Blog

Emaye Tencere

Emaye Tencere Ne İçin Kullanılır?

Emayeler geçmişin popüler mutfak gereçlerindendir. O dönemleri yaşamayan kişilerin aile büyüklerinin mutlaka hatırlayacağı ürünlerdir. Tarihi milattan önce 5. yüz yıla kadar dayanan emayelerin ülkemize girişi ise ancak 100 yıl kadar öncedir. Tabi ki emayın 5. yüz yılda ki kullanım alanı ile günümüzde ki kullanım alanları çok farklı. 5. yüz yılda Antik Yunan’da ki kuyumcular tarafından değerli mücevheratların renk tonunu açmak için kullanılan emay günümüzde mutfak gereçleri, dayanıklı ev aletleri gibi farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Emay ismi verilen bu madde camsı görünüme sahip bir tür ciladır. Uygulandığı alanda parlak ve pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Ürünlere emaye denmesinin sebebi ise emay ile kaplı olmalıdır. Emay son halini alana kadar bir çok işlemden geçer. Bu işlemlerden birisi de çok yüksek sıcaklıklar da fırında pişirilmesidir. Yüksek sıcaklığa maruz kalarak son halini alan ürünler yüksek sıcaklıklara karşıda oldukça dirençlidir. Çok yüksek sıcaklıklarda son halini alması sebebiyle emaye tencereler dahil tüm emaye ürünler ve mutfak gereçleri anti bakteriyeldir. Mutfaklarda kadınların emaye ürünleri tercih etmesinde en büyük etken de anti bakteriyel özelliklere sahip olmasıdır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde yüzeyde asla bakteri barındırmazlar. Hijyen ve sağlık açısından büyük bir artısı olan emaye ürünlerin tek artısı tabi ki bu kadarla sınırlı değildir. Parlak ve kaygan bir yüzeye sahip olan emaye tencereler de yemeklerin dibi kolay kolay tutmaz. Tutsa dahi yıkamadan önce belli bir süre içerisine su doldurmanız yüzeyde yapışan yemek artıklarının temizlenmesine yetecektir. Kolay temizlenebilir emaye tencereler elde yıkanılabileceği gibi bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

Buz dolabında muhafaza edilebilir veya fırın gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalabilir. Ancak yüksek sıcaklığın emaye tencereye bir anda verilmesi büyük bir yanlış olacaktır. Isı kademeli bir şekilde artırılmalıdır. Emaye tencereler merkezden aldığı ısıyı sadece merkezde tutmaz tüm yüzeye yayar. Bu sayede emaye tencere içerisinde ki besin eşit bir şekilde pişer. Ayrıca emaye tencerelerde ısı kaybı yaşanmadığı için daha kısa sürelerde ve daha kısık ateşlerde yemeğinizi pişirebilirsiniz. Bu sayede kısmen de olsa enerjiden tasarruf etmeniz mümkün olacaktır. Isı kaybının yaşanmaması ile birlikte ocakta pişen yemeğinizin altını kapatsanız dahi uzun süre içerisindeki besin sıcak kalmaya, sahip olduğu ısıyı korumaya devam edecektir.

Emaye tencereler sıcağı sıcak tutarken, soğuğu ise soğuk tutarlar. Buz dolabından çıkarıp dışarıda unuttuğunuz besin uzun süre sıcaktan etkilenmez. Emaye tencereler piyasadaki diğer tencerelere göre fazlasıyla kullanışlıdır. İşlevsel özellikleri ile kadınları kendisine çeken emaye tencereler işlevsel özelliklerinden ziyade görünüşleri ile bu alanda tektir. Canlı renklere ve desenlere sahip emaye tencereler her kadının mutfağında görmek isteyeceği ürünlerdir. Herkesin tarzına göre modelleri bulunan emaye ürünlerde sizde kendi zevkinize en uygun emaye tencereleri tercih ederek mutfağınızı renklendirebilirsiniz.

Emaye Tencereler

Olumlu bir çok işlevsel özelliği bulunan emaye tencereler mutfaklarda leziz yemekler yapmak için kullanılır. Bu tencerelerde yemek yiyen kişiler emaye tencerelerde pişen yiyeceklerin normal tencerelere kıyasla daha leziz olduğunu savunur ve geçmişe özlem duyar. Bunun en büyük sebebi de ısı alış verişinden kaynaklanmaktadır. 250-300 derece sıcaklıklara kadar direnç gösterebilen emaye tencereler dışarıdan içeriye koku almamakta, içeriden dışarıya da koku vermemektedir.

Emaye Tencereler Fiyati

Yukarıda bahsettiğimiz ısı koruma özelliği sayesinde yemeklerin olması gerektiği gibi dinlenmesini sağlamakta ve dibinin tutmasını engellemektedir. Isının doğru iletilmesi yemekleri de bu kadar leziz yapmakta. Yemeğinizi yaklaşık 5-10 dakika kadar önce ocaktan almanız yemeğinizin güzel pişmesini ve dinlenmesini sağlayacaktır.

Emaye tencere fiyati son yıllarda artmasına rağmen makul rakamlara gelmeye başladı.

Küçük Emaye Tencere

Artık küçük emaye tencereler diğer tencerelere göre son derece uygun bir fiyat politikasına sahiptir.

Önceki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir