki yanlış kullanımları sonucunda emaye aşırı ısınıp özelliğini kaybedebilir. Örnek vermek gerekirse son zamanlarda özellikle ülkemizde yanmaz yapışmaz yüzey ürünler çok popülerler. Önce ısıtılıp içlerine malzemeler sonrasında ilave edilebilmekte.

Bu artık bir refleks gibi olduğundan benzer hareketler diğer tüm pişirme kaplarında da uygulanabilmekte. Emaye tencere ya da emaye tava içerisine yeteri miktarda yağınızı koyduktan sonra alevli ocak en kısık ateşte açılır ve ihtiyaç dâhilinde yavaş arttırılarak gereken yerde gaz durdurulur. Bunun şöyle bir artısı vardır. Yekpare olan emaye tencere ya da emaye tavanız çok çabuk ısınana ve bunun her alanına eşit yayan yapısı ile homojen bir ısınma sağlayacak ve yiyecekleriniz dengeli pişecektir. En kısık derecedeki ısı ile maksimum seviyede ısı alacağınız için de enerji açısından da tasarruf sağlayacaksınız. Sizce de mükemmel değil mi? Paslanmaz çelik yüzeye sahip pişirme kap kaçakları düzenli ve sürekli bakım gerektirirler. Bazı malzemelerin kullanımı neticesinde renk değişimi yaşarlar. Bulaşık makinesi kullanımları sonrası renk değişimleri yaşanabilmektedir.

Düzenli bakım yapılmamsı sonucunda yapışmalar artacaktır. Bu ve benzeri şeyler emaye tencere ve emaye tava tarzı pişirme kaplarında asla yaşanmazlar. Çelik tencereler ve tavalar ısıyı hızlı iletmezler. Bunu sağlamak için içlerine başka iletkenler ilave edilir. Ama bu emaye tencere ve tavaları için geçerli değildir. Paslanmaz çelik tavalar genelde ağırdırlar. Bu bazen ocak üstünde kaymaması adına avantajdır. Ama bu kullanıcı bazlı olarak dezavantaj olarak da olabilir. Nikel ve Krom İçeriği Paslanmaz çelik tavalar, özellikle yeniyken, pişirme sırasında az miktarda nikel ve krom metalleri sızdırır. Genel olarak, paslanmaz çelikteki bu sızıntı seviyeleri çoğu tüketici için güvenli kabul edilir, ancak nikel veya krom alerjiniz varsa tüm bunlar değişir.

Küçük bir nikel dozu, nikel hassasiyeti olanlarda dermatit ve diğer reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle nikel içermeyen paslanmaz çelik pişirme kaplarına bağlı kalmalıdırlar.

Emaye Demlik 500 ml Sıçratma Desen

Emaye Demlik 500 ml Sıçratma Desen

Tencerelerdeki Soğuk Suya Tuz Eklemek İnsanlar genellikle makarna ve sebze pişirirken yemeğin tadını arttırmak için suya tuz eklerler. Ancak, tencerenin dibindeki tuz tencerede beyaz lekeler oluşmasına neden olacağından, soğuk suya çok fazla tuz koymayın. Bu durum yalnızca soğuk suya tuz eklediğinizde gerçekleşir; içinde kaynar su bulunan paslanmaz çelik tencereye pişirme sırasında tuz eklemek tencerenin dibine yapışmasına neden olmaz. Emaye Pişirme Kaplarının Kullanmanız İçin Bazı Nedenler. Çok daha sağlıklı gıdalar hazırlamak için artık özümüze dönme vaktidir. Bazı reklamlar ve büyük firmaların yanıltıcı ve daha fazla para kazanma hırslarına mahkûm bırakıldığımız şu kısır döngüden kurtulmamız gerekmektedir. Emayeyi öncelikle çok iyi anlatmak gerekiyor. Emayenin diğer yapılan kap kaçaktan hiçbir farkı yoktur. Her metal buna paslanmaz çelik de dâhil olmak üzere üstleri bir bileşen ile kaplanmıştır.

Emaye de emaye kaplamaya müsait çelik üstüne kaplama malzemesidir. Öyle bir kaplama malzemesi ki sağlığımızı koruması bir yana pişirme için de en ideal kaplama türlerinden bir tanesidir. Diğer tüm ürün gruplarında da olduğu gibi yapılış şekilleri, kaplama derecesi ve farklı kalite aralıkları olduğu için birbirlerinden değişkenlikler göstermektedir.

Emaye Yuvarlak Fırın Tepsisi Turkuaz

Emaye Yuvarlak Fırın Tepsisi Turkuaz

Doğru ürünü bulmak önemli ama doğru ürünün de kaliteli olanını bu şartlarda bulmak gerçekten zor olabilmektedir. Değişen piyasa koşulları ve maliyetleri beklide üretici firmaları farklı üretim şekillerine itebilmektedir. Yeterli denetim yapılmadığı ve mevzuatta olan boşluklar nedeniyle merdiven altı üretimler ile de piyasada bilgi kirliliği de oluşturuyorlar. 800-850 °C de pişirilen emaye pişirme kapları mükemmel bir yapı ile son derece lezzetli yiyecekler hazırlama şansınız var. Daha önceki yazılarımızda da paylaştığımız pişirme kapları ile bazı hastalıkların vücudumuza nasıl etki ettiği ve bunların direk pişirme kapları ve sıcaklıkla bünyelerinde nasıl çözülmelerin oluştuğuna değinilmişti.

Bu ve benzeri açılardan karşılaştırıldığında emaye rakipsiz bir seçenektir. Emaye sağlıklı pişirme kapları ve servis elemanları ile tüm mutfak, sofra ve sunum alanlarında fark yaratıyorlar. Emaye, mutfakta saklama ve düzenleme ürünleri yanında hazırlık aşamasında kullanabileceğiniz kâseler ve pişirme için kullanabileceğiniz emaye kaplar ile muhteşem bir uyum içerisinde çalışabilmektedir.

Emaye sağlıktır.
Emaye bir yaşam şeklidir.
Emaye modası hiç geçmeyendir.

Yorumlar

 1. Serra dedi ki:

  Harika ürünler ve son derece sağlıklı

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   İlginize teşekkür ederiz Serra Hanım. Sağlıklı günler.

 2. Coşkun erdinç dedi ki:

  Sitedeki dikdörtgen kapaklı emaye saklama kabı kaçlira 6 adet almak için nasıl olacak

  1. Kerem Tezcan dedi ki:

   Merhabalar efendim.
   Saklama kaplarımızda dikdörtgen kalıp hiç yok. Blog yazılarımızda görsel amaçlı kullanılmış olabilir efendim.
   perakende alışverişlerimiz için sağ üst köşede perakende satış diye bir buton var ama elimizde var olan ürünleri görmek için https://www.camlicahome.com/emaye-dunyasi bu sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
   Esen kalın efendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir