İndüksiyonla pişirme, elektromanyetik enerji üretmek için pişirme yüzeyinin altında bakır bir bobin kullanan bir pişirme yöntemidir. Bu enerji doğrudan pişirme kabınıza aktarılarak yemeğin pişirilmesine yetecek kadar ısınmasını sağlar.

Emaye mutfak gereçleri pişirme grubu ürünleri indüksiyonlu ocak kullanımına da uygun pişirme gereçleridir.

Bunun en önemli nedeni, emaye tava ve tencerelerin, tabanı ve duvarları son derece hızlı bir şekilde ısıtan mıknatıslanabilir bir demir çekirdeğe sahiptir.

EMAYE PİŞİRME KAPLARI İLE İNDÜKSİYONLU PİŞİRME

EMAYECİ marka emayeden yapılmış pişirme kapları özellikle enerji tasarrufludur. Ocağın güç çıkışının %97’sinden fazlasını kullanır. Bu da enerji tüketimini %30’a kadar azaltır.

İndüksiyonlu ocaklar bu nedenle emaye pişirme kaplarını son derece hızlı bir şekilde ısıtır. Emaye (cam ve demirden yapılmış bir malzeme) söz konusu olduğunda cam ve demir ısındığında farklı şekilde genleşir. Bu nedenle, her iki malzemenin de eşit şekilde ısınması için en yüksek ısıda başlamamak önemlidir.

Yine de normal ocaklara göre daha hızlı ısınır ve bu da tencere ve tava tabanlarının bükülmesini önler. Test mutfağımız, bu durumun yaşanmaması için indüksiyonlu pişirme ile ilgili en önemli bilgileri bir araya getirdi.

Emaye ve İndüksiyonlu Pişirme İli İlgili Önemli Notlar

Anahtarlama kademelerinin güç çıkışı ile ilgili olarak ocağın kullanım talimatlarına uyun.

İşte bazı kılavuz değerler:

  • 100°C’de kaynar su = 500 Watt
  • 180°C’de kızartma = yaklaşık 1.700 Watt
  • Asla boş pişirme kaplarını ısıtmayın.
  • Pişirme kaplarınızın ve ocağın çapının mümkün olduğunca eşleştiğinden emin olun.
  • Her zaman küçük bir güç çıkışı ile başlayın ve adım adım istediğiniz güç çıkışına yükseltin. Güçlendirme fonksiyonunu ASLA kullanmayın (6 litreden büyük sıvı miktarları hariç)
  • Pişirme sürecini sürekli izleyin. Sıcaklık sensörlerinin otomatik kapanması, çok hızlı ısınma durumunda genellikle yeterince hızlı tepki vermez.
  • Pişirme işleminden sonra pişirme bölmesinin cam seramik alanına dokunmayın. Isınan tencere tabanı nedeniyle çok sıcak olabilir.

** Verilen değerler her emaye mutfak ürününe uygun olmayabilir. O yüzden verilen değerleri kendiniz de deneyerek bir sıcaklık aralığı tespit edebilirsiniz.