Blog

Emaye Tabak

 

Sofra ve sunumun en önemli parçalarından bir tanesi tabaklardır. Farklı boylardaki tabaklar sunulacak yemeğin cinsine göre değişik boylarda olabilmektedirler.

İhtiyaçlar doğrultusunda çok fazla çeşide sahiptirler.

Dikdörtgen, Oval ve yuvarlak şekillerde yiyeceklerin çeşidine göre farklılıklar göstermektedirler.

Günümüzde kalabalık ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda set halinde en az 18 parça olacak şekilde farklı yemek takımı setleri oluşturulmaktadır.

Daha çok ihtiyaca yönelik ve pratik olması açısından sadece tabaklardan oluşan bu yemek takımları eski gösterişli formlarında değiller.

Bizim bu aşamada bahsetmek istediğimiz emaye tabaklar olacak.

Eski yapılış tarzlarını büyük ölçüde koruyan emaye tabaklar yeni teknolojik gelişmelerle birlikte popülerliğini hala korumaktadırlar.

Emaye mutfak eşyalarını bir kez kullanan bir daha onları kullanmaktan vazgeçemiyor.

Daha sağlıklı ve pratik çözümler aynı anda sunulamadığından beklide emaye hayatımızın her safhasında bizlere eşlik edecek gibi duruyor.

 

Emaye Nedir?

Emaye – Ateşten doğan doğal bir malzeme, korozyona karşı dayanıklı ve cam kadar saftır, zaman ve atmosfer koşullarından etkilenmeyen ve çok çeşitli renklerde şekillenebilen, her zaman geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Porselen emaye, metaller üzerine koruyucu, fonksiyonel ve dekoratif amaçlar için kullanılan inorganik ve camsı bir kaplamadır.

– Emaye yani emay ile kaplı olan bir malzeme türüne verilen bir addır. Emay kısaca eritilmiş cam denilebilir. Çok farklı uygulama alanları olan bu eşsiz malzeme, geçirgensiz ve sağlam olan yüzeyi ile geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Başta gıda ile alakalı olan emaye eşyalar yanında beyaz eşya, kombi ve soba tarzı ürünler, bazı dış cephe kaplamaları da dâhil olmak üzere çok yönlü kullanıma sahiptir. Onu bu denli rakipsiz yapan ise sert ve pürüzsüz yüzey korumasıdır.

Canlı ve parlak yapılarını bir ömür boyu korurlar. Isıya dayanıklıdır. Kolay çizilmezler. Bakteri üremesine müsaade etmezler. Ve % 100 geri dönüştürülebilirler.

 

Peki Emaye Tabak Nedir?

Emaye tabak, emaye kaplamaya uygun çelik sacın emay ile kaplanmasından oluşan bir mutfak ve servis gerecidir.

12 cm ebattan 32 cm ebatlara kadar emaye tabaklar mevcuttur.

Emaye 12 cm tabaklar kahvaltılarda küçük sunumların ve atıştırmalıkların servisinde kullanılabilirler. Emaye 16 cm tabaklar tatlı ve pasta servislerinde emaye 21 ve 25 cm tabaklar yemek servislerinde kullanılabilirler.

Özel amaçlı üretilen emaye 22 cm ve 28 cm pizza tabakları ise pizzalarınızı pişirmek ya da onların servisinde kullanılabilirler.

Tüm dış mekan aktivitelerinde, karavan yaşantısı sürenlerin hem pratik hem de hafif ve sağlam yapılarından dolayı ilk tercihleri arasında emaye tabaklar gelir. Kolay temizlenir olması, hafif yapıları ve sağlıklı olması onları cazip kılar.

Emaye tabaklar son zamanlarda kahvaltı servisi veren işletmeler tarafından nostaljik yapıları ve sağlam olmaları nedeniyle sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Kafe ve restoranların bazıları da bu modaya uyuyorlar.

Doğal ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin aynı zamanda kullandıkları mutfak ve servis gereçleri de benzer yapıda olduğundan, emaye tabaklar ve emaye ürünler onlar için en popüler pişirme ve servis gereçlerinin başında gelmektedir.

 

Emaye Tabak Zararlı Mı?

Günümüz koşullarında satın alabileceğiniz en sağlıklı servis gereçlerinin başında emaye tabaklar gelebilir. Çünkü emaye tabak metalin cam ile kaplanması diyebiliriz. Cam kadar saf ve sağlıklı aynı zamanda sağlam yapıları ile de kullanışlı gereçlerdir.

– Emaye sağlık ve sağlamlık açısından en güçlü kaplama türüdür tüm mutfak ve servis eşyaları için. Emaye maruz kaldığı sıcaklık neticesinde diğer yanmaz yapışmaz yüzeylerdeki gibi salınımı olmaz. Oldukça serttir.

Salınımdan kastımız, küçük parçacıkların gövdeden kopması ve vücudumuza ağız yolu ile alınması.

Emaye ısı iletkenliği, kolay temizlenmesi ve oluştuğu doğal malzemelerden dolayı son derece işlevsel ve kullanışlı bir materyaldir.

