Blog

KAMP VE PİKNİK ORTAMINDA YEMEK PİŞİRMEK

KAMP VE PİKNİK ORTAMINDA YEMEK PİŞİRMEK

İster büyük şehirlerde yaşıyor olun ister küçük bir kasabada yapımız gereği hafta sonları ve en küçük bir tatilde kendimizi dağlarda ya da deniz kenarlarında bir piknik ortamında ve aktivitenin içinde buluruz.
Ailecek çıkılan ve unutulmaz anılar ile dolu bu yaşanmışlıklar ileri ki yaşlarımızda bir tutku gibi her zaman kendini tetikleyen bir refleks haline gelir.
Annelerimizin ve hatta ninelerimizin o meşhur “çinko” dedikleri desenli ve renkli emaye kaseleri, emaye tabakları ve hatta emaye sinileri asla hafızalarımızdan çıkmıyorlar. Emayenin saflığı ve doğallığı yaşantılarımızı yansıtıyorlardı resmen.
Günümüz kamp ve piknik aktiviteleri eski yapılarını zamana karşı kaybetmiş gibi görünse de temelde hep aynıdır. Aşk ve tutku ile yapılan tüm şeyler gibi severek ve isteyerek yapılan her şey mutluluk getirir. Tıpkı günümüz emaye ürün üreticilerinin yaptıkları gibi.

Ancak; her ne kadar kamp ve piknik aktiviteleri eğlenceli olsa da ciddi anlamda bir ön hazırlık gerektirmektedir keza unutulan ve ya atlanan herhangi bir şeyin, kamp ve piknik yerinde telafisi mümkün olmayabilir.

İster klasik bir kamp ateşi yakın ya da farklı formlarda ızgara. Pişirilecek gıdalarınızı hijyen açısından çok sağlıklı olan emaye saklama kaplarında muhafaza ediniz. Emaye saklama kaplarında gıdalarınızın tadını korursunuz. Diğer tüm malzemelerde farklı sıcaklıklarda çok düşük miktarlarda da olsa bazı bileşenler ayrışabilirler. Tamamen doğal hammaddesi ve gözeneksiz yapısı ile emaye ürünlerde gıdalarınızı sağlıklı bir şekilde saklarsınız.

Outdoor Aktivitelerinizde Emaye Kullanımı

Hafif yapıları, pürüzsüz ve sağlıklı formları emaye mutfak ve emaye sofra sunum ürünlerini kamp, karavan ve benzeri dış aktivitelerin vazgeçilmezleri arasına almaktadır.
İstif açısından iç içe geçmeleri ve yer kaplamamaları yanında oldukça fazla renk ve desen çeşitliliği ile kullanıldıkları yerler ile uyumu açısından da eşsiz bir ürün emaye mutfak ürünleri.

Temizliği kolay ve pratik olan emaye tencere ve emaye tabaklar bu tarz aktivitelerin başrolündedirler.
Oldukça fazla ebatlarda olan emaye tencerelerden kendi kullanımınıza uygun boylarında pişireceğiniz lezzetli yemeklerinizi yine benzer renk ve yapıda emaye tabaklarda servis edebilir, yemek sonrası emaye çaydanlık ile güzel bir çay demleyebilir ya da Türk kahvesi keyfi için yine bir emaye cezve ile bol köpüklü bir keyif kahvesi içebilirsiniz.

Ancak emaye camsı yüzeyinden dolayı çok çabuk ısınan bir malzeme olduğundan emaye ürünlerinizi direk kamp ateşi kullanımından sakınmalısınız. Bu emaye ürünlerinizi yakacaktır ve ürün özelliğini kaybedecektir.

Emaye ürünleri tek tek satın alarak benzer renklerde kendi özel emaye setinizi oluşturma şansına sahipsiniz.
Ayrıca birbirinden renkli ve farklı ebatlarda emaye tencere ve emaye fırın tepsilerinde çok lezzetli yemekleri fırın ya da ızgaranız üzerine koyarak elde edebilirsiniz. Emaye mutfak ürünlerinin zemin ve içyapısı sayesinde ısıyı en iyi şekilde depolar ve eşit şekilde yayar. Bu sayede emaye ürünler pişirme ve kızartma deneyimini kusursuz iletkenliği ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde sağlar.

Yiyeceklerinizle birlikte tüketmeyi planladığınız içeceklerinizi de aynı nedenlerden emaye kupa veya emaye bardakları tercih edebilirsiniz.

Peki Emaye Nedir?

* Emaye cam ve çeliğin pozitif özelliklerini mükemmel bir şekilde 800 – 850 °C de birleştirerek, pişirme ve sunum amaçlı mutfak ürünleri kaplamasında kullanılan muhteşem bir malzemedir.

Bir başka deyişle,

Emaye – Ateşten doğan doğal bir malzeme, korozyona karşı dayanıklı ve cam kadar saftır, zaman ve atmosfer koşullarından etkilenmeyen ve çok çeşitli renklerde şekillenebilen, her zaman geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Porselen emaye, metaller üzerinde koruyucu, fonksiyonel ve dekoratif amaçlar için kullanılan inorganik ve camsı bir kaplamadır.
Bu bağlamda akıllara şu soru geliyor. Emaye kullanmak sağlıklı mıdır?

Emaye Kullanmak Sağlıklı mıdır?

* Tamamen doğal malzemelerden üretildikleri için son derece sağlıklı ürünlerdir.
* Toksik değildir.
* Son derece sert ve pürüzsüz materyaldir. Isıya maruz kalsalar da bir salınımları olmaz çözülmezler. Bu da sağlık açısından bir riski olmadığı anlamına gelir.
*- Temizlenmesi kolay ve anti bakteriyeldir. – pürüzsüz paslanmaz gözeneksiz yüzeye sahiptir.

Kamp ve piknik aktivitelerinizde emaye bakım ve temizliği nasıl olmalıdır?

Emaye Ürünler Bakım ve Temizleme İpuçları:

1 – Emaye Ürünlerin Bulaşık Makinesinde Temizlenmesi

Bulaşık makinesine koymadan önce üzerindeki yiyecek artıklarını veya yanmış yiyecekleri çıkarın, yanmış yapışmış yiyeceklerin üzerine hafif ılık ya da sıcak su dökün az miktar jel bulaşık deterjanı koyun, yumuşak bir fırça ya da sünger ile hafifçe ovarak yüzeyi kirden arındırın, ardından ılık suyla durulayın. Bulaşık makinesine yerleştirdikten sonra hassas cam temizleme programını kullanın.

2 – Emaye Ürünlerin Elde Temizlenmesi

* Jel bulaşık deterjanları ve bulaşık süngeri ile yıkanmasını öneriyoruz.
* Emaye servis tabakları üzerinde oluşan siyah çizgiler genelde paslanmaz çelik çatal kaşık bıçakların metal aşınmasıdır, yumuşak bir bulaşık jeli ile ovularak giderilebilir.
* Eğer leke kalmışsa ılık bir suya çok az sirke ilave ederek yumuşak bir bez ile ovmak yeterli olacaktır.
* Su lekeleri kalmaması ve nem ortamı oluşmasına engel olmak için yıkama sonrası güzelce kurulandığından emin olun.

Emaye ürünler kadar sağlıklı ve renkli bir hayat diliyoruz.

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir