Blog

Marka Emayeler

İŞLETMELER İÇİN EMAYE ÜRÜNLER

Eskilere nazaran çok daha fazla dışarıda zaman geçirilen ve sosyalleşilen günümüzde bazı şeyler artık sıradan ve gelişi güzel olmuş gibi duruyor. Hep aynı hareketler ya da benzer davranışlar. Bu monotonlaşan hayat ve hayat tarzı bazı gözlemci insanları farklı bir şeyler denemeye itiyor.

Başta işletme sahipleri her zaman daha fazlasına ihtiyaç duydukları için ya da sürekli bir devir yakalamak zorunda oldukları için işletmelerinin dinamik yapısını ya sabit tutacaklar ya da daha fazlası için değişiklikler yapacaklar.

Peki, bu nasıl mümkündür.
İşletmeler farklı aktiviteler düzenleyerek işletmelerinin dekorlarını yenileyerek, menülerini sürekli değiştirerek beklide kendi içlerinde farklılıklar yaparlar. Bu müşterileri ile olan samimi ortamlarını kaybetmemek, monoton bir yapıdan kurtulmak adına yaptıklar hareketlerden sadece bizim bildiğimiz birkaç değişiklikten bazıları.

Bunun yanında bizimle alakalı olan kısım ise pişirme, servis ve sunumlarında kullanılan emaye ürünlerdir. Sürekli alımlar yapan bazı çorbacılar emaye mini tencerelerde sundukları çorba servisleri ile hem fark yaratıyorlar hem de eskilerden gelen bu nostaljik ürüne menülerinde yer vererek müşterilerinin yüzlerindeki tebessümü arttırıyorlar.

Kahvaltı menüsü oldukça geniş olan işletmeler emaye sosluk ve reçellik modellerimiz ile ve emaye siniler eşliğinde oldukça fazla reçel ve benzeri ürünü aynı anda masaya serpme bir şekilde servis edebiliyorlar. Sıcağı sıcak, soğuğu soğuk olarak muhafaza eden birbirinden şık ve renkli emaye kupa ve bardaklar ile içecek servislerinde fark yaratan işletme sayısı da oldukça fazla.

Farklı modelleri ve ölçü çeşitliliği ile meze ve benzeri ürün gruplarını masalarda muntazam bir şekilde sunma şansına sahip balık ve meze evleri sunumlarına renk katmak ve en sağlıklı şekilde sunmak adına emaye meze tabaklarını tercih ediyorlar.

Emaye Ürünler Nerelerde Kullanılır?
Emaye ürünler kısaca yazmak gerekirse, kafeterya, pizza restorantları, balıkçı restorantları, burgerciler, bistrolar, Wine & Steak House işletmeleri, pastaneler, işçi sayısı fazla olan fabrikalar ve benzeri yiyecek ve içecek servisi veren tüm işletmelerde tercih edilmektedir.

Emaye ürünler gerçekten hafif ve sağlıklı yapıları nedeniyle butik işletmeler de dahil olmak üzere otel ve restoran tarzı tüm alanlarda eski popüliterisini kazanmış durumda.

Emaye Dikdörtgen Meze Tabağı Beyaz Kordon Petrol Yeşili

Emaye Dikdörtgen Meze Tabağı Beyaz Kordon Petrol Yeşili

Bu aşamada tabii ki sorulması gereken bazı sorular olabilir. Emaye ama hangi emaye gibi. Her sektörde olduğu gibi maalesef ülkemizde de üretim aşamasında maliyet ana kalem olduğundan daha fazla kar amacı güden işletmeler yok değil. Denetime çok takılmayan merdiven altı işletmeler bazı malzemeleri daha az ya da yapması gereken şartlarda değil de başka türlü yaptıkları için insanların sağlıklarıyla oynadığı bir yana insanların kafalarındaki emaye algısını da darmadağın edebiliyorlar.

Bu Türk emaye sektörü için gerçekten çok büyük bir kayıp olarak duruyor. Tüm dünya daha sağlıklı ve sağlam yeme içme kap kaçaklarına yönelmişken ve bununla ilgili argeler yaparken böyle bir fırsatı kaçırıyor olmamız gerçekten çok kötü.

Emaye tutkunları işletmeler haricinde doğa tutkunu insanların da ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Hafif ve sağlam yapıları onları her türlü ortamda kullanılabilir kıldıkları için idealdirler. Dağ tırmanıcıları, çadır ve kamp tutkunları başta olmak üzere bu tarz aktivite yapanlara hizmet veren butik işletmeler ve kahvaltı veren açık hava işletmeleri gibi yerler de hem nostaljik yapıları hem de bu tarz aktivitelerin ruhuna uygun malzemeler oldukları için emaye ürünleri sıklıkla tercih etmekteler.

Emaye ürünler sağlıklıdır. Her ne kadar horeca sektörüne uygun değiller gibi dursalar da emaye servis ve sunum ürünleri işletmelerin ilk tercihleri arasındaki yerlerini korumaktadır.