Vücudumuz beslenme yolu ile farklı mineral ve bazı ağır metallere yiyecek ve içecekler ile ve onların pişirilip servis edildiği kap kaçaklar ve benzeri ürünler ile vücudumuza girip bizi hasta edebilirler. Bu açıdan ileriki yaşlarda bu tarz rahatsızlıklara yakalanmamak ve bağışıklık sistemimizi sürekli sağlıklı ve dinç tutmak için önceliğimiz sağlığından ve sağlamlığından emin olduğumuz emaye mutfak ve servis ürünleri olmalıdır.

 

Emaye tabaklarınız eğer düşer ve üstündeki kaplaması kırılırsa bunun da kolay ve pratik bir yolunu sizlerle paylaşmak isterim.

Emaye tabağınızın kırılan kısmında astar yani siyahlık gözükecektir. Bu kısma bir sıvı yağ püskürtün. Sonra kağıt havlu ya da bir bez yardımı ile o bölgeyi sert bir şekilde silin. Altta çelik tabakaya ulaşacaksınız. Böylece emaye tabağınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnızca bundan sonraki süreçte daha dikkatli olmanız ve her kullanım sonrası o bölgeyi tedbir amaçlı kontrol etmeniz gerekebilir.

 

Emaye Tabak Mikrodalga Kullanımına Uygun Mudur?

Emaye tabaklar çelik oldukları için mikrodalgada kullanmaya uygun değildir.

 

Emaye Tabak Bakım ve Temizliği?

Emaye tabaklar, doğru bakım ürünleri ile temizlendiği sürece uzun yıllar sizlere eşlik edebilirler.

Emaye tabaklar bulaşık makinesinde yıkanabilirler ancak çok daha uzun yıllar kullanmak için emaye tabaklarınızı diğer emaye ürünler gibi elde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Emaye Tabak Bulaşık Makinesinde Yıkanması:

Emaye ürünleri bulaşık makinesine kaldırmadan önce içlerindeki kalanları çıkarın, hafifçe çalkalayıp bulaşık makinesi ondan sonra yerleştirin. Hassas programda yıkayın.

 

Emaye Tabak Elde Yıkanması:

Tabak tarzı emaye ürünleri temizlemek için su ve deterjan dolu bir kaba koyup kaynatabilir ve yumuşak bir sünger yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Tava ve tencereler için yemekleri içinden çıkardıktan sonra içerisine deterjan ve su ilave edip hafifçe kaynatın kirlerin kabarıp kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

 

Kamp İçin Emaye Tabak ve Kase Setleri

 

Evin dışında emaye tabak ve kaseler, dışarıda seyahat edenlere birçok avantaj sunar.

Emaye eşyalar hafiftir, istiflenebilir ve bu nedenle paketlenebilir, bu da onu kamp ve sırt çantasıyla gezme için ideal kılar.

İç kısım metalden yapıldığından, emaye parçalar sağlamdır ve ömür boyu olmasa da uzun yıllar dayanıklılıklarını korurlar.

Erimiş cam kaplama kolayca temizlenebilir ve dış kaplama yapışmaz bir yüzey sağlar ve çeliği paslanmaya karşı koruyarak bakımı neredeyse zahmetsiz hale getirir.

Formundan ve işlevinden yararlanmak isteyen koleksiyon erler, tasarımcılar ve doğa tutkunları tarafından tercih edilen emaye eşyalar, her türlü mutfak eşyası koleksiyonuna değerli bir katkı olmaya devam ediyor.

Hem bir koleksiyoncu ürünü olan hem de ömür boyu açık hava gezilerinde kullanılabilecek kadar güçlü pişirme gereçlerine sahip olmak tamamen mümkündür.

Son olarak, hepimiz bu kadar uzun ömürlü ve güzel parçaların satın alınabilirliliğinin tadını çıkarabiliriz.

Minimal düzeyde 2 kişilik ve 3 kişilik emaye tabak ve emaye kase setleri oluşturabilirsiniz.

 

Neden Emaye?

Hafif ve kullanışlı yapıları ile emaye tabaklar ev, işyeri ve kamp aktiviteleri için oldukça popüler ürünlerdir.

Emaye sert ve pürüzsüz yüzeyi ile nötr bir malzeme olduğu için geçirgensiz bir yapıya sahiptir.

Bakteri üremesine karşı korunaklıdır.

Toksik değildir.

Kolay temizlenebilir. Yüksek ısılarda fırın ve ocak kullanımına uygun yapıdadırlar. Bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

Üstlerine sınırsız desen ve canlı renkleri ile albenisi oldukça yüksek bir üründür.

Emaye tabaklarınızı, emaye kase ve emaye kupalar satın alarak kendi emaye setlerinizi oluşturabilirsiniz.

Emaye ürünler sağlığınızı korumak adına mutfakta bulundurmanız gereken ürünlerdendir.

Doğru ve düzenli kullanımları neticesinde emaye ürünler yıllar boyu sizlere ve sizden sonraki nesillere bir miras olarak kalacaktır.

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir