EMAYE ÜRÜNLER BAKIM VE TEMİZLİK İPUÇLARI

Emaye sofra servis ve pişirme ürünleri gerekli özen gösterilip temizliği doğru yapıldı takdirde çok uzun yıllar size ve ailenize ilk günkü canlılığı ve sağlıklı yapısı ile hizmet ederler.

Mutfak ve sofralarda sağlığın ve saflığın temsilcisi olan emaye ürünler, sağlıklı beslenme ve sağlığımızı korumadaki önemi açısından ilk sıradaki ürünlerdir.

Emaye Ürünlerin Bakımı İçin Yapılması Gerekenler.

* Emaye çeliğin üstüne kaplanan camdır. Her ne kadar sağlıklı ve eşsiz bir yapıya da sahip olsalar cam oldukları için sert çarpma sonucu çıtlamalar yaşanabilir. Bunun için ürün yüzeyini korumak adına saklarken emaye ürünler arasına bir keçe ya da kağıt havlu koyarak istif aşamasında ürünü korumuş olursunuz.

* Yemek pişirme aşamasında bazen refleks halini almış olan kaşık kenarı ile içindeki yemek tanelerini tava ya da tencere içine düşürmek için vurmayın. Bu ürününüze zarar verebilir.

* Emaye her türlü ocak tipine uygundur. Ancak mikro dalga kullanımına ve açık piknik ateşi kullanımı için tavsiye edilmez. Emaye camsı yüzeyi çok hızlı ısınacağı için kontrolsüz ateşte yanacak ve emaye özelliğini kaybedecektir.

* Emaye çıtlama ya da herhangi bir yerinden deforme olmuşsa tamiri mümkün değildir. Ancak deforme olan kısmına az miktar sıvı yağ püskürtüp sert bir havlu ya da benzeri bir bezle sertçe ovalayarak alttaki çeliğe ulaşırsınız ve düzenli temizlik ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu deformasyon iç bölgelerde ise ve gıda teması esnasında camsı parçacıklar kopma riski taşıyacağı için çok daha dikkatli olunmalı ve gerekli ise mutfak ya da servis ürünü olarak kullanımına son verilmelidir.

* Emaye pişirme kaplarının temizlenmesi kolaydır ve parlaklığını uzun süre korur.

* Doğru temizlik ekipmanı ve temizlik ürünleri kullanılarak temizlenir ve bakımı yapılırsa çok uzun yıllar mutfak ve sofralardaki yerlerini de korurlar.

EMAYE ÜRÜNLERİN TEMİZLİĞİ

Temizlik yardımcıları ve temizlik ürünleri

Ovma kremi ve yumuşak süngerler veya yumuşak fırçalarla temizlemenizi öneririz. Tel fırçalar, çelik yünü, kum içeren ovma maddeleri ve seramik parçacıklı temizlik süngerleri gibi çok sert temizlik yardımcıları kullanmaktan kaçının. Bunlar yüzeyi çizebilir.

Siyah lekeler genellikle paslanmaz çelik çatal-bıçaklardan kaynaklanan metal aşınmasıdır ve temizlik kremleri ile ovarak zahmetsizce giderilebilir.

Yüzeyde oluşabilecek su izlerini önlemek için emaye ürünleri- cam gibi – iyice kurutarak saklayın. Sert sudan kaynaklanan izler sirkeli su ile zahmetsizce giderilebilir.

EMAYECİ pişirme kapları bulaşık makinesi için uygundur. Ancak, bir sonraki nesle kadar süren ışıltılı bir parlaklık için elle yıkamanızı öneririz.

Emaye Ürünlerin Bulaşık Makinesinde Temizliği

Bulaşık makinesine koymadan önce üzerindeki yiyecek artıklarını veya yanmış yiyecekleri çıkarın, yanmış yapışmış yiyeceklerin üzerine hafif ılık ya da sıcak su dökün az miktar jel bulaşık deterjanı koyun, yumuşak bir fırça ya da sünger ile hafifçe ovarak yüzeyi kirden arındırın, ardından ılık suyla durulayın. Bulaşık makinesine yerleştirdikten sonra hassas cam temizleme programını kullanın.

Emaye Ürünlerin Manuel Temizliği

* Jel bulaşık deterjanları ve bulaşık süngeri ile yıkanmasını öneriyoruz.
* Emaye pizza tabakları üzerinde oluşan siyah çizgiler genelde paslanmaz çelik çatal kaşık bıçakların metal aşınmasıdır, yumuşak bir bulaşık jeli ile ovularak giderilebilir.
* Eğer leke kalmışsa ılık bir suya çok az sirke ilave ederek yumuşak bir bez ile ovmak yeterli olacaktır.
* Su lekeleri kalmaması ve nem ortamı oluşmasına engel olmak için yıkama sonrası güzelce kurulandığından emin olun.