Emaye ve Çinko Aynı Mı?
En sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de Emaye ve Çinko aynı mı? Kısaca Hayır. Ancak bunu da açmak gerekir. Emayeler eskilerden çinko madeni kolay işlendiği için yine bazı çıkar sahiplerinin umursamazlığı ve mevzuattaki açıklıklardan dolayı tencere ve benzeri emaye ürünler üretiminde kullanılmış ve bu ad ile uzun yıllar sektörde yerini almış. Ve birçok şahıs o zamanlar bu kadar seçenek olmadığı için çinko ile bu ürünleri anmıştır. Hep akıllarda eskiler kaldığı için de maalesef o algıyı ya da olguyu değiştirmek kolay olmuyor.

Kısaca emaye şimdilerde çelik üstüne kaplanan bir tür kaplamadır. Ve bu kaplama gerçekten benzerleri ile karşılaştırılamayacak kadar da gıda ve benzeri öğeler için uygundur. Emayenin nasıl kaplandığı ile teknik bir bilgi ile pekiştirmek gerekirse: Emaye Kaplamanın Prensipleri Emaye, kısaca, bazı inorganik malzeme karışımlarının ergitme ya da pişirilmesi sonucu elde edilen katı camsı yapıda olan maddedir.

Emaye kaplama da bu malzemenin değerli taş, cam veya metal yüzeyine kaplanma işlemidir. Kaplama işlemi emaye harmanı içine farklı malzemelerin ilavesi ile bir ya da birkaç kat olabilmektedir. Emaye kaplamada kullanılan malzemeler özel hazırlanmış fritlerden oluşur. Frit harmanlarının hazırlanmasında kullanılan hammaddeler petrolden elde edilen ve diğer koruyucu kaplamada kullanılan organik kökenli boya, plastik ve solvent gibi malzemelerden farklı olarak inorganik kökenlidir. Bu malzemeler yer kabuğunda bol miktarda vardır. Bu nedenle organik kökenli malzemelere göre üretilmeleri daha düşük maliyetlidir.

Ayrıca bu malzemelerden üretilen emaye ile son derece kaliteli bir yüzey kaplama elde edilir. Emaye kaplama, metal yüzeyinin emaye malzemesi ile yaş veya kuru yöntemle kaplama işlemine tabi tutulması ile elde edilir. Kimyasal reaksiyonlar emaye yapışmasının temel mekanizmasıdır. Bu yapışma oksitlerin cam esaslı faz içerisinde çözünmesi ile gerçekleşir.

Emaye kaplamanın temel mekanizması sıvı emayenin bir elektrolit gibi davranması sonucu metal ve emaye malzemesi arasında gerçekleşen oksidasyon-redüksiyon reaksiyonları ile açıklanabilir.

Emayenin elektrolit etkisi yapması ile emaye içerisinde bulunan bağlayıcı özelliği olan metal oksitler ( nikel oksit ve kobalt oksit) ile demir metali arasında oluşan reaksiyonlar bir elektrolitik korozyon başlatır. Demir kendisinden daha asal olan metal oksitleri metalik hale dönüştürürken kendisi oksitlenerek demir oksit oluşturur. Böylece demirin bizzat reaksiyona girerek emaye ile oluşturduğu kompozit bileşim sayesinde mükemmel yapışma elde edilir. Emaye yüzeyi dekoratif görünümlü, dış etkilere fiziksel ve kimyasal açıdan dayanıklı ve sürtünme katsayısı çok düşük olan bir kaplama yapısıdır.

Emayenin, kaplama özelliğinin yanı sıra korozyona karşı önemli koruma etkisi de elektriği iletmemesi nedeniyle çeliğin başka bir metal ile galvanik hücre oluşturmasının önlenmesidir. Bu nedenle emaye; metal, vernik ya da plastik kaplama gibi diğer metal kaplama türlerinden farklıdır.

Emaye Sağlıklı Mı?
Emaye pişirme ve servis alanında kullanılan en sağlıklı ve sağlam materyallerden bir tanesidir. Eskiden çinko üstü kaplı olan ürünler kabarma ve çıtlama sonucu ateş ile temasa geçtiklerinde zehirleyici bir etkiye sahiplermiş. Şimdilerde emayenin altında çelik sac olduğundan bir darbe neticesinde açılmalar olsa da ürün herhangi bir sağlık sorunu yaşatmayacaktır.

Küçük bir ipucunu da paylaşmak gerekirse.

Küçük bir kaza sonucu az açılma olan kısımda siyah bir yapı ile karşılaşacaksınız. Bu astardır. Astarın üstüne herhangi bir yağ damlatıp ya da püskürtüp o bölgeyi kağıt havlu ya da bir bez yardımı ile sertçe sürtünüz. Altta çeliğe ulaşacaksınız.

Böylece emayeyi sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak her yıkama sonrası o bölgeyi güzelce kurulamanız gerekmektedir.

Emaye sağlıktır.
Sağlıklı yaşamanın sırrı sağlıklı kap kaçaklarla pişirilen sağlıklı yiyeceklerden geçer.
Ne yerseniz osunuzdur.
Emaye ile ve sağlıklı kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir